Ana SayfaGüzellikMakyajMineral Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Mineral Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere mineral makyaj nedir? Nasıl yapılır? Sorusunun cevabını vereceğiz. Mineral makyaj kadınlara sunulmuş olan...

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bu yazımızda sizlere mineral makyaj nedir? Nasıl yapılır? Sorusunun cevabını vereceğiz. Mineral makyaj kadınlara sunulmuş olan muhteşem bir hediyedir. Hem makyaj yapmak isteyen, hem çok belli olmasın diyenler için, hem sağlık açısından zararlı içerik istemeyenler, hem kolay temizlenmesini isteyenler, hem de gün boyu rötuş yapıldığında tabaka olmasın diyen kişileri oldukça mutlu eden bir seçenektir.

Doğal güneş filtresi içerikli olan mineral pudralar pürüzleri kolay bir şekilde kapatmanın da en iyi yoludur. Tek yapılması gereken yüzlerce ten rengi toz içinden kişiye en uygun olanı seçebilmektir. Bunun için, ürün kapağına dökülüp bir fırça ile yüze uygulanan tozun “gün ışığında” denenmesi gerekir. Mağazaların sarı tavan aydınlatmalarının altında seçilecek olan renk, muhtemelen dışarı çıkıldığında çok pembemsi gelecektir. En iyi seçenek ten renginin bir ton açığı ve bir ton koyusundan 2 tane ayrı mineral pudra alıp, yazın ten rengi değiştikçe ikisinin karışımından olan bir mineral fondöten oluşturmak olacaktır. Zaten örtücülüğünün derecesini ve rengin kişi ayarlamaktadır.

Mineral toz fondöten 2 şekilde kullanılabilir. Pürüzleri kapatmak ve mat 1 ten yapmak isteniyorsa, geniş, az tüylü küt 1 fırça ile uygulanmalıdır. Gerçek bir fondöten kapatıcılığı isteniyorsa kabuki denilen bol, küt ve sık tüylü, top şeklinde olan fırça kullanılmalıdır. Daha sık tüyü olduğu için cilde daha çok ürün bırakacaktır.mineral makyaj nedir nasil yapilir

Nasıl Uygulanır?

Temizlenmiş ve nemlendirici sürülmüş olan cilde önce küçük tüylü fırça kullanılarak göz altlarına kapatıcı ve hep silme hareketi yapılarak içeriden dışarıya, ürün uygulanır. Yeteri kadar kapandığına karar verene dek bu hareket tekrarlanır. Mineral makyaj, kalınlık yapmadığı gibi, göz altı çizgilerine likit kapatıcılar da olduğu gibi dolup çizgileri belirlemiyor. Kapatmak istenilen sivilce izleri, lekeler varsa bu toz mineral kapatıcı ile üzerlerinde küçük daireler çizerek kamufle edilebilir. Kullanılacak miktarda tozu kapağa döküyor, fırçanın tüyleri içine tüm toz karışana dek daireler çizerek bu tozu tüylerin arasına hapsediyor, daha sonra kapatmak istenilen leke üzerinde daireler çizerek bu tozu cilde ince 1 tül gibi bırakılır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!