Ana SayfaSağlıkAnne / ÇocukHamilelikte Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir?

Hamilelikte Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir?

Bebeğe veya anneye Hamilelikte Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir? Konusunda uzman açıklamaları incelendiğinde, hamilelik döneminde...

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Sigaranın sağlığa zararlı etkileri herkes tarafından bilinir. Ancak özellikle hamilelikte sigara kullanımı çok daha tehlikelidir. Hamile olan anne adaylarının kendilerinin sigara kullanmaları doğrudan bebeğe zararlı olduğu gibi sigara içilen ortamda bulunulması ve o havanın anne adayı tarafından teneffüs edilmesi de dolaylı yoldan bebeğe zarar verir. Bebeğe veya anneye Hamilelikte Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir? Konusunda uzman açıklamaları incelendiğinde, hamilelik döneminde vücudun daha hassas olduğu ve normal şartlarda yaşanan olumsuz durumların hamilelik durumunda iki katı büyüklükte etkiye sahip olduğu belirtilmiştir.

Sigaranın İçindeki Zararlı Bileşenler

Katran, karbon, nikotin, zifir gibi zehirli kimyasal maddeleri içeren sigara, anne adaylarının vücut bileşenleri açısından son derece zararlıdır. Sigaranın içeriğinde kaynağı bilinmeyen 7000 kadar kimyasal bileşen bulunur. Hamilelik döneminde annenin kendisinin sigara kullanması direkt olarak bebeğe etki eder. Hormon seviyesine olumsuz etki eden zararlı kimyasallar sigara kullanımı ile hamile anne adayının vücuduna çok daha kolay bir şekilde nüfuz ederek bebeğe ulaşır. Bu durum anne adayının bağışıklık seviyesinin düşmesine ve enfeksiyon riskinin de artmasına sebep olacağı gibi, gelişimi tam olmayan bebeklerin solunum sorunu ve daha birçok sorun yaşamasına sebep olur.hamilelikte sigara icmek bebege nasil zarar verir

Düşük Riski

Hamilelik döneminde sigara içmenin önemli risklerinden bir tanesi de düşük yapma tehlikesidir. Anne adayları düşük yapma riskinin üçüncü haftadan yirminci haftaya kadar olan süre içerisinde yaşanacağını bilirler. Ancak Amerika Hastalık Önleme Merkezinin yapmış olduğu araştırma neticesinde sigara içen anne adaylarının bebeklerinde düşük yapma değil ölü bebek dünyaya getirme riskinin bulunduğu tespit edilmiştir.

Bebeklerdeki Geç Gelişim

Hamile olan anne adaylarının yaşadığı sigara kullanımından kaynaklanan bir diğer gebelik problemi de plasenta ya da fetüsün gelişme problemidir. Plasenta veya fetüs sigara içme oranına göre gereğinden yavaş bir şekilde gelişir. Ayrıca erkek cenin ve dişi cenin hücreleri ayrı ayrı incelendiğinde sigara içen anne adayının erkek ceninin karaciğerine daha yoğun etki ettiği, kız ve erkek ceninde ise siroz problemleri yaşanmasına sebep olduğu Amerikan Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!