Ana SayfaGüzellikMakyajFondötensiz Makyaj Nasıl Yapılır?

Fondötensiz Makyaj Nasıl Yapılır?

Fondötensiz makyaj, daha ziyade yaz aylarında tercih edilen ve hafif görünümü ile dikkat çeken, bunun yanı sıra makyajı abartmamak isteyenlerin tercih ettiği bir makyaj türüdür.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Şüphesiz ki fondötenin yer almadığı bir makyaja öncelikle nemlendirici ile başlanması gerekir. Bu sayede hem yaz aylarının cilt üzerindeki olumsuz etkisi bertaraf edilecek hem de makyajın yüzde çok daha kalıcı olması sağlanacaktır. Ancak elbette öncelikli olarak nemlendiricinin birkaç dakika cilt tarafından emilmesi de beklenmelidir. İşte fondötensiz makyaj nasıl yapılır? Sorusunun öncelikli cevabı da budur.

Kusurların Görünür Olmasına Gerek Yok

Dünyadaki en muhteşem varlıklarda dahi kusurlar muhakkak olacaktır. Bu varlıklardan en kusursuz olanı da şüphe yok ki kadınlardır. Ancak kusur kapatmada fondöten kullanılmayacağından dolayı bu makyajda başrol göz altı kapatıcısına bırakılmalıdır. Fondötenden farkı ise kapatılmaya ihtiyaç bulunmayan bölgelere sürülmemesi, bu sayede çok daha doğal bir görünüm elde edilmesidir. Ancak her kusurun tamamıyla kapatılmasına gerek olmadığı da hatırlanmalıdır. Ne de olsa kusurların bir miktar görülür durumda olması, makyajın doğallığını koruması adına da gerekli olabilecektir.

Pudra ve Sabitleyici Sprey Etkisi

Her ne kadar fondöteni ikame etmek adına olmasa dahi yüz her daim tamamına etki den bir detaya ihtiyaç duyacaktır. Bu detay da şüphe yok ki pudradır. Üstelik hem doğallığı bozmayacak hem de daha pürüzsüz bir görünüm sunacaktır. Ancak bu pudranın mümkün mertebe transparan olanlar arasından tercih edilmesinde yarar vardır. Pudra da kullanıldıktan sonra sabitleyici bir spreyin de yeterli miktarda kullanılmasında elbette bir sakınca yoktur.

Yok Gibi Duran Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı İhmal Edilmemeli

Bir makyaj ne kadar başarılı yapılmış olursa olsun; bakımsız bir cilde etkisi olmayacağı da açıktır. Bu nedenle geceden kalma ve ıslak mendille temizlenmiş bir makyaj ya da bakımsız bir cilt; fondöten kullanılmış olsa dahi zarif bir görünüm sunamayacaktır. Bu bağlamda siyah noktalar ve akne gibi sorunlardan da arınmış bir cilt her zaman için doğal makyaj adına çok daha güzel bir fon olacaktır. Bu nedenle makyajdan önce bakıma önem verilmesi şarttır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!