Ana SayfaGüzellikCilt BakımıSivilce Lekelerine Kesin Çözüm!

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm!

Sivilceli bir cilde sahip olmak kadar kötü bir şey varsa o da sivilce lekeleri olan bir cilde sahip olmak.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bu lekelerin estetik görünümünüzü ne kadar zedelediklerinin farkındayız ve bunlardan kurtulmanız için size yardımcı olmak istiyoruz. Ama önce isterseniz bunlara neyin sebep olduğunu ve nasıl azaltabileceğimizi inceleyelim:

Sivilce Lekeleri Neden Olur

11 yaş ila 30 yaş arasındaki kişilerin %80’inde akne oluşur. Kimisinde daha fazla kimi kişilerde daha az görülebilir. Bu sivilceler de cildinizi terk ederken arkalarında izler bırakabilir. Bu izler genellikle 1 hafta ile 3 ay arasında ciltte kalır ve yok olurlar. Buradaki cildinizde kalma süreci sivilcelerin nasıl iyileştiğine bağlıdır. Eğer iyileşme süresince sıkma, tahriş etme, elleme gibi bir takım şeylere maruz kalmışsa sivilcenin bulunduğu bölgede cilt hasarı oluşabilir. Bu cilt hasarı da sivilceye sebep olan bakteriler yok olduktan sonra ciltte kalır ve sivilce izleri oluşmasına sebep olur.

Sivilce Lekelerini Azaltmak İçin Bunlara Dikkat Edin

Birazdan tariflerini verip sıralayacağımız doğal maskeler sivilce lekelerini yok edici etki gösterecektir. Bu etkiyi artırmak ve lekelerin görünümünü azaltmak için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar da var:

Güneşten kaçının : Güneşin zararlı UV ışınları cildinizdeki sivilce lekelerinin görünürlüğünü artırıcı etki gösterir. Bu yüzden güneş kremi kullanmadan güneş ışınlarının cildinize direk etki etmemesine özen gösterin. Cildinizi nemlendirin : Cildinizin kendini onarması için neme ihtiyacı var. Cilt lekeleri de onarılması gereken bir sorun olduğu için gereken nemi sağlayarak onarım sürecini hızlandırabilirsiniz. Yeni oluşan sivilcelere dikkat: Cilt lekelerinden kurtulurken bir yandan da yeni oluşan sivilcelerin cildinizde leke bırakmasını istemiyorsanız onlara ellemeyin ve tahriş etmeyin.

Bunlara da dikkat ettikten sonra doğal maskelerle sivilce lekeleri ile savaşmaya başlayabiliriz:

Sivilce Lekelerine Doğal Çözüm Önerileri

Burada liste şeklinde verdiğimiz doğal maskeleri ve çözüm önerilerini ilk sıradan başlayarak deneyebilirsiniz çünkü en üste en etkili olan gelecek şekilde sıralıyoruz;

Limon Maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı limon suyu 2 yemek kaşığı süt 1 yemek kaşığı bal 1 yemek kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Karışımı lekelerin üzerine sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Maskeyi 1 hafta – 10 gün boyunca günlük olarak uygulayın. Limon suyu cildinizi güneş ışınlarına duyarlı hale getireceği için maskeyi geceleri uygulamanızı öneririz.

Gülsuyu ve Sandal Ağacı

Malzemeler

1 çay kaşığı sandal ağacı tozu 1 yemek kaşığı gülsuyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Sandal ağacı tozu ile gülsuyunu karıştırın. Karışımı lekelerin üzerine sürün. Bu şekilde gece yatın. Sabah uyandığınızda soğuk su ile yıkayın. İlk uyguladığınızdan itibaren farkı hissedeceksiniz. Bu karışımı uygulamaya günlük olarak devam edebilirsiniz.

Bal Maskesi

Malzemeler

2 yemek kaşığı bal 2-3 adet aspirin Bir kaç damla su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Aspirinlerin üzerine bir kaç damla su damlatarak biraz çözülerek pütürlü bir kıvam almasını sağlayın. Çok fazla su eklerseniz daha kremsi bir form olacağı için çok fazla su damlatmayın. Balı da ekleyerek karıştırın. Bu karışımı lekelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 veya 3 kere uygulayarak lekelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Malzemeler

3 çay kaşığı karbonat 3 çay kaşığı limon suyu 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Küçük bir kapta tüm malzemeleri birbiri ile karıştırın. Karışımı bir pamuk topu yardımı ile göz çevresini koruyarak yüzünüze sürün. Parmak uçlarınızla nazik bir şekilde lekelerin üzerini ovalayın. Bir saat boyunca bu şekilde bırakın. Ilık su ile durulayıp cildinizi yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Badem Sütü ve Yumurta Beyazı

Malzemeler

2 çay kaşığı badem sütü 1 yumurtanın beyazı 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemeleri karıştırın. Göz çevrenizi koruyarak yüzünüze karışımı yayın. 15 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın. En iyi sonuçlar için maskeyi haftada 2 kere uygulayın.

Zeytin Yağı

Malzemeler

3-4 damla zeytin yağı

Uygulanışı

Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve havlu ile yumuşak bir şekilde kurulayın. 3-4 damla zeytin yağı alın ve bu zeytin yağı ile yüzünüze iyi bir masaj yapın. 2 saat bu şekilde bırakın ve yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı günlük olarak yaparak lekelerden kurtulmanın yanı sıra cildinize daha doğal bir parlaklık kazandırabilirsiniz.

Aloe Vera

Malzemeler

1 aloe vera yaprağı

Uygulanışı

Bir aloe vera yaprağı alın ve en dışındaki yeşil ve ince kabuğu soyun. Buradan bir jel çıktığını göreceksiniz. Bu jeli alın ve sivilce lekelerinin üzerine sürün. Yarım saat ile 1 saat arasında bekletin ve ardından yıkayın. Aloe vera cilt için etkileri kanıtlanmış çok faydalı bir şifalı bitkidir. Günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Elma Şırası Sirkesi

Malzemeler

15 ml elma şırası sirkesi Yarım bardak mineralli su 5 adet aspirin 4 çay kaşığı deniz tuzu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle bir kap içinde suyu ve sirkeyi karıştırın. Bu karışımın içine aspirinleri ufalayarak ekleyin. Ardından deniz tuzunu da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışımı yüzünüze uygulayın. Yüzünüze nazikçe masaj uygulayarak ölü cilt hücrelerinin deri yüzeyinden atılmasına yardımcı olun. 30-60 dakika arası kurumasını bekleyin. Yıkayıp durulayın. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Şeker ve Hindistan Cevizi

Malzemeler

1 bardak esmer şeker Yarım bardak Hindistan cevizi sütü 1 çay kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kap içinde malzemeleri karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün. Lekeli bölgelerin üzerini nazikçe ovalayın. 30 dakika boyunca maskenin oturmasını bekleyin. Ilık su ile durulayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir uygulayarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bal ve Yulaf Maskesi

Malzemeler

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi Yarım bardak su 1 yemek kaşığı bal 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yulaf ezmesini yarım bardak su içerisinde kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra Hindistan cevizi yağını ve balı ekleyin ve karıştırın. Karışımla yüzünüze özellikle lekelerin üzerine yoğunlaşarak masaj yapın. 30 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!