Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKistik Akneler Nasıl Geçer?

Kistik Akneler Nasıl Geçer?

Normal aknelerden farklı olan ve genel olarak gençlerin maruz kaldığı kistik akneler nasıl geçer? Sorusunun cevabı aşağıdadır.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kistik akneler çene altı, alın ve burunda kendini belli eden ve aşırı ağrılıdır. Normal aknelerden farklı olan ve genel olarak gençlerin maruz kaldığı kistik akneler nasıl geçer? Sorusunun cevabı aşağıdadır. Kistik aknelerin tedavisi için bir doktora gitmek gerekir. Kistik aknelerin hormonal problemlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu sebeple sivilce ilaçlarına başlanmadan önce bir hormon testi yaptırılması gerekir. Hormon tedavisi de sivilceleri geçirerek, yenilerinin oluşmasını engeller. Doktor gerekli gördüğü takdirde sivilce ilaçları kullanılır. Ayrıca cilt altındaki iltihabın kurutulabilmesi için antibiyotiğe başlanması gerekebilir.

Kistik Akneye Ne İyi Gelir?

Kistik akneler diğer aknelere nazaran daha fazla dikkat edilmesi gerekli olan ve elle sıkma işleminin yapılmaması gereken bir sorundur. Güçlü bir antiseptik olan ve cilt bakımı maskelerinde sık bir şekilde kullanılan karbonat, aynı zamanda doğal bir antibakteriyeldir. Sivilcelerin yanı sıra kistik akneleri de tedavi etmektedir. Ayrıca ciltte bulunan PH miktarını dengelemekte olan ve ciltteki sebum artışını önlemeye yarayan elma sirkesi de kistik aknelere iyi gelmektedir. Kokusu sebebi ile pek sevilmese de hafif ve orta dereceli aknelerin yanında iltihaplı olanları da tedavi eder. Glisemik indeksi yüksek olan besinler, kistik akne sorununu etkiler ve azaltılması ile aknelerinde azalacağı ön görülür. Cildin aşırı sebum üretiminin sonucunda oluşan bu durumun önlenmesi için eğer sorun var ise hormon tedavisinin yanında sağlıklı ve dengeli beslenme, yağ yiyeceklerden uzak durmak ve bol bol su tüketmek gerekir. Günde iki defa cilt temizliğini yapmak, tonikler, yağsız olan nemlendiricileri kullanmak ve haftada bir defa yoğun temizleyici maskelerle bakımı desteklemek de gerekmektedir. Aynı zamanda yağı dengeleyici, gözenekleri sıkıştıran ürünler ve kil maskeleri de yeni oluşacak olan sivilceleri engellemeye yarar.

Kistik Aknelere İyi Gelen Kil Maskesi

Ciltte bulunan fazlalık yağları absorbe eden ve cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayan kil maskesi, cildi temizleyerek, doğal bir peeling etkisi yaratır. Yeni hücrelerin oluşmasını da destekler. Aynı zamanda kistik akneler ile de mükemmel şekilde mücadele eder. Böylece cildin sorunsuz ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!