Ana SayfaDekorasyonÇocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı, Nasıl Yapılır?

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı, Nasıl Yapılır?

Doğru çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Çocuk odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı konusunda, günümüzde pek çok fikir ve öneri mevcuttur. Evin genel dekorasyonu açısından baktığımızda, evin her bir noktası genel bütünü tamamlayan detaylara sahiptir. Bu nedenle öncelikle eviniz; modern ya da klasik bir tarza mı sahip bunu dikkate alabilirsiniz. Tabii ki çocuk odaları genel olarak klasik bir düzene uymayabilir. Ama küçük detaylar ile eğitici, eğlenceli ve şık bir oda dekoru yapabilirsiniz. Çocuk odaları hepsinin birleşime sahip olmalıdır. Çünkü, henüz büyüme ve gelişme aşamasında olduğundan, eğitimle iç içe olmalı ayrıca eğlenceden de uzak tutulmamalıdır. Böylece eğlenceli bir şekilde öğrenim sağlayabilir. Öğrendiği şeylerden derslerinden sıkılmayacaktır. Zevki ve ilgi alanı olan hobileri kapsamında çocuk odalarının tasarlanması oldukça önemlidir. Tabii ki çocukların yaşa grubu da bu nokta da etkendir. Yaş grupları, cinsiyet vb. durumları göz önünde bulundurarak çocuk odası dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çocuk odası dekorasyonu, çocukların küçük yaşlarından itibaren ergenlik dönemlerine kadar uzanan dönemi kapsar. Lise dönemindeki bir çocuğunuzu ile ilköğretim yaşlarında olan çocuğunuzun oda dekorasyonu tabii ki farklılık gösterecektir. Bu noktada öncelikle, çocuğunuzun hobilerini dikkate alarak ve kişisel zevklerine önem vererek dekorasyonu tamamlamalısınız.

çocuk odası dekorasyonu 2
çocuk odası dekorasyonu
  • Küçük yaş grubundaki çocuklarınızın, hayran olduğu çizgi film kahramanlarını dikkate alarak, Eşya seçimi yapabilirsiniz. Ya da ilgisi doğrultusunda, yatak odasının şeklini ve modelini belirleyebilirsiniz. Yatak odası; yatak, elbise dolabı, kitaplık, çalışma masası, vb. okul araç ve gereçleri ile odasını daha hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ayrıca hobilerine göre, tablo ya da eğitici-öğretici özelliklere sahip oyunlar ya da benzeri özelliklere yönelebilirsiniz.
  • Çocuk ve gençlerin odası, günümüzde daha modern ve hoş bir görünüm kazanması oldukça kolaydır. Tül, perde seçimi, yatak odası takımının tarzı, halı-kilim vb. eşyaların her biri birbirine uyumlu şekilde; kumaş, renk vb. özelliklere göre uyumlu olmalıdır.
  • Duvar rengi; odadaki mevcut eşyalarının renk uyumu doğrultusunda bir renk seçebilirsiniz. Birkaç farklı renk tonu ile odaya daha çocuğunuzun tarzını yansıtmanız da mümkündür. Oyun alanını farklı bir renge, yatak bölümünü de farklı bir renk ile tamamlayabilirsiniz. Tabii odanın boyutu ve şekli bu durumda önem taşır.

Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Erkek çocuk odası dekorasyonu konusunda, dikkat edilmesi gereken nokta, kız ve erkeklerin farklı ilgi alanlarına sahip olabileceğidir. Erkek çocukları daha çok, elektrikli arabalar vb. oyunlara ve oyuncaklara ilgi duydukları için, yatak takımını da bu doğrultu da dilerseniz, yatağını araba şeklinde alabilir ya da farklı bir seçim yapabilirsiniz. Günümüzde bu açıdan oldukça farklı modeller ve seçenekler mevcuttur. Küçük bir basket potası, ya da benzeri oyun alanları ekleyebilirsiniz. Zevki doğrultusunda duvarının bir bölümü, farklı desen ya da hayran olduğu kahraman şekli çizebilir ve boyama yapabilirsiniz. Birden fazla çocuğunuz varsa, aynı odada yaşamaları için modern çift katlı yatak ( ranza) takımlarını tercih edebilir ya da ayrı ayrı yatak seçimi yapabilirsiniz.

Kız Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kız çocuk odası dekorasyonu açısından da erkek çocuklarında olduğu gibi aynı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Duvar, perde, yatak, kitaplık, çalışma masası ve oyun alanı konusunda, kişisel zevki ve ilgi alanını dikkate almanız gerekir. Kız çocukları genellikle, bebekler ile oynamayı sevebilir ya da eğitici oyun alanları oluşturarak, eğitimle beraber eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk odalarında dikkat edilmesi gereken, onlar henüz oyun yaşında olduğudur. Bu nedenle her şey onlara eğlenceli ve dikkatlerini çekecek şekilde sunulmalıdır. Duvarının yarısını, hayran olduğu çizgi fil karakterinin çizimi yaptırabilir ve boyayabilirsiniz. Çocuklarınız ile beraber bir oyun haline çevirerek, odasını dekore edebilirisiniz. Böylece onu dikkate alarak ve ön plana çıkartarak, öz güven açısından onu desteklemiş olursunuz.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılır, sorusu eşliğinde hayatın önemli parçaları olan çocukların, derslerini ve oyunlarını oynadıkları alanı olabildiğince onları dikkate alarak dekore etmeniz gerektiğini belirtebiliriz. Kişisel zevklerini; renk, tasarım, vb. konularda aynı şekilde hobileri; spor faaliyetleri olabilir, çizgi film kahramanları vb. dikkate alınarak duvar ya da yatak tercihi ayrıca, kitaplık ve çalışma masasını da buna göre dizayn edebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!