Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKişisel Temizlikte Yapılan Hatalar

Kişisel Temizlikte Yapılan Hatalar

Kapı kollarını tutmamaya özen göstermemize rağmen, Kişisel Temizlikte Yapılan Hatalar konusunda bilgi sahibi olmadığımız aşikârdır.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Beden temizliğini sağlamak ve temiz bir vücuda sahip olmak için en kaliteli ürünleri tercih etmeye, sık sık ellerimizi yıkamaya, steriliteyi sağlamak adına kapı kollarını tutmamaya özen göstermemize rağmen, Kişisel Temizlikte Yapılan Hatalar konusunda bilgi sahibi olmadığımız aşikârdır. El temizliğinde, diş temizliğinde ve kulak temizliğinde yapılan doğru bildiğimiz yanlışlar vardır.

El Ve Ayak Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

El temizliği kişisel temizliğin en önemli aşamasıdır. Ellerimizi temizlerken antibakteriyel ürün kullanımı doğru bildiğimiz yanlışlardan biridir. Antibakteriyel sabunlar el hijyenini sağlamada ellerin daha kirli olmasına ayrıca el yüzeyindeki bakterilerin cilt altına nüfuz etmesine sebep olan triclosan ve tricarbon bileşenleri içerir. Ayak sağlığında topuk çatlaklarını törpülemek ve törpüden sonra nemlendirici kullanmak da sağlık açısından son derece zararlıdır.kisisel temizlikte yapilan hatalar

Ağız Ve Kulak Temizliğinde Yanlış Davranışlar

Ağız bakımı kişisel temizlik için son derece önemlidir. Ağız sağlığı, diş temizliği ve ağız kokusu için aynı diş fırçasını uzun süre kullanmak son derece yanlıştır. Aynı zamanda kullanılan diş fırçasında keskin ve sert tüylerin olmaması gerekir. Ağız temizliği ve kokusu için ise karbonat kullanımı son derece yanlış bir işlemdir. Bu işlem ile ağız temizliği sağlanıyor olmasına karşın diş eti ve damak kabarıklığı yaşanması muhtemeldir. Kulak temizliğinde kulakları kulak çöpü ile temizlemek yanlıştır. Kulak çöpü kulağın içini temizleme sırasında kulağın içinde oluşan kirleri ileri doğru iter ve duyma problemlerine yol açar.

Epilasyon İşlemlerinde Yanlış Davranışlar

Vücuttaki tüylerin temizlenmesi işleminde de yanlış bilinen birçok davranış vardır. Sıcak ağda kullanmak ve jilet kullanmak tüylerle birlikte deriyi de kaldırmakta ve deri altı hücrelerinin ölmesine sebep olmaktadır. Epilasyon öncesinde duş almak veya epilasyon yapılacak olan bölgeyi yıkamak yine yanlış yapılan kişisel temizlik sonuçlarıdır. Alınan duş sonrası cilt gözenekleri açık olduğundan ağda veya jilet kullanımı sırasında oluşacak bakteri yoğunluğu vücudun iç kısımlarına kadar ulaşacaktır. Bu işlemlerden önce duş alınması son derece zararlıdır. Ayrıca kişisel eşyaların başkalarıyla paylaşılması, özellikle makyaj malzemeleri ve kremlerin ortak kullanılması kişisel temizlikte önerilmeyen davranışların başında gelmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!