Ana SayfaGüzellikMakyajTen Makyajı Neye Göre Seçilmelidir?

Ten Makyajı Neye Göre Seçilmelidir?

Yapılan makyajı en güzel şekilde ortaya çıkarma özelliği bulundurur. Peki, bu denli önemli olan ten makyajı neye göre seçilmelidir?

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Ten makyajı, hemen her makyaj için en önemli adımların başında gelmektedir. Doğru yapılan ten makyajı hem gün içerisinde daha hoş görünmemize yardım eder, hem de yapılan makyajı en güzel şekilde ortaya çıkarma özelliği bulundurur. Peki, bu denli önemli olan ten makyajı neye göre seçilmelidir?

Ten Makyajı Nasıl Seçilir?

Ten makyajı yapmadan önce, doğru cilt ürünlerini seçmek önemli bir adımdır. BB-CC kremler, fondötenler, kapatıcılar ya da concealer adı verilen göz altı ürünlerinde doğru renk tonunu ve içeriğini seçmek büyük önem taşımaktadır. Çoğu zaman ürünlerin fiyatı, rengi ve kapatıcılıkları kullananlar için büyük önem arz etmektedir. Bunlarla beraber ürün içeriğinin de mutlaka irdelemesi gerekir. Çok sevdiğiniz ürünlerin içeriği, komedon oluşumuna sebep olmaktadır. Gözeneklerin tıkanması, siyah noktaların ya da sivilce oluşumunun artması gibi sorunlarla karşılaşmanız bu yüzdendir. Özellikle göz çevresinde kullanılan ürünlerin de yağ bezesi oluşturma durumu mevcuttur. Bu tip cilt ürünlerinde paraben olmayan ürünler tercih edilmelidir. Ardından, cilt tonuna uygun renk seçeneği olan ürünler gözden geçirilmelidir. Ürünleri almadan önce yüzünüzde değil, boynunuzda deneyip ton farkı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ten Makyajında Doğru Adımlar Nelerdir?

Tüm yüze uygulanacak ürününüzden önce, mutlaka nemlendirme ve güneş kremi uygulama adımlarını unutmamalısınız. Yazın ya da kışın, kapalı ya da güneşli havalar fark etmeden; bu uygulamaları bir rutin olarak gerçekleştirmelisiniz. Güneş kremi uygulanmadığı zaman, cilt bariyeri zarar görür ve daha fazla lekelenme yaşarsınız. Ciltteki fazla lekelenme, daha yoğun yapıda kapatıcılığı olan ürünlere ihtiyaç duymanız demektir. Cilt makyajını yaptıktan sonra, transparan bir pudra ile üzerinden geçerek sabitleme işlemi yapmanız gerekir.

Ten Makyajlarının Kurtarıcıları Nelerdir?

Ten makyajında seçeceğiniz en önemli adım; allık uygulamasıdır. Turuncu, kahve, pembe ya da leylak tonları… Pek çok renk seçeneği ve yapı bulunmaktadır. Bu denli geniş yelpaze, kullanıcıları kararsız bırakabilmektedir. Özellikle yazın, sıcağın da etkisiyle tazeleme ihtiyacı duyacağınız ürünlerin başında allık gelmektedir. Bu mevsimlerde krem formunda ürünler, oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ancak kışın, daha kalıcı ürünler istiyorsanız krem formundan uzak durmalısınız. Tüm cilt makyajını sabit tutabilmek ve gün içerisinde tazeleme yapmadan dağılmasını önleyebilmek için; farklı pek çok seçeneği bulunan termal suları kullanabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!