Ana SayfaSağlıkGüneş Işınlarından Nasıl Korunabiliriz?

Güneş Işınlarından Nasıl Korunabiliriz?

Güneş ışınlarından korunmak için, önlem alınmalıdır, güneş ışınlarından nasıl korunabiliriz? güneş ışınlarından korunmanın bir çok farklı...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Güneş ışınlarının insan vücuduna yararı olduğu kadar, zararı da bulunmaktadır. Özellikle yaz ayları güneş ışınlarının çok fazla olduğu aylardır. Yaz aylarında alınan güneş vücuda D vitamini yükler. Güneş ışınlarından sadece deniz kenarında değilde, başka zamanlarda da güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir. Güneş ışınlarından korunmak için, önlem alınmalıdır, güneş ışınlarından nasıl korunabiliriz? güneş ışınlarından korunmanın bir çok farklı yolları bulunmaktadır.

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Şapka Kullanılmalı mıdır?

Yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının çok fazla olduğu saatler 11.00 ve 16.00 saatleri arasıdır. En zararlı olduğu saat ise, 11.00 ve 13.00 arası dönemdir. Bu zararlı saatte dışarı çıkılmamalıdır. Eğer çıkılmaz ise güneşin zararlı ışınlarından korunulmuş olunacaktır. Bazen güneşin en yoğun olduğu zamanlarda dışarıya çıkmak gerekebilir. İşte bu gibi durumlarda güneş ışınlarından korunmak için, şapka kullanmak çok iyi olacaktır. Genelde güneş ışınlarından korunmak için, hasır şapkalar kullanılmaktadır.gunes isinlarindan nasil korunabiliriz

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Ayrıca güneş ışıklarını çok fazla geçirmeyen kıyafetleri tercih ederek güneşten korunabilirsiniz. Dar kıyafetler tercih edilmemelidir, çünkü dar kıyafetler vücuda daha çok temas eder, onun için, daha bol kıyafetler tercih edilmelidir. Güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi de, güneş gözlükleriyle koruyabilirsiniz. Özellikle güneşin zararlı ışınları cildinize zarar vermesin diye, güneş koruma faktörü içeren ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Güneş kremleri yüzü güneşin zararlı etkilerin korur.

Güneş Kremlerinin Faydaları Nelerdir

Güneşten korunmayı sağlayan en önemli ürün, güneş kremleri olup cildi tamamen koruyan etkili bir üründür. Güneş kremini sürmeden dışarı çıkmayın ki cildiniz zarar görmesin. Ayrıca güneş kremleri artık oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Her cilt tipi için farklı güneş kremleri bulunmaktadır. Yani her güneş kremi herkes için uygun değildir. Kişinin kendine uygun güneş kremini bulması çok önemlidir. Güneş kremini güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürün. Ayrıca çıkacağınız zaman, vücudunuzu koruyacak, şekilde bol ve açık renkli, uzun kollu tişört veya gömlek, pantolon ve elbiseleri tercih etmek gerekir. Güneş ışınlarını engelleyebilen koruyucu güneş gözlüklerini kullanmak göz sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü güneş gözlükleri, katarakta ve gözde hasara neden olan zararlı ışınları azaltır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!