Depresyondan kurtulmak için tüketilmesi gerekiyor!

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi  Dr. Yavuz Dizdar, kış aylarında aromatik meyve ve sebzelerin yaz aylarına göre daha eksik olduğunu, güneşin de etkisini yitirmesiyle de depresyonun arttığını söyleyerek özellikle kış döneminde depresyonu durdurmak için aromatik ve bariz kokulu sebze-meyve tüketilmesini önerdi.

AROMASI YÜKSEK GIDALAR DEPRESYONA İYİ GELİYOR

Aroması yüksek gıdaların depresyona iyi geldiğini vurgulayan Dr. Dizdar, “Turp, bal kabağı, yer elması gibi toprağın altındaki sebze ve meyveleri yemenin ve bir orkide türünün kökünden yapılan salebin depresyonu geçirmeye katkısı olacaktır ” diye konuştu.

AROMATİK MEYVELER AFRODİZYAK ETKIN

Aromatik olan meyvelerin bununla beraber afrodizyak etkin olduğunu söyleyen Dr. Dizdar, depresyonun sinirler arası iletinin azalmasıyla ortaya çıktığını, bunların da doğadan alınması gerektiğini açıklama etti. Bu maddelere serotonin kaynağı olabilecek aromatik amino asitler diyen Dr. Dizdar,  karışık halka yapısı bildiren maddelerin yaz aylarının sonuna içten, doğanın en yüksek periyoduna erişip koku ve lezzet verdiklerini vurguladı.  

NEDEN ÖZELLIKLE KIŞ AYLARINDA DEPRESYONA GİRİYORUZ?

Bu maddelerin gıdalarda  yapılan işlem nedeniyle halkalarının kırıldığı an dışarıdan alınamadığını vurgulayan Dr. Dizdar şunları söyledi:

“Yani düz bileşiğe işlem sırasında bir şey olmuyor fakat halka yapısını taşıyan bileşikler yüksek basınç işlemine geçtikleri takdirde sıcaklık, basınç istikrarlı durumdan bozulup parçalanıyorlar; o vakit bizim bunları dıştan alma şansımız mümkün olmuyor. Kendi vücudumuzda da yapamıyoruz. Kış aylarında bunalım olmasının en mümkün nedeni budur. Güneş sentezi yok, dışarıdan alma şansı da değil, yalnızca aromatik bitkilerde var, millet da bunları fazla artı sevmiyor sonuçta kaynak tükenmesi meydana geliyor.”

“İLAÇLAR DEPRESYONU ÇARE ETMİYOR”

Vücuttaki kaynak tükenmesiyle birlikte tıbbın önerdiği çözümün depresyon ilaçları olduğunu dile getiren Dr. Dizdar, aslında ilaçların depresyonu tedavi etmediğini sanal mutluluk yarattığını belirtti. Dr. Dizdar, “Mevcut olan maddenin asap geçirici ara yüzünde kalmasını karşılayan depresyon ilaçları; o ilaçlar depresyonu tedavi etmiyor, ara yüz üstünde salgılandığı süre bu maddeleri uyarıyor o maddelerin oradan emilmesini önleyip sanal mutluluk hali yaratıyor” dedi.

UZUN SÜRE DEPRASYON İLACI KULLANMAMAK GEREKİR

İlaçları alınca insanların kendilerini pembe bir dünyada hissettiklerini aktaran Dr. Dizdar,  “Bunalim ilaçları geçici olarak başvurulabilir fakat kalıcı olarak kullanıldığı takdirde yarattıkları şey tatminkar bir mutluluk değildir. Sorun ortadan kalkmadan buhran kalkmaz. O yüzden uzun zaman buhran ilacı kullanmamak gerekir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 03:41

Yorum Yapın