Ana SayfaDekorasyonEv Dekorasyonu Teknikleri, Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev Dekorasyonu Teknikleri, Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu teknikleri nelerdir? Ev dekorasyonu nasıl yapılır? Nasıl daha güzel bir eve sahip olabilirsiniz?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Ev dekorasyonu teknikleri konusunda öncelikle, evinizin hatlarını ve yapısını iyi bir şekilde keşif etmeniz gerekir. Böylece evinizi iyi bir şekilde tanıyabilir ve her bir ayrıntısını çözdükten sonra, gerekli adımları atabilirsiniz. Ev dekorasyonu oldukça önemlidir. Çünkü yaşam alanımızın en önemli noktasını oluşturur. Dışarıdaki stresli ortamlardan ve iş dünyasından uzaklaştığımız rahatlamak ve dinlenmek için ihtiyaç duyduğumuz ortamı oluşturur. Dışarıdaki çevresel faktörlerden tamamen uzaklaşmak ve evimize sığınmak isteriz. Bu nedenle doğru teknikler ile ev dekorasyonunu yaparak gerekli huzuru sağlayabilirsiniz. Ev ortamınıza şöyle bir göz geçirdiğiniz gerekli huzuru size sağlıyor mu diye işe başlayabilirsiniz. Ev dekorasyonu küçük ayrıntılar ve püf noktaları ile pratik bir şekilde gerçekleştirebilir. Bunun için büyük bütçelere ve pahalı eşyalara da ihtiyacınız yok aslında, sadece teknikleri ve uygulamayı iyi bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

Ev dekorasyonu teknikleri, yaratıcı fikirlerinizi ortaya çıkarmanın önemli bir noktasıdır. Bu konuda gerekli araştırmalara ulaşabilir ve yaratıcı fikirler doğrultusunda kendi yorumunuzu katarak, olağanüstü bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz.

Ev dekorasyonu teknikleri ve önemli noktalar şöyledir:

  • Evin duvar, eşya vb. renk geçişlerinin uyumlu olması
  • Salonun büyük ya da küçük olması ve bu doğrultuda doğru perde tercihi yapılmalıdır. Stor ya da tül ve fon perde detayları buna göre belirlenir.
  • Pencerelerin uzun ya da kısa olması da perde seçimini etkileyen etkenler arasında önemli bir ayrıntıdır.
  • Evin güneş alan cephesi de önemli bir etken diyebiliriz. Buna göre perdenizin türünü ve kumaşını belirleyebilirsiniz. Ya da yatak odası için yatağınızın konumunu belirlemenizde yardımcı olur.
  • Eşya seçimi, türleri; salon takımı, yemek takımı, mutfak dolapları, yatak odası takımı, çocuk odası, çalışma odası vb. her biri kişisel zevkinizin yanında yaşam alanınızı oluşturacak evin yapısına da uygun olması gerekir. Bu nedenle eşya tercihinde, da göz bulundurmanızda fayda vardır.
  • Ayrıca yan ürünlerle; vazo, tablo, kitaplık, küçük dekoratif eşyalar ile dekorasyonu dikkat çekici rütujlar ile tamamlayabilirsiniz. Bu ayrıntılar tamamen sizin kişisel zevk ve hobi alanlarınıza göre belirlenebilir. Kişisel yaratıcılığınızı sanatsal gözünüz ile bütünleştirerek, dekorasyon yöntemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kişisel ilgi alanlarınız ve zevkiniz ayrıntıları ile dekorasyonu tamamlar. Böylece ev ortamınıza, özel bir anlam katmış olursunuz. Evinizin sizi yansıtması kişisel özellerinize de gözler önüne serecektir.

Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu konusunda, kişisel zevklerinizi ön plana çıkartarak ana hatları belirleyebilirsiniz. Fakat, ev dekorasyonu nasıl yapılır açısından, dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de evin yapısı ve özellikleridir. Herkes evinde rahat bir nefes almak ister. Günün başlangıcında rahat ve konforlu bir odada ve yatakta uyanmak ister. Sağlık açısından ve psikolojik açıdan da oldukça önemlidir. Rahat yataklar, sağlığınızı koruyan yatak konforu, uzanmak istediği konforlu bir koltuk vb. her biri kişinin kafasında rahatlığı simgeler. Bu nedenle hayalinizdeki rahatlığı ev ortamına taşıyabilirsiniz. Tabii ki eşyaların rahatlığı yanında küçük sanatsal ve ilgi alanlarınıza göre eklediğiniz görsel güzellik ve detaylar ile daha şık bir ev ortamı sağlamanız da önemlidir.

ev dekorasyonu
ev dekorasyonu

Ev dekorasyonu nasıl yapılır sorusu doğrultusunda, önemli olan noktaları belirledikten sonra pratik bir şekilde dekorasyonunuzu yapabilirsiniz. Yeni bir eve taşındığınızda dekorasyon işlevi biraz daha kolay gibi görünebilir. Yeni bir ev dekore edecekseniz, modern bir görüntü mü ya da klasik eşyalarla dekore edilmiş bir ev mi istediğinize karar verebilirsiniz. Bu doğrultuda uygun eşyaları daha kolay seçebilirsiniz. Ya da mevcut olan evinizi ve eşyalarınızı zevklerinize uygun şekilde yeniden dekore edebilirsiniz. Eşyaların hepsini yenilemek yerine, perde değişimi ya da ufak tefek dekoratif ürünler yerleştirerek, evinize farklı bir persfektik kazandırabilirsiniz.

Ev dekorasyonu nasıl yapılır; eşya seçiminde, evin büyüklüğü ve küçüklüğü konusuna dikkat edilmelidir. Öncelikle zevkleriniz doğrultusunda, nasıl bir evde yaşamak istediğinize karar verebilirsiniz. Eviniz küçük ise eşya sayısını daha aza indirmeniz gerekir. Böylece daha ferah bir görüntü sağlamış olursunuz. Ayrıca, küçük mutfak ya da salonlar için aydınlığı sağlamak adına açık renk eşyalar ve duvar renkleri tercih edebilirsiniz. Küçük ortamlarda koyu renkler boğucu bir görüntü sergileyebilir. Dekoratif eşyalar; tablolar, vazolar, iç mekan çiçekler, aydınlatmalar, vb. seçenekler de dekorasyonun vazgeçilmez önemli parçalarıdır. Uyumlu olacak şekilde, birden fazla renkle duvarlarınızı boyayabilir ve farklı ambiyans oluşturabilirsiniz. Duvar kağıtları ya da boya tercih edebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!