Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıKışın İçilmesi Gereken Bitkisel Çaylar

Kışın İçilmesi Gereken Bitkisel Çaylar

Bitki çayları vücudu birçok mikrop türüne karşı korur. Peki, faydaları saymakla bitmeyen Kışın İçilmesi Gereken Bitkisel Çaylar nelerdir?

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kış aylarının gelmesi ile soğuk hava şartları adeta hastalıklara davetiye çıkarır. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için sıkı giyinmek, aşırı yağışlarda sokaklara çıkmamak, beslenmeye dikkat etmek gibi günlük tedbirlerin yanında birde doğal ürünlerle bağışıklık sistemi desteklenerek hastalıklardan korunulabilir. Özellikle antioksidan ve c vitamini yönünden zengin bitki çayları tüketerek soğuk kış günlerini grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmadan geçirmek mümkündür. Yapılan araştırmalarda rahatlatıcı etkisi ve vücuda antibakteriyel bariyer etkisi yarattığı belirlenen bitki çayları vücudu birçok mikrop türüne karşı korur. Peki, faydaları saymakla bitmeyen Kışın İçilmesi Gereken Bitkisel Çaylar nelerdir?

Zencefil Çayı

Kış hastalıklarının baş düşmanı olan zencefil aynı zamanda sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle kışın sıklıkla meydana gelen kuru öksürüklere birebir etkilidir. Soyulan taze zencefil ince ince dilimlenerek yaklaşık on dakika kaynatılır. Kaynayan çaydan bir fincan alınır. Akabinde üzerine bir çay kaşığı bal ve bir kaç damla limon suyu eklenerek afiyetler içebilirsiniz. Zencefil çayı da dâhil olmak üzere tüm bitki çayları günlük olarak belirli miktarlarda tüketilmelidir. Aksi takdirde fazla içilen bitkisel çaylar vücuda zarar verebilir.kisin icilmesi gereken bitkisel caylar

Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisi herkes tarafından bilinen papatya çayı kış aylarının en çok karşılaşılan boğaz ağrılarının rahatlatması için bire birdir. Aynı zamanda ağız içi yaralarının tedavisinde de etkili olan papatya çayı stres ile baş etmek içinde tüketilebilir. Bununla birlikte uyku öncesi tüketilen bir fincan papatya çayı kolay uykuya dalmanızı ve rahat bir uyku uymanızı sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bitki çaylarının uzun süre bekletilmemesidir. Yaklaşık beş dakika demini alması sağlanmalı ve ardından tüketilmelidir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı cildin elestikiyetini ve nem dengesini sağlar. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile en önemli kış çayları arasında yer alır. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Güçlü bir c vitamini deposudur. Günde ortalama 2 ya da 3 fincan tüketilen kuşburnu çayı kış aylarında en çok görülen soğuk algınlığının önlenmesi için oldukça faydalıdır. Ayrıca kuşburnu çayı idrar yolu enfeksiyonlarının da önüne geçer.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!