Ana SayfaGüzellikCilt BakımıBurundaki Siyah Noktalar İçin Neler Yapılmalıdır?

Burundaki Siyah Noktalar İçin Neler Yapılmalıdır?

Böyle bir durumda burundaki siyah noktalar için neler yapılmalıdır? İlk öncelikle cildinizi temiz tutmaya özen göstermeli ve cildinize...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Siyah noktalar tedavisi zor olan ve kötü görünüme neden olan cilt sorunlarından biridir. En fazla yüz bölgesinde görülür ve cildin belirli bölgelerinde meydana gelir. Siyah noktalar genellikle burun bölgesinde daha çok görülmektedir. Bunun nedeni ise, burun bölgesinin aşırı yağlı ve sebum üretmesidir. Yeteri kadar temizlenmemesi için zamanla siyah noktalar birikir ve zamanla artmaya başlar. Bu nedenle tedavisini erkenden başlamak ve siyah nokta temizliğini yapmak oldukça önemlidir. Böyle bir durumda burundaki siyah noktalar için neler yapılmalıdır? İlk öncelikle cildinizi temiz tutmaya özen göstermeli ve cildinize uygun temizleyiciler kullanmalısınız. Aynı zamanda nedenlerini bilmeli ve siyah noktalara neden olan etkenlerden uzak kalmalısınız.

Burun Bölgesinde Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Burun bölgesinde oluşan siyah noktalar fiziksel görünüme oldukça zarar verir. Bu sorunun pek çok nedeni vardır. Aşırı yağlanma sorunu, cilt temizliğinin yapılmaması, yağlı yiyeceklerin tüketimi ve sebum üretimi siyah noktalara neden oluyor. Eğer burun bölgesindeki siyah noktaların temizliği yapılmaz ise, ciddi oranda artabilir ve çukurlaşma meydana gelebilir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmelidir?

Siyah noktaları temizlemenin en iyi yolu, sıcak su ile burnu yumuşatmaktır. Buhar banyosu ile burun bölgesinin yumuşamasına yardımcı olabilir. Bu sayede siyah noktalar daha iyi temizlenecektir. Maskeler ve çeşitli kremler siyah noktaları tamamen yok etmez. Siyah noktaların mutlaka sıkılmaya ve temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun içinde pamuk yardımıyla hafif hareketlerle siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Ardından sıkılaştırıcı maskeler ya da arındırıcı kremler kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Yaparken Temizliği Neler Dikkat Edilmelidir?

Burun bölgesi oldukça hassastır. Bilinçsiz yapılan uygulamalar aşırı tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. O yüzden burundaki siyah noktalar yumuşadıktan sonra sıkılmalı ve temizlenmelidir. Aynı zamanda tahrişe yol açacak maskeler uygulamamalısınız. Siyah nokta temizliğinde sorun yaşıyorsanız profesyonel kişilerden yardım alarak cildinizi arındırabilirsiniz. Bu sayede siyah noktalar bilinçli bir şekilde temizlenecek ve herhangi bir sorun teşkil etmeden burnunuzdan arındırılacaktır. Bununla beraber burun bölgesindeki siyah noktaların artmaması ve oluşmaması için cilt temizliğine mutlaka önem vermelisiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!