Ana SayfaSağlıkBurun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Hem tıbbi tedavi hem evde yapılacak basit işlemler ile burun tıkanıklığı sorununu çözmek mümkündür.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Burun tıkanıklığı daha çok bebeklik ve çocukluk döneminde görülen bir rahatsızlıktır. Birim tıkanıklığıa neden olan birçok durum vardır. Tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürür Ve bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Hem tıbbi tedavi hem evde yapılacak basit işlemler ile burun tıkanıklığı sorununu çözmek mümkündür.

Neden Oluşur

Kış aylarında oluşan burun tıkanıklığının nedeni üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Grip, nezle gibi hastalıklar burun mukozasında ödem meydana getirir. Diğer en çok görülen neden alerjik problemlerdir. Alerjik nedenler mevsime göre değişebilir veya tüm yıl sürebilir. Özellikle çocukluk çağı burun tıkanıklığı nedeni geniz Eti büyümesidir. Bu durum ciddi bir durum olup çocuğun yaşam ve uyku kalitesini etkiler.burun tikanikligina ne iyi gelir

Nasıl Tedavi Edilir

Burun tıkanıklığı için öncelikle ayrıntılı bir muayene gereklidir. Altta yatan nedene göre tedavi planı uygulanmalıdır. Neden üst solunum yolu enfeksiyonu ise enfeksiyon tedavi edilmelidir. Alerjik problemler tedavi edilmezse burun tıkanıklığı sorunu çözülmez. O yüzden mutlaka detaylı bir muayene şarttır.

Evde Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Evde tıbbi tedaviye ek olarak bir takım uygulamalar yapılabilir. Oda havası mutlaka nemli olmalıdır. Kış aylarında çalışan ısıtıcılar havayı kurutur Ve kuru hava burun mukozasında kuruluk yapar. Isıtıcının üzerine bir bardak su koymak veya soğuk buhar cihazlarından edinmek sağlıklı bir seçim olur. Bunun dışında üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişi sürekli burnunu temizlemelidir. Bebeklerde burun temizliği hazır satılan tuzlu su ile yapılabilir. Tuzlu suyun burun açıcı özelliği bulunmaktadır. Tuzlu su damlatıldıktan sonra bir aspiratör ile burun içeriği dışarı çekilmelidir. Alerjik nedenlerden oluşan burun tıkanıklığı için mutlaka tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Evde alerjiye neden olan ajanlar kaldırılmalıdır. Toz yapan Ev eşyaları kullanılmamalıdır. Yetişkinler de oluşan burun tıkanıklığının en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içinde barındırdığı zararlı maddeler nedeniyle burun mukozasında kuruluk yapar ve bütün salgısının artmasına neden olur. Düzenli temizlenmeyen burun salgısı bakteri üretir ve daha büyük enfeksiyonlara neden olabilir. Sinizütin en büyük nedeni temizlenip açılmayan burun salgısıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!