Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt Lekesi Neden Oluşur

Cilt Lekesi Neden Oluşur

Bu nedenle cilt lekesi neden oluşur konusu içerisinde oldukça fazla nedeni barındırdığından sebebi detaylı şekilde bulunmaya çalışılmalıdır.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cilt lekeleri çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Vücut üzerinde bulunan tüm bölgeler aynı cilt tipine ve aynı cilt özelliklerine sahip olmayabilir. Bu sebeple vücudun farklı yerlerinde bulunan cilt lekelerinin oluşum sebepleri de farklı olabiliyor. Bu nedenle cilt lekesi olan cilt bölümünü iyi tanımanız ve o bölgedeki cilt üzerinde böyle bir lekelenmenin neden oluştuğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Cilt lekelerinin oluşum sebebi birçok faktöre bağlı olduğu için bu konu hakkında net bir bilgi vermek söz konusu olmadığından doğruda olmayacaktır. Bu nedenle cilt lekesi neden oluşur konusu içerisinde oldukça fazla nedeni barındırdığından sebebi detaylı şekilde bulunmaya çalışılmalıdır.

Güneş Işığına Bağlı Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri genel olarak mevsimsel etki gösterebiliyor. Eğer yaz mevsiminde cildinizde lekeler oluşmaya başladıysa bu durumda cildin güneş ışınlarına karşı bir tepkimeye girmesi ile oluşabilir. Güneş ışınlarının zararlı olan kısmının direkt cilt ile doğrudan temas etmesi ile cilt lekeleri oluşabilir. Cildinizde yaz mevsiminde güneş ışığına bağlı olarak oluşan cilt lekelerini güneşe çıkmadan önce koruyucu krem sürerek önleyebilirsiniz. Bu şekilde hem cilt lekelerinin oluşumunu önlemiş hem de güneşin zararlı ışınlarını vücudunuza almamış olursunuz. Bu şekilde koruyucu içerikli olan kremlerin farklı faktörlere sahip olması sizin cildiniz için uygun olanı seçmenize olanak sağlar.

Kozmetikler Cilt Lekesine Sebep Olabilir

Günümüzde herkes daha pürüzsüz ve daha canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için ve cildindeki görünümü güzelleştirmek adına kozmetik ürünlerden yararlanabilir. Sürekli olarak makyaj yapımı cildin havasız ve nemsiz kalmasına sebep olur. Bu durumda sürekli tekrarlandığı takdirde cilt üzerinde leke oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayrıca makyaj yaptıktan sonra yapılan makyajın yeterli düzeyde temizlenmemesi ve çok uzun süre cildin makyaja maruz kalması da birçok cilt lekesini ortaya çıkarabilir.

Cilt Lekelerini Önleyebilirsiniz

Her şeyde olduğu gibi cilt lekelerinde de önceden bu durumu önlemeniz mümkündür. Eğer cildinizde hava değişimine bağlı yani mevsimsel cilt lekeleri oluşuyorsa koruyucu kremler ile bu durumu çözebilirsiniz. Ayrıca cildinizin bakımına ve temizliğine de önem vererek bu durumu önleyebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!