Ana SayfaSağlıkGöz SağlığıGöz Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler

Göz Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler

Göz sağlığı için yapmanız gerekenler konusunda gerekli önlemleri almalısınız. Göz sağlığınızın korunması için alınacak önlemler…

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Uyanır uyanmaz gözler yorulmaya başlar. Özellikle ofiste çalışanlar için göz yorgunluğu daha fazla oranda göstermektedir. Ofis çalışanları genel olarak bulanık görme, sulanma, kuruluk hissi, ağrı ve odaklanma zorluğu gibi rahatsızlıklarla çok sık karşılaşırlar. Sürekli bilgisayara bakmak ve telefon ile uğraşmak gözler için çok tehlikelidir. Göz sağlığı için yapmanız gerekenler konusunda gerekli önlemleri almalısınız. Göz sağlığınızın korunması için alınacak önlemler…

Gözleri Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Gün içerisinde bilgisayar kullanımına dikkat etmelisiniz. Eğer uzun saatler kullanmak zorundaysanız her sat başı beş dakika dinlendirmeniz gerekir. Bilgisayara kullanımını bilinçli olarak yapmanız gerekir. Ekran ışıkları zamanla gözü yorduğundan dolayı uzun saatler bilgisayar ve telefon kullanmaktan kaçınmalısınız. Net görmek için gözleriniz çok sağlıklı olmalıdır. Ancak ilerleyen yaş veya sürekli ofis ortamında çalışma hali göz sağlığını olumsuz yönde etkileyerek hipermetrop ve miyop gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Yetişkin bir birey günde en az 8 saat uyumalıdır. Uyku sırasında bedenle birlikte gözlerde dinlenir. Uyku saatlerinize dikkat ederek gözlerinizi de korumuş olursunuz. Bulunduğunuz ortamın aydınlatılma seviyesine dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla ışıklandırılmış bir yerde gözler yorularak kısılır. Eğer ışık seviyesi az ise görme bozuklukları da beraberinde gelmektedir.

Gözlerdeki Yorgunluk

Bilgisayara bağlı bir işiniz varsa veya sürekli kitap okuma halindeyseniz gözleriniz yorularak bazı rahatsızlıklara da davetiye çıkarır. Gözlerdeki yorgunluğu en aza indirmek için kısa molalar vermeyi asla unutmayın. Göz kaslarındaki spazm gelişmesi için çok dikkatli olmanız gerekir. Geçici görme kayıpları yaşamamak için gözlerin dinlendirilmesi önemlidir.

Göz Muayene Zamanlarına Uymalısınız

Doğru gözlük kullanımı için mutlaka bir göz hekimine muayene olmanız gerekir. Ayrıca göz muayeneniz için periyodik zaman dilimlerine dikkat etmeniz gerekir. Gözlüklerinizin numarası artabilir veya azalabilir. Eğer bulanık görüp baş ağrınız varsa göz numaranızın ölçümünü yaptırmalısınız. Göz muayenelerinizi aksatmadan yaptırmanız göz sağlığınız için çok önemlidir. Göz sağlığınız için bazı noktalara dikkat etmeli, hekiminizin önerilerine uymanız gerekir. Yılda en az 2 kez göz doktoruna gitmenizde fayda vardır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!