Ana SayfaYaşamİlginç Bilgiler1 Yıl Boyunca Banyo Yapmazsanız Vücudunuzda Ne Olur?

1 Yıl Boyunca Banyo Yapmazsanız Vücudunuzda Ne Olur?

Bugün uzun süre elini suya sabuna götürmeyen birinin vücudunda meydana gelecek değişiklikleri anlattık.

OIumlu Bak
OIumlu Bak
Youtube Kanalı

Yazar İçerikleri

Küçükken büyük ihtimalle çoğumuzun en az hoşuna giden aktivitelerden biri banyo yapmak dı ancak büyüdükçe sorumluluklar artıyor ve sorumluluklarımızı bilmemiz gerekiyor. Bugün bir birey banyo yapmadığında başına gelebilecek 7 şeyden bahsediyoruz.

1 Yıl Boyunca Banyo Yapmazsanız Vücudunuzda Ne Olur?

1

Duştayken başımızı yıkamak ilk yaptığımız şeylerden biri öyle de olmalı. Çünkü saçlar ve kafa derisi bir haftadan fazla bir süre boyunca yıkanmadığında kötü koku yaymaya başlıyor. Bu durum biriken ölü deri yüzünden gerçekleşiyor. Genelde gördüğümüz az miktardaki kepeklerde Bu ölü derinin bir sonucu. Uzun süre yıkanılmadığın da artarak oldukça kötü bir görüntü yaratıyor.

2

Bir kişi ne kadar uzun süre duş almazsa banyoda kullandığı sünger de o kadar çok kirleniyor. Bu lif veya Sünger nemli şekilde bırakıldığında içerisindeki bakteriler artıyor. İçeride kalan ölü deri parçaları nemli ortamda bu oluşuma neden oluyor. Bu yüzden önerilen şey banyo bittiğinde lifi yıkamak ve güneşte korunmayı bırakmak. Ayrıca Onların da bir son kullanma tarihleri olduğunu unutmamalıyız. Düzenli ve kısa aralıklarla yenileri ile değiştirmek en iyi çözüm.

3

Kötü kokunun uzun süre banyo yapmayan birine ulaşabileceğini hepimiz biliyoruz ama nedenini açıklaması oldukça ilginç bir hal alıyor. Vücutta bulunan bazı bakteriler terlediğimizde ortaya çıkan su damlaları ile birleşerek kötü kokuya neden oluyor.

4

Vücutta oluşan bazı kıl dönmeleri de yıkamamakla alakalıymış. Genelde tıraş sonrası bazı kıllar  içeriye doğru dönebiliyor de pek hoşnut olmadığımız bu görüntü ortaya çıkıyor. Ancak tek nedeni bu değil deride biriken kir ve tıkanan gözenekler de buna ortam sağlıyor. İncelen kıl başları çıkamıyor ve tikanan deri altında kalıyor ama böyle bir şeyin olabilmesi için haftalarca hatta 1 ay boyunca yıkanmamak gerekiyor.

5

Tırnaklardaki kirlilik ve oluşan bakteriler pek çok hastalığı beraberinde getirebilir uzun süre yıkan olmadığında buradaki kir tam anlamıyla temizlenmiyor bakteriler zamanla günlük aktivitelerle Örneğin çöpü Dışarı çıkarma Toplu taşıma araçlarını kullanma bir bebeğin altını değiştirmek çiğ et kesme gibi hareketlerle her yere taşınır hale geliyor. Eğer tırnaklarını yiyenlerden seniz vücudunuzda bu bakteri sokmamak için alışkanlığınıza son vermeniz sağlığınız için en iyisi olacaktır.

6

Akne hayatınızın bir parçası ise bu maddeye dikkat. Kirve ölü deri derinlemesine Temizlenmemiş bir cilt altında birikerek gözenekleri tıkar özellikle vücutta yağ bezlerinin kıl köklerinde olan çok büyük bir kısmı cilde açılan kanallarda tıkanır ve sivilceler bu şekilde meydana gelir sebum kıl kökünden dışarı çıkamadığın da birikir ve ölü hücrelerin atılmasını engeller. Bu da bakterilerin üremesine uygun bir ortam oluşturur. Elbette her aknenin nedeni banyo yapmamak değildir. Ancak cildi temiz tutmak onlarla baş etmede en önemli rollerden birini oynar.

7

Son olarak şunu da belirtmek lazım çok sık banyo yapmak da saça ve cilde zarar verebiliyor ve sürekli kullanılan şampuan ile jeller cildi kurutabiliyor. San Diego’daki California Üniversitesinde Profesör Richert Alo tarafından gerçekleştirilen bir çalışma Cildin en dıştaki katmanın vücuttaki belli yağları ihtiyaç duyduğu ortaya koymuştur. Bu durumda yıkanmayı takıntı haline getirip vücuda aşırı şekilde kurutmakta önerilmez. George Washington Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda ise Haftada iki kez yapılacak banyonun temiz olmayan ve cildin pH dengesini korumaya yeteceğini göstermiştir.

 

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Bu Konular İlginizi Çekebilir!