Ana SayfaDekorasyonÇalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çalışma odası dekorasyonu hakkında yaratıcı fikirleri, kendi yorumunuzla birleştirdiğinizde hoş çalışma alanlarına sahip olabilirsiniz. Çalışma alanları her yaş grubunun hayatının içinde yer alır. Her yaş grubu öğrenciler, yetişkinler, Home ofis çalışanlar vb. şekilde daha çok zamanını geçirenler ya da daha kısa süreli çalışma alanlarında vakit geçirenler olarak da ayırabiliriz.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Çalışma odası adı altında, yatak odanız dışında bir alanınız yok ise yatak odanız içinde de hoş çalışma alanına sahip olabilirsiniz. Tabii odanın büyük ya da küçük ölçüleri düzenleme konusunda farklı yöntemleri doğuracaktır.

Çalışma odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekilen noktalar:

  • Odanın boyutları, şekli ve yatak odası mı yoksa sadece çalışma odası mı? Gibi sorunların yanıtları.
  • Kişisel zevkiniz; modern ya da klasik ortamları sevenler.
  • Çalışma odası eşyalarının düzeni; masa, kitaplık, dolap vb. her birini uyumlu şekilde yerleştirmek.
  • Dekoratif ürünler, tablo, çerçeveler, lambeder, hobilere yönelik eşyalar, ödülleri vb. eşyaların düzeni, pano, yazı tahtası vb. ürünlerin yerleşim alanlarını oluşturmak ve şık bir görünüm elde etmek.
  • Perde, tül, kilim-halı, yatak varsa yatak rengi, her birinin rengi uyum içinde olmalıdır.

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çalışma odası dekorasyonu yapmadan önce, eşyalarınızı zevkinize belirledikten sonra gerekli dekorasyon aşamasına geçebilirsiniz. Tabii duvar rengini ve eşyaların rengiyle ahenkli bir uyum sağlayabilirsiniz. Çalışma odasında, ön plana bir rengi çıkarabilir ya da birden fazla rengi ön plana alarak tasarlayabilirsiniz. Önemli olan hangi rengin sizi rahatlatacağıdır. Çalışma alanı olduğundan, keyifli bir şekilde çalışabilmenizi sağlayacak ambiyansa sahip olması gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak dekorasyon yapabilirsiniz. Odanızın şekline göre, hangi bölüme yatağın uygun olacağını ya da masanın daha hoş duracağınız belirlemeniz gerekir. Her birini düzenli ve ahenkli şekilde tasarlamanız da tabii odanın büyüklüğü katkı sağlar. Küçük ölçülere sahip odada daha küçük eşyalar ile düzeni sağlayabilirsiniz.

çalışma odası dekorasyonu 2
çalışma odası dekorasyonu

Kitaplara düşkün biriyseniz, muhakkak odanın bir duvarını tamamen kitaplar ile dekore edebilirsiniz. Odanıza kültürün yansıması dahilinde huzur da eşlik edecektir. Kitaplığınızın başladığı noktaya ya da hemen ön bölümüne çalışma masanızı yerleştirebilirsiniz. Tabii sadece çalışma odası olanlar bu düzenlemede oldukça şanslı olanlardandır. Çalışma odaları tabii ki daha çok yetişkinler için uygun olacaktır. Çocuklarınız için mevcut odaları dahilinde, çalışma alanlarını rahatlıkla yaratabilirsiniz. Sadece mobilyaların ve küçük eşyaların odanın boyutları doğrultusunda doğru yerleştirmeniz gerekir. Çalışma odası dekorasyonu oldukça geniş bir alana yayılır.

Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

Çalışma odası dekorasyonu konusunda, belli başlı önerilere değinirsek; öncelikle kitaplığınızın büyüklüğüne göre bir duvarı tamamen kitap ile dekore edebilirsiniz. Çalışma masasını da aynı şekilde orta bölüme ya da kitaplığın ön safhasına yerleştirebilirsiniz. Kitaplığınızın boş alanlarına ya da belirli alanlarına, hobilerinize göre dekoratif süsler yerleştirmeniz de ilgi çekici olacaktır. Aynı şekilde boş duvarlarınızı da tablo ve çeşitli çerçeveler ile dekore edebilirsiniz. Yazı tahtanız varsa masanın hemen yan bölümüne ya da odanın boş bir köşesi varsa, lambeder ile beraber uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Çalışma odanıza, rahat ve konforlu bir koltuk ya da büyük bir çalışma odası ise koltuk takımı dahil edebilirsiniz.

Çalışma odasını dekore etmek, öncelikle kişisel zevklere göre değişebilir. Fakat herkes hoş ve konforlu bir ortamda çalışmak ister. Boğucu renklerden uzaklaşarak, daha canlı renk uyumu doğrultusunda eğlenceli fakat şık sade ama hafif gösterişli bir dekorasyona sahip olmanız için, her eşyayı ve dekoratif ürünü doğru noktalara yerleştirmeniz gerekir. Bunun için dilerseniz, dekorasyon fikirleri doğrultusunda görselleri inceleyebilirsiniz.

Çalışma Alanı Tasarımı Nasıl Olmalı?

Çalışma odası dekorasyonu ve çalışma alanı yaratmak arasındaki fark tabii öncelikle, sadece çalışma odaklı bir oda diğer taraftan ise mevcut yatak odasının içine dahil edilen çalışma alanıdır. Aslında büyük bir odanız varsa, çalışma alanını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Çocuklarınız içinde aynı şekilde, eşyaların düzenli şekilde yerleştirilmesiyle, yatak odası görünümün yerine; eğitim odaklı ve sanatı, bilimi vb. her birini dahil ederek çalışma alanını öne çıkarabilirsiniz. Böylece eğitimde kopmadan, onları eğitime yönlendirebilir ve eğlenceli bir şekilde çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Çalışma alanları, yatak odalarında ya da çalışma odalarında aynı fikirlere göre tasarlanır. Kitaplık, masa ve tamamlayıcı dekoratif ürünler, her birinin renk uyumu gibi özellikleri doğrultusunda rahat bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!