Ana SayfaYaşamFaydaları Neler?Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Zencefilli Bal

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Zencefilli Bal

İnce ve uzun yapraklı bir bitki olan ve yüz yıllardır faydaları ile insanların tercihi olan zencefilin kullanım alanları nelerdir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Zencefil; zencefiller familyasından gelir. Zencefil bitkisi; ince-uzun yapraklı ya da sarı-kırmızı renklerde çiçekler açar, geliştikçe kök yumrusu da oluşur. Zencefil kök yumruları; çeşitli alanlarda kullanılır. Baharat olarak, ilaç yapımında vb. özellikleri ve faydaları doğrultusunda kullanılmaktadır. Zencefil; Çin, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya vb. ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik iklimlerde yetişen zencefil, yarı tropik iklimler de de yetişebilir. Yetiştiği ülkelerde, yemek kültürünü oluşturan faydalı ve sağlıklı bitkidir. Çeşitli rahatsızlıklar içinde özellikle tüketilmektedir. Zencefilin faydaları; sağlık açısından çeşitli alanlara ayrılır. İnsan vücudunun işlevselliğinde dengeyi korurken daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Zencefilin Faydaları Neler?

Zencefilin faydaları, kullanım alanlarının çeşitliği doğrultusunda sağlık açısından oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Zencefilin faydaları şöyle:

 • Zencefil hazımsızlığa, mide şişkinliklerine iyi gelir. Ayrıca mide ağrıları ve sorunları için, zencefil suyu şifa niteliğindedir.
 • Mide ağrısına, mide bulantısına iyi geldiği gibi; mide-bağırsaklardaki gazları da söker atar.
 • İshali önler, bağırsak rahatsızlıklarını giderir.
 • Hamilelik, araba tutması, deniz tutması gibi durumlara karşı iyi gelir.
 • Hastalık ya da kemoterapi tedavisi gören bir kişide oluşan, yan etkileri; mide bulantısı, kusma gibi semptomlara da iyi gelir. Bu nedenle alternatif alanında da kullanılır.
 • Bağırsaklarda oluşan düz kasları rahatlatır. Yiyeceklerin bağırsaklar dokusunda, hareket etmesini sağladığı için kabızlığı önler.
 • 1980 yılında yapılan araştırmalara göre zencefilin; ülser ve reflü gibi mide hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Rahatlatıcı etkisi ile olumsuz etkileri giderir.
 • Vücudun doğal ısısını arttırır, böylece toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Düzenli zencefil tüketimi; kalp krizi, inme gibi hastalıkları önleyici etki göstermektedir.
 • LDL kolesterol düşürücü özelliği vardır. Fakat; kan sulandırıcı ilaçları ile aynı anda kullanılmaması tavsiye edilir. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.
 • Antiseptik özelliği ile bağırsak ve mide enfeksiyonlarına iyi gelir, gıda zehirlenmelerinde de etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonların etkisinden kurtulmanızı sağlar.
 • Mantar enfeksiyonlarına karşı da iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği ile; adet sancıları için, eklem ağrıları, diz ağrısı vb. ağrılara iyi geldiği tespit edilmiştir.
 • Zencefilin; kanser hücrelerini de küçülttüğü tespit edilmiştir. Özellikle; yumurtalık kanseri, kolon kanseri şeklindedir.

 

Zencefil Cinsel İsteği Artırır

Zencefil, kan dolaşımını uyarır, hormonları güçlendirmeye yardımcı olur ve hassasiyeti artırır. Cinsel ilişkide afrodizyak görevi görür.

zencefil 2
zencefil

Zencefilin Kullanım Alanları Neler?

Zencefil; çay olarak tüketilebilir, zencefil suyu çıkarılarak taze olarak tüketilebilir. Ya yemeklerde tercih edilebilir. Şifa sağlayan özelliğiyle zencefili, günlük çay yaparak rahatlıkla içebilirsiniz. Aromalı kokusuna başlangıçta alışamayabilirsiniz, fakat sürekli kullandığınızda kokusunu ve dokusunu seveceğinizden emin olabilirsiniz. Tatlandırmak için dilerseniz, bal ya da limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca; zencefilin faydaları göz önüne alındığında, tüketmek de elde değildir.

Zencefil Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Zencefili yemeklerde de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Zencefili rendeledikten sonra, yemeklere baharat olarak katabilirsiniz. Ya da toz olarak ekleyebilirsiniz. Sindirim zor yiyeceklere eklerseniz, sindirimi-hazmı da kolaylaştıracaktır. Kek, kurabiye gibi unlu ve şekerli tariflerinizin hamuruna ekleyebilirsiniz. Böylece, şekerin tadını hafifletecektir. Ayrıca; çay olarak ve bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Mide ağrınız vb. ağrılarınız için dilerseniz, zencefilin suyunu çıkardıktan sonra biraz su ile karıştırarak içebilirsiniz. Böylece; zencefilin faydaları arasında yer alan mide rahatsızlıklarına iyi gelen etkisinden faydalanmış olursunuz.

Zencefil Çayı ve Zencefilli Bal Tarifi

Zencefil tarifleri şöyle:

 • Zencefil Çayı: Zencefilin kabuklarını temizleyin, bir fincan için bir iki dilim yeterli olacaktır. Ardından kaynamış suyun içine, dilimleyerek ya da rendeleyerek zencefili ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demleyin. Daha sonra, taze limon suyu ekleyerek ya da bir çay kaşığı bal ile tüketebilirsiniz.
 • Zencefil-Bal: Yarım kavanoz zencefil, 1 adet limon, 1 su bardağı bal. Hazırlanışı; zencefilin kabuklarını soyun ve dilimleyin, ardından suyunu çıkararak cam kavanozun içine atın. Limonu da kabukları ile dilimleyerek içine ekleyin, daha sonra üzerine balı ekleyebilirsiniz. Ardından kavanozun ağzını kapatarak, buzdolabına koyun. Daha sonra, bir fincan karışımdan tüketebilirsiniz. Ya da bir iki yemek kaşığı karışımı bardağa alarak, üzerine su ekleyip de tüketebilirsiniz.

Zencefilin faydaları, insan yaşamının her alanına hitap ettiğinden tüketim alanları da her geçen gün artmaktadır. Sizlerde hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için zencefili yemek öğünlerine eklemeyi unutmayın. Yemeklere ekleyebilir, zencefil çayı yaparak limon ve bal eşliğinde sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Tabii alerjik durumlarına karşı, alerjiniz varsa dikkat etmenizde fayda vardır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!