Ana SayfaGüzellikSaç BakımıKeratinin Saç Bakımındaki Görevi Nedir?

Keratinin Saç Bakımındaki Görevi Nedir?

Keratin tedavisi almak için istekli olabilirsiniz. Birçok yararı olan keratinin saç bakımındaki görevi nedir? ve kullanılmaması ne gibi...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Cildinizin eller, tırnaklar, ayaklar ve saç gibi kuru kısımlarını oluşturan hücreler yapılarında keratin proteinine sahiptir. Birçok kişinin keratini saçları güçlendiren bir protein olarak kullanmasının nedeni budur. Kıvırcık saçlarınız varsa veya saçlarınız kuru, hasar görmüş görünüyorsa, saçı düzleştirmek ve parlaklık eklemek için keratin tedavisi almak için istekli olabilirsiniz. Birçok yararı olan keratinin saç bakımındaki görevi nedir? ve kullanılmaması ne gibi sonuçlar doğurur.

Keratinin Yararları ve Zararları

Bununla birlikte keratin tedavileri, içerdiği içerikler ve tekniği yapmak için gereken yüksek ısı nedeniyle aslında saça daha fazla zarar verebilir. Bir salon keratin işleminde keratinler formaldehit ile karıştırılır ve saça ütüyle uygulanır ve proteini saça kaplar. Saçın dış tabakasını pürüzsüzleştiren ve saçların ipeksi pürüzsüz görünmesini sağlayan yarı kalıcı bir işlemdir. Birçok uzman tedaviye karşı uyarmaktadır, çünkü formaldehit, kanserle bağlantılı sert ve potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasaldır. Keratin işlemi yapmak için 450 derece Fahrenhayt yüksek sıcaklıklarda düz ütüler kullanmak, saç tellerinde doğal keratin yapısını parçalayarak saça zarar verebilir. Bu nedenlerden dolayı aşırı saç dökülmesine ve saçların incelmesine neden olabilir.

keratinin sac bakimindaki gorevi nedir

Keratin Uygulaması İçin Tavsiyeler

Daha sağlıklı görünen saçları teşvik etmek ve içten beslemek için dengeli bir vitamin, mineral ve deniz proteini diyeti yediğinizden veya doğal kaynaklı bazı bileşenleri içeren günlük olarak klinik olarak kanıtlanmış bir saç uzatma takviyesi aldığınızdan emin olun. Saçların pürüzsüz, parlak ve kalın görünmesini sağlamak için Biotin, Zinc ve Keratin içeren ürünler kullanmalısınız. Saçınız zarar gördüğünde protein yapısını kaybeder, keratin eklemeleri yaparak protein yapısını kazandırabilirsiniz. Saç kalınlaştırmada ancak keratin faydalı olabilir. Örneğin, keratin saçları kırılmaya daha az eğilimli hale getirir. Bunun nedeni, keratinin tek kılların kaba kenarlarına yapışması, düzleştirmesi, parlaklığı ve gücü arttırmasıdır.

Avantajları ve Sonuçları

Saçlarında keratin kullanan kişiler, saçlarının daha pürüzsüz ve daha kolay bakılabilir olduğunu bildiriyorlar. Keratin, saçın disülfit bağlarını değiştirmemesi nedeniyle perma ya da gevşetici olmadığından, saçın yapısına bağlı olarak yaklaşık 3 ay süren yarı kalıcı bir tedavidir. Keratin, saç tellerinizi oluşturmak için üst üste binen hücreleri yumuşatmaya çalışır. Saç kütikülü adı verilen hücre katmanları teorik olarak keratini emerek saçların ışıldamasını sağlar. Kıvırcık saçları daha az kıvırcık, stil sahibi olmak için daha kolay ve görünüşte daha düz hale getirmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!