Ana SayfaYaşamFaydaları Neler?Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları

Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı ne işe yarar ve hangi alanlarda kullanılır? İşte zeytinyağının mucizevi etkileri.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Zeytinyağı; zeytin meyvesinden doğal yöntemler ile yapılmaktadır. Naturel zeytinyağı ve rafine zeytinyağı şeklinde iki türü piyasada yer alır. Fakat, sağlıklı olan zeytinyağı natürel zeytinyağıdır. Rafine zeytinyağı, işlenmiş zeytinyağı olarak üretilir. Kimyasal süreçlerden geçtiği için doğal ve sağlıklı olduğunu söyleyemiyoruz. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağının kullanılması sağlık açısından ve birçok açıdan faydalıdır. Bunun en önemli örneği ise ege ve akdeniz insanlarının daha sağlıklı olmasıdır. Zeytinyağının faydaları hayatımızı kapsar.

Araştırmalar, bu bölgelerde yaşayan insanların hastalıklara, en önemlisi kansere yakalanma riskinin diğer bölgelere nazaran daha az olduğunu belirtmektedir. Bu bölgelerde zeytin yetiştiriciliği gerçekleştiği için, zeytini ve zeytinyağı yemek kültürlerinin her aşamasında kullanılır. Ayrıca hastalıklar içinde özenle tüketilir. Zeytinyağının faydaları ve kullanıma alanları oldukça fazladır. Sayısız kullanıldığı sektörde mevcuttur. Gıda, ilaç sektörü, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, yemek vb. sayısız alanı kapsar. Zeytinyağı mucizevi bir meyve yağıdır. İçerdiği vitaminler ile hayatımıza yüksek oranda katkı sağlar. Zeytin ağacı, ilk ağaç özelliği ile hayatımızın önemli bir merkezinde yer alır.

Zeytinyağının Faydaları Neler?

Mucizevi meyve suyu olarak nitelendirdiğimi zeytinyağının faydaları şöyle:

 • Kolesterolü dengeliyor. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarını ve kalp hastalık riskini en aza indirir.
 • Romatizma, ağrılara ve burkulmalara karşı iyi gelir.
 • İlaç sektöründe, tedavi ve onarıcı etkisiyle kullanılan zeytinyağı, yaralara ve kesiklere iyi gelir. Vücudunuzdaki herhangi bir bölgeye rahatlıkla sürebilir ve tüketebilirsiniz.
 • Cilt bakımı açısından da faydaları saymakla bitmez. Cildi nemlendirir, besler, parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyu etki gösterir. Güneş yanıklarında ve lekelerde kullanılabilir.
 • Saç bakımında da ilk sıralarda yer alır. Saçlarınıza düzenli bir şekilde zeytinyağı bakımı yapabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacı olan besini almasını sağlamış olursunuz. Saç köklerini ve saç diplerini güçlendiren etkisiyle saçların daha gür ve hacimli sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Ayrıca, saçlar daha parlak ve bakımlı bir görünüm kazanır.
 • Yemek öğünlerinde, sadece salatalarda değil de genel olarak her türlü yemek yapımında özenle kullanılması önerilir. Kimyasal işlemden geçirilmiş yağlar kanserojen madde içerir, fakat zeytinyağı doğal-naturel olanı tabii ki, hastalıklara karşı koruyucu görevi görür. İçeriğinin vitaminler açısından zengin olması ve doğal antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.
 • Cildi radyasyon etkilerine karşı korur.
 • Cilt kırışıklarına da iyi gelir. Yaşlanmayı her açıdan geciktirici etkiye sahiptir. Yemek olarak tüketildiğinde de ömrü uzatan etkilere sahiptir.
 • Vücudunuza masaj yapabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Zeytin, zeytinyağı; A, C, E ve K vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, protein, kükürt, klor, potasyum, sodyum, demir, Omega3-Omega-6 ve daha birçok zengin besin yapısına sahiptir. Bu nedenle zeytinyağının faydaları oldukça geniş bir alana yayılır.
 • Kanser riskine karşı koruyucudur. İçeriğinde yer alan Oleiprine maddesi, kansere karşı kalkan görevi görür. Zeytin, zeytinyağı; hücre yenileyici özelliğine sahip olduğu gibi hücreleri de koruyucudur.
 • Kalsiyum zengin yapısı ile kemik erimesi ve kemik rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Sindirim sistemini de düzenleyici fonksiyonlara sahiptir.
 • Solunum yolları rahatsızlıklarında da; soğuk algınlığı, grip, nezle vb. durumlarda bir kaşık içilebilir. Böylece, boğaz tahrişlerini önler v mikropları öldürür. Tedavi etkisi ile onarır.
 • Hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Dişlerin sararmasının önüne geçer.
zeytinyağının faydaları nedir
zeytinyağının faydaları nedir

Zeytinyağının Ne İşe Yarar, Kullanım Alanları

Zeytinyağının faydaları, hayatımın genel alanlarına baktığımızda saymakla bitmez. Bu nedenle, sağlıklı bir hayat ve uzun ömürlü bir yaşam için hayatınıza mutlaka doğal zeytinyağını dahil etmeniz gerekir. Zeytin, ilaç yapımında, cilt ve saç bakımı ürünlerinde, gıdalarda ve sayısız sektörde kullanılır. Açıkçası zeytin ve zeytinyağı hayatımızın önemli bir paydasını oluşturur. Bu nedenle bu konuda bilinçlenmeli ve evlerdeki kimyasal işleme maruz kalmış yağlardan kurtulmak gerekir.

Zeytinyağının faydaları yönünde fayda sağlamak için, doğal işlemler ile elde edilmiş zeytinyağına evlerde yer verilmelidir. Sabah kahvaltıda, peynir, domates, salatalık vb. besinler ile sos şeklinde tüketebilirsiniz. Ege mutfağına sağlıklı bir ömür için kulak vermek gerekir. Yemek öğünlerimizde, daha çok sebze ve egenin mutfağında her öğün yer alan zeytinyağına önem vermeliyiz. Bu konuda bilinçlenme günden güne artmaktadır. Fakat hala beklenen seviyeye ulaşamamıştır. Sağlıklı ve dengeli bir hayat için mutlaka zeytinyağı tüketmeye özen göstermek gerekir. Sabah, öğlen, akşam her öğünde zeytinyağını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sadece güzellik ve bakım olarak değerlendirmemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer sağlıklı bir bünyeye sahip olursanız, güzellik ve bakım bunun doğrultusunda gelecektir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!