Ana SayfaYaşamFaydaları Neler?Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyunun faydaları nelerdir? Maden suyu gün içerisinde ne kadar tüketilmelidir? Maden suyu tüketirken kimin nelere dikkat etmesi gerekir

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Maden suyu; zengin mineral içeriği ile doğal ve mineralli su özelliğine sahiptir. Maden suyunun insanlığı üzerinde çeşitli faydaları olduğu tespit edilmiştir. Sade maden suyunun tüketimi, meyveli olanlara oranla özellikle tavsiye edilir. Sadece maden suyunu ilk etap tüketme zorluğu çekebilirsiniz, fakat sürekli kullandıktan sonra alışacağınız ve vazgeçmeyeceğiniz bir tat olacağını söyleyebiliriz. Maden suyunun faydaları arasında, insan vücuduna su kaynağı karşılaması da yer alır.

Maden Suyunun Faydaları Neler?

Maden suyu içerdiği doğal mineraller sayesinde, vücudun ihtiyacı olan çeşitli mineralleri de karşılamaktadır. Maden suyunun faydaları çok yönlüdür. Bu nedenle günlük hayata dahil edilmesi gereken önemli ve doğal bir içecektir.

Maden suyunun faydaları şöyledir:

 • İnsan vücudunun su ihtiyacını karşılar niteliktedir. Vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamak önemlidir. Çünkü su; bedenin kendi kendini soğutmasına yardımcı olur. Ağız, burun, gözlerin nemli olmasını sağlar. Oksijen oluşumunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirir. Böylelikle sağlıklı bir cilt oluşumu gerçekleşir. Kasların, kemiklerin normal düzeyde çalışmasına destek olur. Vücudu toksinlerden arındırır. Kan basıncını da düşürücü özelliğine sahiptir. İnsan vücudu için suyun sayısız faydası vardır. Mineralli maden suyu da buna dahildir.
 • Kalsiyum minerali açısından zengin içeriğe sahiptir. Böylelikle kemik dokusunu güçlendirir. Kemik erimesini önleyici diyebiliriz. Kas dokusunun da güçlenmesine yardımcı olur. Kalp kasının düzgün çalışmasını, hücre sinyallerin düzgün taşınmasını, sinir hücreleri arasındaki iletişim vb. etkileşimleri sağlar.
 • Magnezyum minerali içeren yapısı ile vücudun ihtiyacı olan magnezyum mineralini karşılar. Magnezyum minerali vücut yapısında; protein sentezi, kas-sinir sistemi fonksiyonlarının çalışmasını düzenler ve kan şekeri, tansiyon gibi değerlerin düzeyli olmasını sağlar. Aynı şekilde ihtiyacınız olan enerjiyi de üretir.
 • Kabızlığı iyi gelir. Günümüzde genellikle hazımsızlık gibi sindirim ve mide sorunları doğrultusunda, yemeklerden sonra tercih edilir. Fakat, maden suyu sadece bu amaca hitap etmez vücudun ihtiyacı olan günlük alması gereken mineralleri karşılar. Bu nedenle günlük yeterli miktarda tüketmekte fayda vardır.
 • Sodyum minerali; vücudun su-elektrolit dengesi düzenler. Sindirim sorunlarını ve asit-baz dengesi sağlar.
 • Potasyum: Hücre metabolizmasında yardımcı olur. Vücudun su dengesini sağlar.
 • İyodür: Troid bezi fonksiyonları
 • Klorür: Su-elektrolit dengesinde yardımcı olur. Sindirim sorunlarına çözüm sağlar.
 • Bikarbonat: Sindirim sorunları için önem taşır. Vücudun asit-baz dengesini düzenler.
 • Sülfat; Sindirim safra kesesi gibi fonksiyonların uyarılmasını sağlar. Daha çok karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler, ayrıca kalın bağırsakların uyarılmasında yardımcı olur.
maden suyu 1
maden suyu

Maden Suyunun Sağlığa Faydaları

Maden suyunun faydaları arasında tabii ki vücudun mineral ihtiyacının doğal bir şekilde karşılanması yer alır. Bu doğrultuda daha sağlıklı bir yaşam ve hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturmak için düzenli bir şekilde maden suyu tüketilmesi önerilir. Fakat günlük kullanım oranına da tabii ki dikkat etmek gerekmektedir. Maden suyunun insan sağlığı açısından faydalı olması, doğal su olmasının yanında içeriğinin mineral deposu olmasıdır. İçerdiği minerallerin her birinin, vücut işlevselliğinde farklı bir görevi bulunur. Bu açıdan vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasında yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Günlük sıvı ihtiyacının yanında, mide rahatsızlıkları gibi durumları da ortadan kaldırdığı için günlük tüketime uygundur. Kimyasal içerikli piyasada yer alan içecekler yerine, sade doğal maden suyunu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Maden Suyu İçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Maden suyu mineral açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle de maden suyunun faydaları oldukça fazladır. Fakat faydaları olduğu gibi yüksek oranda tüketilmesi durumunda rahatsızlık oluşturabilir. Bu açıdan kullanım aşamasında bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Maden su tüketimini özellikle, piyasada yer alan şekerli ve kimyasal-işlenmiş içecekler yerine kullanmanız tavsiye edilir.

Maden suyu kullanımında dikkat edilmesi gerekilen noktalar şöyledir:

 • Hassas bağırsak sendromu rahatsızlığına sahip kişilerin maden suyu tüketmesi önerilmez.
 • Şekerli, meyveli sodaları gibi maden sularını sade maden suyu ile karıştırmayın. Maden suyunu özellikle sade şekilde tüketmeniz önerilir. Sade maden suyuna, limon dilimi ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Maden suyunu tüketirken, günlük su tüketim oranınızı da yerine getirmeniz gerekir. Maden su doğal mineralli bir su olarak nitelendirilirse de su ile maden suyu birbirinden farklıdır. Bu nedenle günlük su tüketimine ek olarak tüketebilirsiniz.
 • Günde en az 2 şişe içmeniz tavsiye edilir. Daha fazlası sağlığınız açısından sorun oluşturabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!