Ana SayfaGüzellikCilt BakımıTırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bu yazımızda sizlere tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorusunun cevabını vereceğiz. El ve ayak tırnaklarının bakımı hem sağlık açısından...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bu yazımızda sizlere tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorusunun cevabını vereceğiz. El ve ayak tırnaklarının bakımı hem sağlık açısından sebepler hem de kozmetik açıdan bir konu. İyi 1 tırnak bakımı mantar enfeksiyonlarının önüne geçer, batıkları engeller, el ve ayakta oluşabilecek enfeksiyonların riskini de azaltır. Özellikle diyabet hastaları için tırnak bakımı çok önemlidir; diyabet hastalığına sahip olan kişilerin ayak tırnakları tehlike altındadır. Diğer yandan bakımlı tırnaklar, kişinin nasıl göründüğünü de büyük oranda etkiler. Her ne kadar tırnak bakımı için kozmetik sektörü birçok seçenek sunsa da doğru olan bakım yöntemleri herkes tarafından bilinmemekte.tirnak bakimi nasil yapilmalidir

Tırnak Sağlığı

Tırnak bakımının en önemli unsuru tabii ki hijyendir. Tırnaklara herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Tırnakları temiz tutmak için bir diş fırçasına sabun sürülüp fırçalama işlemi denenebilir. Bununla birlikte temizlerken çok fazla ovalamak enfeksiyonlara neden olabileceği için nazik davranılmalıdır. Ayrıca törpü, tırnak makası gibi metal aletler tırnağın alt kısmına fazla sokulduğunda tırnağın etten ayrılmasına sebep olunabilir bu da tırnak sağlığı açısından zararlıdır.

Tırnakların nefes alması için oje 2 ile 3 günden uzun süre tırnakta tutulmamalıdır. Mutlaka tırnaklar birkaç günlüğüne dinlendirilmelidir. Ara vermeden her gün oje sürmek tırnakları kurutabilir, sarartabilir ve aynı zamanda tırnak yapısını zayıflatabilir.

Ojeleri silmek için asetonsuz oje çıkarıcıları tercih etmekte fayda vardır. Aseton uçucu bir madde olduğundan dolayı aseton kullanıldığı zaman ister istemez içindeki birçok zararlı madde de solunmuş olur. Tırnakları bir şekilde kesmek de tırnak sağlığı açısından önemli 1 husus. En azından 2 haftada bir olacak şekilde kesmeye özen gösterilmelidir. Uzun tırnaklar güzel görünse de daha kısa olan tırnaklar daha işlevsel ve sağlıklı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle tırnak bakımına yeni başlandıysa, tırnakları uzatmaktan ziyade güçlendirmeye önem vermekte yarar vardır. Öte yandan tırnakların çok derinden kesilmemesi gerekmektedir. Fazla derinden kesmek, tırnakların altında yer alan hassas deri de enfeksiyonları açık bir hale getirmiş olacaktır. Tırnak etleri de kesilmemelidir bu konuda da çok dikkatli olunmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik