Ana SayfaGüzellikCilt BakımıDoğal Ürünlerle Bakım Nasıl Yapılır?

Doğal Ürünlerle Bakım Nasıl Yapılır?

Evlerde kendi imkânlarınızla ve doğal ürünlerle bakım nasıl yapılır? Evde bulunan malzemelerle çok basit cilt bakım...

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

İnsanların en önemli kıyafetleri ciltleridir. Bu nedenle cildimize iyi bakmak gerekir. Bunun için piyasada birçok markanın farklı cilt bakım ürünleri bulunuyor. Oysa cilt bakımında kullanılan kozmetik ürünler hem çok pahalı hem de uygulaması biraz zaman alır. Doğa da bulunan pek çok bitkisel ürünler cilt bakımında kullanılabilir ve düzenli uygulandığı sürece gözle görülür derecede etkili sonuçlar verir. Evlerde kendi imkânlarınızla ve doğal ürünlerle bakım nasıl yapılır? Evde bulunan malzemelerle çok basit cilt bakım kürleri ve maskeleri uygulayabilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan malzemelerin başında yumurta, bal, zeytinyağı, süt, maden suyu gelebilir.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi olarak kullanılan maskenin içerisine farklı bitkisel ürünler ekleyerek tüm cilt tiplerine uygun maskeler elde edebilirsiniz. Özellikle kadınlar arasında en çok kullanılan yumurta akı maskesi siyah noktalar, akneler ve ölü derilerin ciltten uzaklaştırılması gibi birçok alanda etkili olarak kullanılır. Bunun yanında cildi gerginleştiren yumurta akı maskesi için bir adet yumurtanın akı, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal karıştırılarak temiz olan cilde uygulanır. Ortalama 15 dakika bekletilir ve bol ılık su ile iyice yıkanır. Daha sonra nemlendirici krem uygulanarak cilt bakımı tamamlanır. Haftada bir kez yapılması uygundur.

Bal, Muz ve Zencefil Maskesi

Özellikle karma ve kuru ciltler için uygun olan bu maskede yarım muz, iki yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı zencefil iyice ezilip karıştırılarak ince bir tabaka halinde yüze ve boyun bölgesine uygulanarak yaklaşık yarım saat bekletilir ve soğuk su ile iyice durulanır. Bu maskeyi belirli aralıklarla düzenli olarak yaptığınızda cildinizin doğal nem dengesine kavuştuğunu göreceksiniz.

Soda Maskesi

Uygulaması için her hangi bir işlem gerektirmeyen soda maskesinde sadece cildinizin temiz olması ve bir bardak soda olması yeterlidir. Hatta içmek için aldığını sodadan iki üç yemek kaşığı ayırıp parmak uçlarınızı ıslatarak yüzünüze uygulamanız yeterli olacaktır. Soda maskesi sayesinde cildiniz ölü derilerden temizlenir ve sıkılaşır. Evde doğal cilt bakımı için daha pek çok ürün kullanılabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!