Ana SayfaYaşamNasıl Yapılır?Espresso nasıl yapılır?

Espresso nasıl yapılır?

Espresso yaparken Profesyonel kahve makineleriyle sadece kahve ve suya ihtiyaç duyulur.

Cevap Tv
Cevap Tv
Online Video Platformu

Yazar İçerikleri

Espresso yaparken Profesyonel kahve makineleriyle sadece kahve ve suya ihtiyaç duyulur.

Espresso’da kullanılan sadece 2 madde var. Kahve ve Su. Espresso makinesini bu durumda da çok büyük bir özelliğine dikkat çekmek gerekir. Çünkü espresso özellikle pres kelimesinden gelen bir türemiş bir kelime zaten ve pres yani basınçla 9 bar basınç uyguluyoruz.

Kahve öğütülmüş kahvenin üzerine fakat bütün detaylar da tek tek verilmiştir kurallarda. Isı olarak 90 ila 95 derece arasında olması gerekiyor. Biz şu anda 94 kullanacağız 9 bar basınç dediğiniz gibi olması gerekiyor. Onun haricinde gramaj olarak kahve gramajlarımızda tekrardan fincan başına yaklaşık olarak 8 ila 9 gram kullanıyoruz. 2 fincan aynı anda yaptığımızda bunu ikiye katlıyoruz Yani 16 ile 18 gram arasında kahve kullanacağız ve su miktarımızda 30 ile 34 mililitre arasında geçmemesi gerekiyor.

Espresso nasıl yapılır?

Şimdi hemen Espresso yapılışına geçelim. Bunları biz aynı zamanda portafiltre diyoruz yabancı dilde ama Türkiye’de kaşık olarak geçiyor. Portafiltlerin içinin kupkuru ve özellikle etraflarını tertemiz olmasına dikkat ediyoruz. Şimdi porta filtrelerin içerisine değirmenimden kahve alacağız. Şu anda portafiltlerin içerisinde 18 gram kadar 17-18 gram kadar kahvemiz var düz hale gelebilmesi için temp yapmamız gerekiyor.

Bu Temp işleminde yaklaşık olarak 1 15 kiloluk bir basınç uyguluyoruz. Kahveyi düzleştirdik. Kahve düzleştirdikten sonra şimdi ise grubumuza grup başlığımıza  takım ısıyı vermemiz için düğmeye basacağız. Zaten ondan önce bir flashlama dediğimiz grupları temizleme yönteminiz var. İki saniye kadar flaş yapıyoruz.

Hem ısındı tekrardan stabil olması açısından. Gruba taktık temize basıp fincanları altına koyuyoruz. Şu anda saniye olarak 24 ila 25 saniye arasında akması gerekir. Fakat bizim özellikle dikkat etmemiz gereken konu kahvenin miktarıdır 30 mililitreyi geçmemesi gerekiyor ve 30 mililitre için miktarımız gördüğünüz gibi fincan’da sadece yarısından daha düşük görülmektedir.

Espresso hazır afiyet olsun…