Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuyan havaya karşın kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt vereceğiz. Deri, vücut ısısının azalmaması...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Soğuyan havaya karşın kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna yanıt vereceğiz. Deri, vücut ısısının azalmaması için kan dolaşım hızını azaltır, ter ve yağ bezleri daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığı için, cildin ihtiyaç duyduğu antioksidan ve besleyici maddeleri alması zor bir hale gelir.

Kış Aylarında Ciltte Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu başlar ve cilt yağ kaybetmeye başlar. Bunların sonucunda ise, cildin hassaslaşmasına, dış etkenlere karşı kendisini koruyamamasına sebep olur ve kaşıntı, kızarma ve renk değiştirmeye başlar. Cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür. Cilt tipleri değişikliğe uğradığından (mesela yağlı ciltler soğuk havada daha az yağlanır, normal ciltler kurur, kuru ciltler ise ağrılı olacak kadar hassaslaşır) kış aylarında cilt bakımı için kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan ürünlerden farklı olmalıdır. Kışın kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha fazla olmalıdır. Eğer kışın cilt bakımına özen gösterilmezse kırışıklık, çatlama, leke ve sarkma, gibi problemlerin yanı sıra cilt üstünün giysi, ter ve yağ salgısı ile süreklin olarak örtülü olması yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olabilmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

1) Yüz ve vücutta, kurumayı engellemek için jeller ve kremli, yağlı sabunlar kullanılmalıdır. Kullanılan ürünler yan etkisiz, anti alerjik olmalıdır. Burada kullanması gereken nemlendiricidir, hele bir de sıcak ve havası kuru bir ortamda yer almıyorsa, cildin neme ihtiyacı olacaktır.

2) Vücut ve yüz deri tipine uygun olan nemlendiriciler her banyodan sonra uygulanmalıdır ve kuruluğu engelleyecek nemlendiriciler daha sık kullanılmalıdır.

3) Kuru cilt tipleri sabun bileşenleri içermeyen losyon yardımı ile temizlenmelidir. Ve kesinlikle alkol içerikli tonikler kullanılmamalıdır. Bu tonikler cilt tarafından meydana gelen bakteriyel koruma tabakasını yok eder. Kaşıntı, aşırı kuruluk ve iltihap meydana gelir.

4) Cilt yağlı ise soğuk havalara karşı daha dayanıklıdırlar, yalnız nem dengesini sağlamakta zorlanabilirler. Bu sebeple cilt tipinin tam tersi yönde nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Fakat nemlendiriciyi dışarı çıkmadan önce değil de, yatmadan önce uygulamak gereklidir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!