Ana SayfaGüzellikKişisel BakımEvde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak kırılması gibi durumlar vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Tırnakları güçlendirmek adına evde tırnak bakımı yapmak gerekir. Öncelikle ılık suya tırnaklarınızı sokun.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Tırnaklar yumuşadığı zaman kesme işlemine geçin. Tırnakları doğru teknikler ile kesin ve törpüleyin. Nemlendirici bir kremle tırnakları nemlendirin. Bu işlemi haftada iki kere yapmak yeterli olacaktır.

Evde Tırnak Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tırnaklara zarar vermemek ve ölü derileri uzaklaştırmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Tırnaklarınızı derinden kesmeyin.
  • Tırnak kesme işlemi için uygun boyutta bir tırnak makası kullanın.
  • Tırnak diplerindeki ölü derileri nazikçe çıkartın.
  • Tırnaklarda uzun süre oje bırakmayın. 3 günde bir ojeyi silerek tırnakları havalandırın.
  • Oje sürdükten sonra bir kat da cila sürün. Tırnaklar daha güçlü olacaktır.

Bu hususlara dikkat edildiği taktirde daha bakımlı ve sağlıklı tırnaklara kavuşmuş olursunuz.

Evde Tırnakları Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Tırnak bakımına evdeki malzemeleri dahil edebilirsiniz. Elma sirkesi, limon suyu, zeytinyağı gibi doğal ürünler tırnakları güçlendirmek amacıyla kullanılır. Tırnağı beslemek ve nemlendirmek amacıyla zeytinyağı tercih edilebilir. Limon suyu ise tırnakları güçlendirir. Tırnakta meydana gelen lekeleri ve çatlakları giderir.

Uzun tırnaklara sahip olmak isteyenler sirkeden yardım alabilir. Sirke, tırnak uzatır ve yumuşatır. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi dökün ve en az 15 dakika tırnakları sirkeli suda bekletin. Düzenli olarak yapıldığı taktirde tırnak uzamasına yardımcı olan bir yöntemdir.

Tırnakların Güzel Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Vitamin eksikliğinden kaynaklı tırnak kırılmasını önlemek için badem yağı ideal bir çözümdür. Badem yağının içerisinde çok sayıda vitamin bulunur. Badem yağını tırnak kenarlarına sürün. 5 dakika masaj yaparak uygulayın. Haftada 2 kere düzenli olarak bu işlemi yapın. Böylece daha güzel tırnaklara sahip olmuş olacaksınız.

Evde Tırnak Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Oksijenli su ve karbonat ikilisi sayesinde tırnak lekeleri kısa zamanda yok olur ve daha beyaz tırnaklar elde edilir. Bir yemek kaşığı oksijenli suyun içine bir miktar karbonat ekleyin. Karıştırın ve kıvam alınca tırnaklara uygulayın. 15 dakika sonra temizleyin.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!