Ana SayfaGüzellikMakyajAllık Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Allık Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Kadınların makyaj konusundaki en önemli malzemesi olan allık, cilde renk kazandırmak ve makyajı tamamlamak için kullanılır. Allık seçimi makyajın nasıl görüneceğini doğrudan etkiler.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kullanılan allıklar elmacık kemiklerini belirginleştirdiği gibi yüz hatlarının belirginlik kazanmasını ve doğal bir görüntü elde edilmesini sağlar. Pek çok kadın ise allık tercihi yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmez. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Peki allık seçimini nasıl yapmalısınız? İşte önemli tavsiyeler

Ten Renginize Uygun Allık Rengi Seçin

Cilt rengini ve tonunu bilmek allık rengini doğru seçmenizi ve bu sayede doğru ve etkili bir makyaj yapmanızı sağlayacaktır. Ten rengine uygun allık rengi tercih edildiği zaman yanaklarda kendiliğinden beliren doğal renk görünümü sağlanabilir. Açık renk renkliler açık şeftali ve toz pembe tonlarını tercih edebilirler. Leylak ve mor gibi sıcak tondaki allıklar da cildinizin canlı görünmesini sağlar. Beyaz ve soğuk bir cilt renginiz varsa soğuk pembe tonlarını kullanabilirsiniz. Esmer tenliler ise toprak tonları ile kahverengiyi kullanmaya özen göstermelidir. Hafif şeftali tonunda kahverengi ile terracota allıklar, dore tonları esmer tondaki ciltlere son derece uyum sağlamaktadır. Buğday tenli kadınların tercihi ise sıcak tonlardan yana olmalıdır. Turuncu veya kırmızı tonlarındaki allıklar buğday tenli kadınların muhteşem bir görüntü yakalamalarını sağlayacaktır.allik secimini nasil yapmalisiniz

Cilt Tipinize Uygun Allık Seçimi Yapın

Öncelikle kullanılan allığın dokusu ve içeriğinin cilt yapısıyla bütünleşmesi önemlidir. Kuru, yağlı, normal ya da karma ciltler için farklı allık çeşitleri bulunmaktadır. Kuru cilt yapısına sahip olanlar mutlaka krem allıktan yana tercih yapmalıdır. Çünkü kuru cilt yapısında krem allıklar cildin çok daha doğal ve sağlıklı görünmesini sağlamakla birlikte nemlendirici işlev gösterir. Yağlı ciltler için ise toz allıklar tavsiye edilir. Sürülmesi son derece kolay olan toz allıklar yağ ve parlak görüntüyü azaltır ve daha kalıcı etki eder. Karma ve normal cilt yapısına sahip olan kişiler içinse tüm allık çeşitleri uygundur. Bu önerilere dikkat edildiği sürece allık seçiminiz doğru olduğu için kusursuz makyajlar edilmesi kaçınılmazdır.

Allık Kullanılırken Bilinmesi Gerekenler

Makyajınız için doğru allık seçimini yaptıktan sonra bilmeniz gereken en önemli nokta allığın nasıl uygulanacağıdır. Doğru allık kullanımı, yani allık renginin ten rengiyle uyumlu olması kadar göz makyajı ile uyum yakalaması da önemlidir. Göz makyaj rengiyle uyumsuz bir renk aşırı duracağı için tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden göz makyajınızla aynı tonlarda allık rengi kullanmanız önerilir. Eğer sıcak tonlardan pembe, turuncu, zeytin yeşili veya şeftali tonlarını tercihe derseniz allık tonunu da pembe, bronz renkler gibi sıcak tonlardan seçmelisiniz. Aynı şekilde mavi, turkuaz, yeşil gibi soğuk renklerden oluşan göz makyajınız için soğuk tonlarda allık kullanmalısınız. Yüz şeklinize göre de allığı uygulama biçiminiz değişiklik gösterir. Üçgen ve oval bir yüz şekline sahipseniz elmacık kemiğinizin üzerine ve hattına uygulamanız gerekir. Ters üçgen veya uzun yüz şekliniz varsa, alnınız geniş biçimdeyse elmacık kemiklerinizden kulak hizanıza doğru allık uygulamanız doğru ve etkili bir makyaj elde etmenizi sağlayacaktır.

Tüm Yüz Tiplerine Göre Allık Nasıl Sürülür

Cilt Tipi ve Ten Rengine Göre Allık Seçimi