Ana SayfaYaşamFaydaları Neler?Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında ne biliyorsunuz? Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız hemen yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Adından da anlaşılabileceği gibi daha çok Hindistan’da yetişen, bunun yanında diğer Asya ülkelerinde de yetişebilen Hindistan cevizi, son derece faydalı bir meyvedir. Daha önce Hindistan cevizinin faydaları hakkında bir makale hazırlamıştık. Eğer o konu hakkında da bilgi almak isterseniz bu linki kullanabilirsiniz. Söylemeliyiz ki Hindistan cevizi sadece meyve olarak tüketilmemektedir. Ayrıca yağ olarak da kullanılabilmektedir. Bünyesinde barındırdığı pek çok bileşen sayesinde insan vücuduna son derece önemli bir etki yaratabilmektedir. Peki ama Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında ne biliyorsunuz? Eğer bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız hemen yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz. Burada aradıklarınızı kısa sürede bulacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağının Yararları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı pek çok farklı konuda insan vücuduna son derece iyi gelmektedir. Göz kremi, nemlendirici, makyaj temizleyici, peeling, dudak kremi ve bakım için kullanılabilmektedir. Bu kadar fazla yararının bulunuyor olması, onun herkes tarafından kullanılabileceğine işarettir. Peki Hindistan cevizi yağının yararları nelerdir? İşte bu sorunun cevapları yazının devamında yer alıyor.

hindistan cevizi yağı faydaları
hindistan cevizi yağı faydaları

Antioksidan: Güçlü bir antioksidan olan Hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde vücudun bakterilerden ve virüslerden korunmasını sağlar. Ayrıca mantarlara karşı savaşan bir yapısı bulunmaktadır. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirmekte, hastalıklarla mücadele etmektedir. Şeker hastalığı gibi daha ciddi sorunlara da iyi gelebilmektedir. Vücudu hastalıklardan koruduğu bilinmektedir.

Zayıflama: Metabolizmayı ciddi ölçüde hızlandıran Hindistan cevizi yağı, bazı doymuş yağlara sahiptir. Bunların başında da Laurik yağ asidi gelmektedir. Ayrıca Miristik yağ asidine de sahiptir. Bu doymuş yağların karaciğerde işlenmesi sonucu vücut onu doğrudan enerjiye dönüştürebiliyor. Bunun sonucunda metabolizma hızlanmakta ve zayıflama kaçınılmaz olmaktadır.

Kolesterol: Hayatımız için önemli olan iyi kolesterolü yükselten, bunun yanında aynı etkiyi kötü kolesterol için de yapan bu mucizevi yağ, aynı anda iki etkiyi taşımasıyla kafa karıştırabilir. Klinik araştırmaları sonucu Lorik asit bulundurduğu tespit edilen Hindistan cevizi yağı, kolesterol için son derece faydalıdır.

Mide kurtları: Genellikle midede oluşan ve bunun yanında bağırsakta da görülebilen kurtları yok etmektedir.

Ağız bakımı: Antibakteriyel özellikte olmasından dolayı ağzın daha hijyenik kalmasına yardımcı olmakta, ağız içerisinde bulunan bakterileri yok etmektedir.

Bit: Hindistan cevizi yağının saçlara faydaları hakkında söyleyebiliriz ki bit oluşumu gidermektedir. Ayrıca saçta bulunan bitleri de yok etmektedir.

Siğil: Siğil tedavisinde son derece önemli bir etki taşımaktadır. Siğilleri neredeyse %100’e kadar yok ettiği bilinmektedir.

Arpacık: Arpacık sorununu iyileştirmektedir. Çok az bir miktar üzerine sürmek, bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

İştah: Çok fazla yemek yiyorsanız ve bunu aza indirmek istiyorsanız, Hindistan cevizi yağından birazcık yemeklerden önce almalısınız. Böylece iştahınızda azalma olacaktır.

Sivilce: Sivilce tedavisinde mucizevi özellikleri bulunmaktadır. Sivilcelerin üzerine sürüldükten kısa bir zaman sonra sivilceleri %100’e kadar geçirebilmektedir.

Şişkinlik: Kesinlikle Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de mide dostu olması olacaktır. Mide rahatsızlıklarını büyük ölçüde gidermekte ve şişkinliği tamamen geçirebilmektedir.

Toksin: Vücuda zararlı olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmakta ve böyle olumlu bir etki oluşturmaktadır.

Kalp sağlığı: Kalp sağlığı için son derece önemlidir. Kalp hastalıklarından korunmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

hindistan cevizi yağının faydaları
hindistan cevizi yağının faydaları

Kan basıncı: Yapılan araştırmalar sonucu kan basıncını düzene soktuğu bilinmektedir. Daha sağlıklı olması sağlamakta ve kalp ve damar sorunlarına iyi gelmektedir.

Kemik sağlığı: İskelet sistemine destek olarak daha sağlıklı bir gelişim sağlamasında etki etmektedir. Kemik sağlığı açısından inanılmaz özelliklere sahiptir.

Mantar: Mantar sorunu için birebir olduğu yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda kanıtlanmıştır. Mantarı büyük oranda geçirebilmektedir.

Pişik: Bebeklerin en büyük sorunlarından biri olan pişik, Hindistan cevizi yağı ile geçmektedir.

Rahatlama: Bu şifa dolu yağı masaj yaparak vücuda yedirirseniz, bünyeye rahatlama hissi verir. Vücudun stresten uzaklaşmasına da yardımcı olur.

Boğaz: Boğaz ağrıları için bulunmaz bir şifadır. Boğaz ağrısını tamamen iyileştirmekte ve geçirmektedir.

Göz sağlığı: Genellikle göz altında oluşan şişlikler ve çizgiler Hindistan cevizi yağı ile geçirilebilmektedir.

Dirsek kararmaları: Sizin de dirsekleriniz kararıyor mu? O zaman banyodan sonra tüm vücudunuza Hindistan cevizi yağını sürebilirsiniz. Son derece hoş bir kokusu bulunmaktadır. Hem güzel bir koku almanızı hem de kararan dirseklerin eski hale dönmesini sağlayacaktır. Ayrıca kararan dizlere de sürebilirsiniz.

Dudak sağlığı: Sıklıkla kış aylarında görülen dudak çatlaması bu yağ ile geçirilebilmektedir. Öncelikli olarak peeling yapabilir ve daha sonrasında Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Cilt temizliği: İyi bir makyaj temizleyici olan yağ, bundan sonra kolayca yüzünüzdeki makyajı çıkarmanıza yardımcı olacak. Bir pamuğa birkaç damla damlatarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Tırnak: Manikürü daha rahat bir şekilde yapmak ister misiniz? O zaman önce tırnak etlerinize birazcık Hindistan cevizi yağı sürmelisiniz. Böylece hem tırnakları nemlendirmiş hem de daha rahat bir şekilde tırnak bakımı yapmış olursunuz.

Güneş yanığı: Yaz aylarında güneşe maruz kalan cildinizi rahatlatmak, ışınların zararlı etkisini almak ve yanan bölgelerin acısını hafifletme amacıyla Hindistan cevizi yağı ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Güneş yanıklarına iyi gelmektedir.

Saç bakımı: Saçlar için son derece önemli olan Hindistan cevizi yağı, bundan sonra sizin en çok başvuracaklarınızdan biri olacaktır. Banyo yapmadan önce saçlarınıza yedirmeli ve 35-40 dakika kadar beklemelisiniz. Daha sonrasında banyo yapabilirsiniz. Etkisini banyodan sonra göreceksiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!