Böbrek Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek hastalığı olan birçok hastada ağrı problemleri vardır, böbrek fonksiyonu azaldıkça deride kaşıntı ve ağrı oranı giderek artmaktadır.

Böbrek hastalığı olan birçok hastada ağrı problemleri vardır, böbrek fonksiyonu azaldıkça deride kaşıntı ve ağrı oranı giderek artmaktadır.

Böbrek Sancısı – Böbrek hastalığı olan birçok hastada ağrı problemleri vardır, böbrek fonksiyonu azaldıkça deride kaşıntı ve ağrı oranı giderek artmaktadır. Kronik böbrek hastalığı veya diyaliz hastalarının sık görülen deri semptomları ortaya çıkmaktadır. Bu kronik böbrek hastalığı ve diyaliz hastalarında yaygındır ve nemlendirici losyon ile giderilmektedir. Üremik pruritus olarak da bilinir. Yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi ve genellikle anti ağrılı kaşıntı oluşmaktadır.

Böbrek Ağrısı

Çoğunlukla diyaliz hastaları sancılanır, bazen vücutta sıcaklık oluşmakta ve ağrılar durdurulamaz hale gelmektedir. Böbrek ağrısı günlük hayatı ve hatta uykuyu etkileyebilir. Ürene pruritusu değerlendirirken ve tanı koyarken ayrıntılı tıbbi muayene yapılmalı, olası risk faktörleri için daha fazla kan testi yapılmalı ve gerekli görüntüleme incelemeleri yapılmalıdır. Uygun diyaliz ağrı olasılığını azaltabilir, ancak herkeste etkili olmayabilir. Kandaki aşırı kalsiyum, fosfor veya magnezyum ağrıya neden olabilir. Kuru cilt ağrı nedeni olmaktadır. Terlemeyi teşvik etmek için egzersiz veya sıcak banyo, böbrek ağrısını azaltabilir. Böbrek ağrısına rağmen birçok yeni tedaviler ve çeşitli faktörler vardır.

Böbrek Ağrısında Nakil

Diyaliz, fosfor da dahil olmak üzere vücut atıklarını temizleyebilmektedir. 4 saatlik bir hemodiyaliz 800 mg fosforu kaldırabilir. Diyaliz zamanı ve sıklığında uygun artış, ağrı semptomlarını da arttırabilir. Tabii ki, başarılı bir böbrek nakli, böbrek fonksiyonunu yeniden kazanmasına izin verir, bu da ağrıyı gidermek için diyalizden daha kapsamlı bir çözümdür.

Bel ağrısı varsa, böbrek hastalığı zaten ciddidir. Sırt ağrınız her an ortaya çıkarsa ve bir iki gün içinde çözemezseniz, doktorunuza danışın. Bu zamanda idrar veya hematide bir değişiklik bulursanız, idrarınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol etmelisiniz. Kadınlar genellikle erkeklerden daha soğukturlar, ancak soğuk algınlığı ile ortaya çıkan böbrek yetmezliği semptomları nedeniyle, sıcak yaz aylarında bile görünürler. Bu anemiden kaynaklanır, demirin alımını arttırmak ve bol su içmek, böbrek fonksiyonlarını tedavi yoluyla iyileştirmek gerekir. Kusma, böbrek yetmezliğinin bir belirtisidir. Hasta mide bulantısı ve kusma belirtileri yaşayacaktır. Bu nedenle birçok insan yanlışlıkla soğuk ya da gıda zehirlenmesi olduğuna inanır. Böylelikle zaman içinde inceleme ve tedavi için böbrek tedavisine gitmemiş ve ciddi hastalığa neden olmuştur.

Yorum Yapın