Ana SayfaGüzellikMakyajOlduğunuzdan Yaşlı Görünmenize Neden Olan 10 Makyaj Hatası

Olduğunuzdan Yaşlı Görünmenize Neden Olan 10 Makyaj Hatası

Yazımızda kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren makyaj hatalarına yer verilmiş olup; bu noktada kapatıcı kullanımı, kaş makyajı, makyaj silme, alt kirpik makyajı, koyu renk far kullanımı, kalem kullanımı, allık seçimi, renk düzenleyici kullanımı, ruj rengi seçimi, dudak kalemi kullanımı ve pudra kullanımına değinilmiştir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Günlük ve özel amaçlar için uygulanan makyaj teknikleri, doğru uygulanmadığı zamanlarda çok daha yaşlı bir görünüme sahip olmaya neden olur. Ufak bir yanlış kullanılan yöntem, kişinin 3 – 4 yaş daha yaşlı görünmesine neden olur. Peki, yaşlı görünmenize neden olan makyaj hataları nelerdir?

1 – Çok Fazla Kapatıcı Kullanmayın

Ciltteki lekeleri kapatmak, cilt rengini dengelemek ya da göz altı morlukların görünmez olmasını sağlamak amacıyla kapatıcı ürünler kullanmak zorunda kalınmaktadır. Fakat çok fazla kapatıcı kullanmak, kişinin çok daha büyük görünmesine neden olur. Ayrıca kapatıcı sürerken yanlış yapılan bir uygulama, cildin daha kırışık görünmesine neden olur. Daha canlı ve genç ciltler için içerisinde ışıltı olan kapatıcılar tercih edilmelidir.

2 – Kaşlarınız Çifte Yol Olmasın

Kaş boyası kullanırken, kendi renginden koyu ya da açık renk kullanmak, kaş çizgisini aşan şekilde boyama işlemi yapmak ya da kaşların içini çok fazla doldurmak daha yaşlı bir görünüme neden olmaktadır. Bu noktada kaş kalemi ya da kaş farı kullanmak yerine simsiz, göz farı kullanmak önemlidir.

3 – Makyajınızı Silmekten Çekinmeyin

Eğer makyajınız ile ilgili bir tereddütünüz var ise ayna karşısına geçmekten ve makyajınızı silmekten çekinmeyin. Beğenmediğiniz bir makyaj uygulaması gün içerisinde rahatsız hissetmenize neden olur. Bu nedenle makyajınızı düzenlemekten ve silmekten çekinmeyin.

4 – Alt Kirpiklere Çok Fazla Makyaj Yapmayın

Alt kirpiklere maskara uygulamak,makyajın abartılı olmasına neden olur. Bu nedenle alt kirpiğe hafif bir şekilde maskara uygulamak, makyajın daha belirgin bir hal almasını sağlar.

5 – Koyu Renk Farları Gözünüzün Tamamına Sürmeyin

Koyu renk far kullanımı, ancak artistik pozların verileceği, çekim yapılacak durumlarda tercih edilmelidir. Eğer, koyu renk far kullanılacak ise, daha genç bir görünüm için farın yalnızca göz çevresine uygulanması önemlidir. Tüm göz kapağına uygulanan far, daha yaşlı bir görünüme neden olur.

5 – Göz Altına Kalem Kullanmayın

Küçük gözlü kişilerin göz altı kalemi kullanmaları oldukça risklidir. Çünkü göz altına kullanılan kalem, gözlerin daha küçük görünmesine neden olur. Daha ilgi çekici ve büyük gözler için pembe ve mümkünse sedefli kalem tercih edilmelidir.

6 – Koyu Renk Allıklar Kullanmayın

Daha canlı ve genç bir görünüm için açık renklerdeki, pudra ve şeftali tonlarındaki allıklar tercih edilmelidir. Burun bölgesine çok fazla yaklaşılmadan sürülen allık, cildin daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca elmacık kemiklerine değil; daha üst bölgelere uygulanan allık, cildin daha parlak görünmesine olanak sağlar.

7 – Renk Düzenleyici Kullanın

Kaz ayakları, göz altı morlukları ve kırışıkları yaş ilerledikçe daha çok belirmeye başlar. Bu noktada renk düzenleyici ürünler kullanmak, daha genç ve canlı bir cilde sahip olmayı sağlar.

8 – Ruj Renginizi Dudak Şeklinize Uygun Seçin

Küçük ve ince dudaklı kişilerin koyu renk rujlardan kaçınmaları gerekmektedir. Açık ve sedefli renklerde ruh tercihi yapmak, ince dudakların daha belirgin ve genç görünmesini sağlar. Çünkü koyu renk ruj seçimi, dudakların da daha ince görünmesine neden olur.

9 – Dudak Kaleminizi Taşırmayın

Dudak kalemi uygulamasında kalemin, dudak çizgisini aşması, abartı makyaj yapmış görünümen neden olur. Bu nedenle dudak kalemi uygulaması yapılırken, dudak sınırlarının çok fazla aşılmamasına özen gösterilmelidir.

10 – Pudra Sürerken Kalın Bir Şekilde Uygulamayın

Cildin sahip olduğu küçük kusurları kapatmada kullanılan en etkili yöntem pudradır. Pudra kullanırken de çok fazla kalın bir tabaka halinde uygulamak, cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu nedenle doğal ve canlı bir cilde sahip olmak için pudra kullanımı abartılmamalıdır.

Günümüzde sıklıkla yapılan ve daha yaşlı görünmenize neden olan hataların anlatıldığı Olduğunuzdan Yaşlı Görünmenize Neden Olan 10 Makyaj Hatası yazımızı beğendiyseniz, çevrenizle paylaşabilir, onların da bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, yapılan hatalarla ilgili bilgi ve deneyimlerinizi yorum bölümünden paylaşarak, diğer okuyucuların da bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!