Ana SayfaDiyetKalori Sayarak Zayıflayabilir miyim?

Kalori Sayarak Zayıflayabilir miyim?

20-30 yıl önce popüler olan “Aldığın kaloriden fazla harcarsan kilo verirsin” klişesi artık yerini “Önemli olan kalori değil besin içeriğidir” e bıraktı.

Yazar İçerikleri

Kalori; bir besin yakıldığında ortaya çıkan enerjiye verilen isimdir. Peki kalorimetre denilen kaplarda yapılan bu hesaplar insan vücudundakiyle aynı olabilir mi?

Basit bir hesapla BMH(Bazal Metabolizma Hızı) 1500 kkal olan birinin her gün 1500 kalorilik pasta yediğinde kilo almaması gerekir ancak böyle olmuyor. Aynı kalorideki bir pizza ile kuruyemişin vücudumuza etkisi farklı, burada önemli olan kalorinin nereden geldiği, besin içeriği ve karbonhidrat -protein-yağ dengesidir

Bunun yanında her insanın vücudunda enzimler, hormonlar, bağırsak dengesi birbirinden farklıdır, sağlıklı bir insan elmadan 60 kalori alırken kabız bir kişide bakterilerin devreye girmesi ile bu sonuç 100 olabilir.

Bu yüzden kalorileri saymak yerine yediğiniz besinlerin kalitesine odaklanın. Boş enerji deposu yiyecekler yerine; size doğru besin öğelerini sağlayacak gerçek gıdaları, dengeli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.