Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt Bakım Ürünlerimi Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Cilt Bakım Ürünlerimi Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Cilt bakımı dendiği zaman pek çok kişi, ''cilt bakım ürünlerimi hangi sırayla uygulamalıyım?'' sorusunu soruyor.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cilt bakımı, her yaştan insanın yapmayı gereken bakımların başında gelmektedir. Cilt bakımı; hem var olan kusurların zaman içinde azalmasını sağlar, hem de gelecekte yaşanabilecek cilt sorunlarını en aza indirir. Cilt bakımı dendiği zaman pek çok kişi, ”cilt bakım ürünlerimi hangi sırayla uygulamalıyım?” sorusunu soruyor. Cilt bakım ürünlerinin uygulama adımları büyük önem taşıyor. Her uygulama, doğru adımda yapıldığı zaman büyük etki sağlıyor.

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalıdır?

Cilt bakımı; günlük ve haftalık bakımlar olmak üzere iki temele ayrılabilir. Günlük bakımla, haftalık bakım arasında çok büyük farklar olmasa da temel olarak dikkat edilmesi gereken adımlar yer alıyor. Cilt yüzeyi, geçirgen bir yapıda olduğu için gün içerisinde kir ve yağ birikmesine uğruyor. İlk adım olarak biriken bu kirlerin temizlenmesi gerekiyor. Gün içerisinde evden dışarı çıksak da, tüm gün boyunca evde olsak da mutlaka temizleme işlemi yapılmalıdır. Cilt yapısı tespit edildikten sonra; içinde sabun ve paraben bulunmayan ürünler tercih edilerek ilk adım tamamlanmaktadır. Temizlik işlemi, haftada bir kez peeling uygulaması şeklinde yapılmalıdır. Peeling; cilt yüzeyindeki ölü derileri derinlemesine temizlediği için haftada birden fazla yapılması önerilmemektedir. Cilt, uygun bir jel ya da köpükle temizlendikten sonra tonik işlemi uygulanmalıdır. Tonik işlemi, temizlikten sonra açılan ve temizlenen gözenekleri yeniden sıkıştırmaya yardım ede. İçi temizlenen ve açılan gözenekler tonikle sıkılaştırılmazsa; çok daha kısa sürede dolacaktır. Bu tonik işleminde; lavanta ve gül gibi etkisi yüksek bitki suları kullanılabilir.cilt bakim urunlerimi hangi sirayla uygulamaliyim

Cilt, Temizlik İşleminin Ardından Mutlaka Nemlendirilmelidir!

Temizlik ve tonik işleminin ardından cilt yüzeyi, doğru pH seviyesine ulaşır. Bu adımdan sonra cildin kaybettiği nem geri kazandırılmalıdır. Nemlendirme işleminde, yağlı ciltler su bazlı ve hafif yapıdaki jel ürünleri tercih etmeli; kuru ya da karma ciltler de nemlendirme ihtiyacına yönelik olarak yine paraben içermeyen ürünleri tercih etmelidir.

Cilt Bakımı Ürünlerinde Doğru Sıra Nedir?

Temizlik, tonik ve nemlendirme işlemlerine; haftada bir kez maske ve peeling uygulaması eklenmelidir. Maske uygulaması, kişilerin cilt sorunlarının ihtiyaçlarını karşılayacak içerikte olmalıdır. Kâğıt, krem ya da jel maskeler tercih edilebildiği gibi; ev yapımı maskeler de kullanılabilmektedir. Cilt bakımında en çok aksatılan adım, her gün güneş kremi kullanmaktır. Yazın ve kışın, her mevsim ve saatte güneş kremi yenilenerek kullanılmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!