Ana SayfaGüzellikMakyajTen Rengi Nasıl Açılır?

Ten Rengi Nasıl Açılır?

Cilt renginiz doğuştan değil sonradan koyulaşmış ise bir takım işlemler uygulanarak ten rengi açılabilir. Peki, ten rengi nasıl açılır?

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cilde rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmenti melanosit hücreleri tarafından salgılanır. Zaman içinde birçok nedene bağlı olarak cildin rengi koyulaşabilir. Cilt renginiz doğuştan değil sonradan koyulaşmış ise bir takım işlemler uygulanarak ten rengi açılabilir. Peki, ten rengi nasıl açılır?

Ten Rengi Neden Koyulaşır?

Ten renginin koyulaşmasının ilk nedeni güneş ışınlarıdır. Güneşe maruz kalan cilt daha fazla melanin üretir. Aslında bu olay cildin kendini koruma mekanizmasıdır. Stres, kadın doğum hapları kullanımı, yanlış seçilen kozmetik ürünler, sigara kullanımı ten renginin koyulaşmasına neden olur.ten rengi nasil acilir

Ten Rengini Açan Tıbbi Uygulamalar Nelerdir?

Ten rengi koyulaşan kişilerde bazen bölgesel koyulaşma olabilir. Gebelik maskesi olabilir veya ciltte koyulaşma ile beraber lekeler oluşabilir. Tıbbi uygulama olarak lazer tedavisi uygulanabilir veya kimyasal peeling yapılabilir. Bu uygulamalar cildi soyan uygulamalardır. Cildin üst katmanı soyulduğu için alttan yeni cilt çıkar ve cildin rengi kendiliğinden açılır.

Doğal Uygulamalar İle Ten Rengi Nasıl Açılır?

Evde uygulanacak uygulamalar ile ten rengi açılabilir. Bunun için bazı doğal malzemeler kullanılabilir. Pirinci suda pişirin ve haşladığınız pirincin suyunu süzün. Bu suyu her akşam düzenli olarak cildinize sürün ve sabah yıkayın. Yoğurt cildin rengini açmak için iyi bir malzemedir. İçinde bulunan laktik asit cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Bir kaşık yoğurdun içine bir kaç damla limon suyu sıkın ve bir tatlı kaşığı bal koyun. Bu karışımı cildinize sürün ve 3 dakika cildinizde bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Cildiniz hassas bir cilt ise bu karışım size alerji yapabilir. Bunun için önce küçük bir alana sürün ve bekleyin, hiç bir reaksiyon olmazsa tüm cildinize uygulayın. Bir tane patatesi rendeleyin ve suyunu sıkın, içine biraz domates suyu karıştırın ve bir kaşık bal ekleyin. Bu karışımı cildinize sürün ve 2-3 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Cildiniz çok kurursa zeytinyağı sürebilirsiniz. Doğal karışımlar ile cilt rengini daha uygun maliyetlere açabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!