Ana SayfaYaşamFaydaları Neler?Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yürümenin faydaları nelerdir? Yürümenin vücuda ve insan sağlığına faydaları nelerdir? Yürüme yapılırken nelere dikkat edilmeli, ne kadar yürünmeli

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yürüyüş yapmanın, insan vücudu genelinde kanıtlanmış yararları vardır. Bilimsel araştırmalar sonucunda tespit edilen en mühim nokta, yürüyüş yapmanın bedenin tüm fonksiyonlarını çalıştırdığı yönündedir. Beyin fonksiyonlarını dahi çalıştıran yürüyüş bu nedenle, en sağlıklı spor olarak görülmektedir. Günlük yapılan yarım saatlik bir yürüyüş ile daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Yürümenin faydaları, insan sağlığını olumlu etkileyen ve mevcut fonksiyonlarını en üst yüzeye taşıyan değerlere sahiptir. Bu açıdan her bireyin, gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapması önerilmektedir. Bu yönelik, yabancı ülkelerde firmaların başlattığı aktiviteler mevcuttur. Örneğin; çalışanların iş yerlerine her sabah yürüyerek gitmesini sağlayan çalışmaları vardır.

Yürümenin Faydaları Neler?

Yürümenin faydaları, bilimsel verilere dayanır. Günlük yapılan her yürüyüş, insan zihnini açar. Ayrıca daha sakinleştirici etkisi ile daha sağlıklı düşünmeye yönlendirir. Herhangi bir durum karşısında, öfkeli iseniz ya da gergin, sinirli gibi ruh hali içindeyseniz, bu durumda ani teşebbüslerde bulunmadan önce, mutlaka kısa bir yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. Böylece içinde bulunduğunuz ruh halinden yavaşça sıyrılacağınızı ve genelin en küçük noktası kadar küçük bir detay için sinirlendiğinizi görebileceksiniz. Sadece nerde olursanız olun, dışarı çıkın ve yürüyün. Daha sonra ruhunuz da ve bedeninizde oluşan etkileşimleri görmemeniz elde değildir. Tabii ki daha sağlıklı bir şekilde ideal kilonuzda kalmanıza da yardımcı olur. Bedava ve sağlıklı bir spor olan yürüyüş herkesin rahatlıkla yapabileceği bir etkinliktir.

Yürümenin Sağlığa Faydaları

Her zaman söylediğimiz gibi sağlıklı bir yaşam için, her gün düzenli şekilde yürüyün. Rahatlatıcı etkisiyle, bedeninizi sakinleştirir ve düşüncelerinizi olumlu yönde etkiler. Tabii bunun için zihninizi kapatmamalı ve doğaya güvenmelisiniz.

yürüyüşün faydaları 2
yürüyüşün faydaları

Yürümenin faydaları, kısaca özetlersek şöyle:

 • Yürüyüş, hiçbir sporun yapmadığı bir etki ile tüm vücudun fonksiyonlarını çalıştırır. En önemlisi de beyin fonksiyonlarını etkili bir şekilde çalıştırmasıdır.
 • Zihni açar, sizi düşünmeye sevk eder. Sağlıklı karar vermenize yardımcı olur. Beyne oksijen gitmesini sağladığından, karar verme gücünüzü ve yaratıcı fikirlerinizi geliştirir.
 • Sakinleştirici etkisiyle, olumlu düşünmenize yardımcı olur.
 • Kalp rahatsızlıkları hastalıklarına karşı bedeninizi korur. İyi huylu-kötü huylu kolesterol seviyesini düzenleyicidir.
 • Şeker hastalıklarına ( diyabet ) iyi gelir.
 • Ostreopoz ( kemik erimesi ), vücut kaslarını güçlendirdiği ve sürekli bir aktif halde olduğunuz için, kemik erimesine karşı önleyicidir.
 • Yürümenin faydaları arasında, Alzheimer hastalığına karşı önleyicidir. Beyin kaslarını çalıştırdığından, beynin fonksiyonlarını güçlendirir ve hafızayı da kuvvetlendirecektir.
 • Düzenli bir şekilde her gün yapılan yürüyüş sonrası; ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Yaşamın stresinden uzaklaşırsınız.
 • Vücut iskeletinizi, kaslarınızı güçlendirir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Uykusuzluk sorunlarına iyi gelir. Böylece, yorgunluk hissinden uzaklaşmanıza yardımcı olur.
 • Kan basıncını düzenler, solunum kapasitenizi güçlendirir.
 • Mutlu ve olumlu düşünmenizi sağlayan, hormonların doğal endorfin salgılamasına yardımcı olur.
 • Kemiklerin güçlenmesinin yanında kireçlenmeyi de önler.
 • Vücut işlevini gerektiği gibi çalıştırdığı için, yaşlanmayı geciktirir.
 • Hastalıklara karşı, kansere vb. her birine karşı vücut direncini artırmaktadır. Hasta ve yaşlıların, doktor tavsiyesi- kontrolü doğrultusunda yürümeleri tavsiye edilir.

Alzheimer Hastalığına Karşı Yürüyün!

Yürüyüş hiçbir sporun yapmadığı şekilde, beyin fonksiyonlarını çalıştırır. Beyni yüksek oranda oksijen gider, bu doğrultuda sağlıklı düşünebilir ve güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Günümüzün ve çağımızın hastalığı olan Alzheimer’a ve daha bir çok hastalığa yakalanmamak için her gün yarım saat yürüyüş yapmanız özellikle tavsiye edilmektedir. Uzmanlarında bu yönde kanıtlanmış verileri bulunur. Doktorlardan önce kendi doktorunuz olmanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca; çağımızda, kullandığımız, yediğimiz içtiğimiz her şey kimyasal maddeler dahilinde üretilir. İşlenmiş-hazır ürünler günden günde sağlığımıza daha da risk oluşturmaktadır. Buna karşılık doğanın bize sunduğu güzellikten yardım almamız en önemli etkendir. Yürümenin faydaları doğrultusunda bilinçlenmeli ve bize sunulan sağlıklı aktiviteden faydalanmalıyız.

Yürüyüş ile Kalp Sağlığınızı Koruyun!

Yürümenin faydaları arasında tabii ki kalp sağlığı da dikkat çeker. İyi huylu-kötü huylu (HDL/LDL) kolesterol seviyesini düzenler. Kan yağlarının seviyesini de düşürür. Yürümek, tüm vücudun iskelet yapısının ve organların harekete geçmesi demektir. Akabinde her biri görevi ve işlevi doğrultusunda sağlıklı bir şekilde işlevselliğini kazanacaktır. Kan akışı orantılı ve düzenli bir şekilde tüm vücuda yayılacak ve oksijen alımı hızlanacaktır. Sadece yürüyüş esnasında, vücudunuzda neler olabileceğini düşünün ve yürüyün.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!