Ana SayfaSağlıkHastalıkTırnaklar Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Tırnaklar Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Tırnaklarınızın genel sağlığınıza dair ipuçları gösterebildiğini biliyor muydunuz? Tırnakta beyaz bir doku, pembe bir renk ya da bazı dalgalanma ya da çarpmalar vücutta bir hastalık belirtisi olabilir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Tırnaklar genel sağlığınıza dair ipuçları gösterebildiğini biliyor muydunuz? Tırnakta beyaz bir doku, pembe bir renk ya da bazı dalgalanma ya da çarpmalar vücutta bir hastalık belirtisi olabilir. Tırnaklarınızda karaciğer, akciğer ve kalp problemleri ortaya çıkabilir. Tırnaklarınızın açığa çıkabileceği sırları öğrenmek için okumaya devam edin.

Soluk Tırnaklar

Çok solgun tırnaklar bazen ciddi hastalık belirtileri olabilir, örneğin:

  • Anemi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Karaciğer hastalığı
  • yetersiz beslenme

Beyaz Tırnaklar

beyaz tirnaklar
beyaz tırnaklar

Tırnaklar çoğunlukla koyu jantlar ile beyaz ise, bu hepatit gibi karaciğer problemlerini gösterebilir. Bu görüntüde, parmakların da sarılaştığını görebilirsiniz, başka bir karaciğer problemi belirtisi.

Sarı çiviler

sari tirnaklar
sarı tırnaklar

Sarı tırnakların en sık nedenlerinden biri mantar enfeksiyonu. Enfeksiyon kötüleştikçe, tırnak yatağı geri çekilebilir ve tırnaklar kalınlaşabilir ve parçalanabilir. Nadir durumlarda, sarı tırnaklar ağır tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Mavimsi Tırnaklar

mavi tirnaklar
mavimsi tırnaklar

Mavimsi bir renk veren tırnak, vücudun yeterli oksijen almaması anlamına gelebilir. Bu, amfizem gibi bir akciğer problemini gösterebilir. Bazı kalp problemleri mavimsi tırnaklarla ilişkilendirilebilir.

Dalgalı ve Çukurlu Tırnaklar

tirtikli tirnaklar

Tırnak yüzeyi dalgalı veya çukurlu ise, bu sedef veya inflamatuar artrit erken bir işareti olabilir. Çivinin renk değişikliği yaygındır; tırnak altındaki deri kırmızımsı kahverengi görünebilir.

Kırılgan Tırnaklar

kırılgan tırnaklar
kırılgan tırnaklar

Sık sık çatlayan ya da bölen kuru, kırılgan tırnaklar tiroid hastalığına bağlıdır. Sarımsı bir renk ile birlikte çatlama veya yarılma, mantar enfeksiyonuna bağlı olarak daha olasıdır.

Kabarık Tırnak

kabarik tirnak
kabarık tırnak

Tırnak etrafındaki deri kırmızı ve kabarık görünüyorsa, bu tırnak katının iltihaplanması olarak bilinir. Lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğunun sonucu olabilir. Enfeksiyon, tırnak katının kızarmasına ve iltihaplanmasına da neden olabilir.

Tırnakta siyah çizgiler?

tırnakta siyah çizgiler?
tırnakta siyah çizgiler?

Çivi altındaki koyu çizgiler mümkün olan en kısa sürede araştırılmalıdır. Bazen deri kanserinin en tehlikeli türü olan melanomdan kaynaklanırlar.

Kemirilmiş Çiviler

kemirilmiş tırnaklar

Tırnaklarınızı ısırmak eski bir alışkanlıktan başka bir şey değildir, ancak bazı durumlarda tedaviden fayda sağlayabilecek kalıcı bir anksiyete belirtisidir. Tırnak ısırması veya toplanması da obsesif kompulsif bozukluğa bağlanmıştır. Eğer duramazsan, doktora başvurmaya değer.

Tırnak Hastalık Belirtileri?

tırnaklar
tırnaklar

Tırnak değişimleri birçok duruma eşlik etse de, bu değişiklikler nadiren ilk işarettir. Ve birçok tırnak anormallikleri zararsızdır – beyaz tırnaklı herkesde hepatit yoktur. Tırnaklarınızın görünümünden endişe ediyorsanız, doktorunuza veya bir dermatoloğa başvurun.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!