Ana SayfaYaşamFaydalı BilgilerÇamaşır Bombası Nedir? Nasıl Yapılır?

Çamaşır Bombası Nedir? Nasıl Yapılır?

Çamaşırları ne kadar güzel yıkarsanız yıkayın bazen istenilen beyazlığı ve temizliği vermez. Çamaşırları daha kısa sürede ve daha temiz yıkamak için bazı püf noktalara göz atmak gerekir.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Çamaşırların ve makinanın temizliği için çamaşır bombası yaparak kullanabilirsiniz. Peki, çamaşır bombası nasıl yapılır?

Çamaşır Bombası Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde kolay şekilde çamaşır bombası yapabilirsiniz. Bunun için bazı malzemelere ihtiyacınız var.

Gerekli malzemeler şunlardır:

  • Bir adet kap
  • Rende
  • Sabun
  • Lavanta yağı
  • Hidrojen Peroksit
  • Bir miktar yıkama sodası
  • Sirke ve epsom tuz

Bu malzemeleri kullanarak kendinize çok etkili bir çamaşır bombası yapabilirsiniz. Yapım esnasında dikkatli olmak gerekir. Bazı malzemeler asidik özelliklere sahip olduğu için tehlikeli olabiliyor.

Çamaşır Bombası Yapılışı

Geniş ve boş bir kap alın. Kabın içine bir rende yardımı ile sabunu rendeleyin. Rendeledikten sonra çamaşır sodasını ve epsom tuzunu ekleyin. Ardından dikkatli bir şekilde karıştırın. Ardından karışımın içine Hidrojen Peroksit ekleyin. Sonra ise sirke ve lavanta yağını ilave edin.

5 dakika güzel şekilde karıştırın. Ardından yağlı kağıdın üzerine karışımdan kopardığınız parçaları serin. Yaklaşık 8 saat kadar bekleyin. 8 saat sonra çamaşır bombalarını gönül rahatlığı ile kullanın.

Çamaşır Bombası Ne İşe Yarar?

Her kadın çamaşır yıkadıktan sonra o temizliği ve parlaklığı görmek ister. İşte bu yüzden çamaşır bombaları kullanılır. Çamaşır bombaları sayesinde kıyafetler daha canlı ve parlak görünür. Adeta yeni alınmış gibi olur.

Aynı zamanda çok güzel kokar ve etrafa hoş kokular yayar. Güzel koku uzun süre kıyafetlerin üzerinde kalır. İçindeki kimyasallar sayesinde lekeleri kısa zamanda yok eder. Beyaz renkli çamaşırları daha beyaz, renkli çamaşırları ise daha canlı gösterir. Kıyafetleri daha yumuşak hale getirir. Kıyafetin dokusu ve rengi korunmuş olur. Güzel kokan çamaşır kadına her zaman gurur verir.

Çamaşır Bombası Yapımında Hangi Kokular Kullanılır?

Genellikle hoş ve etkileyici kokular tercih edilir. Çamaşır bombasının hoş bir koku yayması için lavanta yağı kullanılabilir. Aynı zamanda yasemin yağı, karanfil gibi güzel kokular da tercih edilebilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!