Kestanenin faydaları neler?

Faydalı Bilgin – Kış mevsimi denince akla gelen ilk besinlerden biride severek tüketilen kestane gelir. İşte kestanenin faydaları…

Kestanenin içerisinde bulundurduğu zengin potasyum ile gün içerisinde yogun ve strese bağlı durumlarda kestane tüketmek kas yorgunluğunu gidererek kişinin stresin zararlı etkilerinden korduğu bilinmektedir.

Öteki yemişlere göre daha az kalorisi olduğunu biliyor musunuz? Kestanenin 100 gramında toplam 170 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda hem az kaloriye sahip olan hemde içerisinde K ve C grubu vitaminde barındırmaktadır.Potasyum, magnezyum ve demir açısından kestane oldukça zengindir.

Kestane içerdiği yağ miktarı öteki yemişlerden daha azdır. Kestane kolestrolü dengeler ve kalp hastalıkları riskini oldukça minimum düzeye indirmektedir.

Hem kalorisi oldukça düşük olan bu yemiş içerdiği vitaminler sayesinde vücudun bir günlük vitamin ihtiyacının %72’sini karşılamaktadır. İçerdiği B vitamini sayesinde kırmızı kan hücre oluşumunu desteklemektedir…

Böbrek ve diyabet gibi sağlık sorunları olan kişiler kestane tüketimini doktorlarının belirlediği ölçüde tüketmeleri oldukça önemlidir. İçerdiği karbonhidrat nedeniyle kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. 

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 01:27

Soru / Cevap

Please enter your comment!
Please enter your name here