Ana SayfaSağlıkHastalıkİştahsızlık Tedavisi

İştahsızlık Tedavisi

İştahsızlık hastalığı erken tedavide son derece önemlidir ve anoreksiyadan daha çabuk kurtulmak için zamanında tedaviye başvurmak önem kazanmaktadır.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Erken Tedavi Yöntemleri

İştahsızlığın erken semptomatik tedavisi ilk olarak, anoreksi hastalarında zamanla psikolojik depresyon olabilir. İştahsızlık belirtisi olan hastalarda “yemeyi sevmiyorum çünkü çok kararsızım, sürekli yemem ayrıca yemek yemek vücuda da çok zararlıdır” gibi kelimeler söylemektedirler. Ayrıca, hastalar anoreksiyadan dolayı bazı şeylerde uykusuzluk veya ilgi eksikliği olabilir. Normal zamanlarda hayatımızın üzerinde yol açtığı psikolojik bozukluklara bağlı olarak titreme, kabızlık, şişkinlik, çarpıntı, daha belirgin belirtileri, olabilmektedir.

İştahsızlık ve Kadın

İştahsızlıkta uzun vadeli hastalar, tabii ki önce çok azalacaktır. Bir kadın iştahsızlık hastalığına sahipse, vücutta endokrin bozukluklarına neden olması muhtemeldir. Uzmanlara göre hastalar genellikle gece hareketlenmekte ve bunun sonucunda bazı zihinsel bozukluğa sahip olmaktadırlar. Çünkü iştahsızlık, hastalığı tedavi altına alınmalıdır.

İştahsızlık Hastalığı Tedavisi

İştahsızlık daha fazla klinik durumu gerekmektedir. Etyoloji, anoreksi’nin kloramfenik asit, amitriptilin ve daha fazla bakım kullanarak depresyonla ilişkili olabileceğine inanmaktadır. Diazepam ayrıca hastaların anksiyetesini ayarlamak için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu iki ilaç türü, hastalarda depresyonun ruh halini iyileştirme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. anoreksi tedavisinde kullanılan ilk ilaçlar klorpromazin, perfenazin ve diğer ilaçlar, hastalığın tedavisi, objektif olarak vücut şekli değerlendirilmesi, yağ aşırı korku olan hastaları tedavi etmek için küçük dozlarda kullanımı olup Ayrıca belli bir etki altındadır.

İştahsızlık ile ilgili prognostik çalışmalar, hastaların yaklaşık% 70 ile 75’inin yaklaşık 5 yıl sonra iyileştiğini göstermektedir. Hastalık süresi 5 yıldan uzun olan hastalarda kötü prognozaya sahiptir. 4 ile 8 yıl arasında olan hastaların ölüm oranı, beslenme bozukluğu, enfeksiyon ve intihar nedeniyle ölüm de dahil olmak üzere% 5 ile 8 olmaktadır.

Çinkonun İştaha Faydası

Çinko insan vücudunda çeşitli enzimlerin sentezinde yer alan insan vücudu için gerekli olan ana maddelerden bir tanesi olmaktadır. Çinko içeren protein sayesinde tadı ve iştahı etkileyerek iştahı artırabilir. İştahsızlık, insan vücudundaki çinko eksikliğinden, özellikle de büyüme döneminde olan çocuklardan kaynaklanır. Klinik bulguları büyüme geriliği, iştah kaybı, donuk hatta tat kaybı, cilt yaralarının kötü iyileşmesi ve enfeksiyondur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!