Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviBöbrek Rahatsızlıkları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbrek Rahatsızlıkları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbrek Rahatsızlıkları nasıl tedavi edilir? Böbrek Rahatsızlıklarının oluşma nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Böbrek rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için, böbrek sağlığınıza dikkat etmek ile başlayabilirsiniz. Böbreklerinizi doğal yöntemler ile temizleyebilir ve böbrek işlevselliğini koruyabilirsiniz. Akabinde böbrek yetmezliği gibi durumlara karşıda önlem almış olursunuz. Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi uygulamalarını, beslenme ve yaşam tarzı şeklinde iki alanda değerlendirebiliriz. Böbreğin vücut içerisindeki görevleri; atık maddelerini ve fazla miktardaki suyu vücut içerisinden süzerek atmaktır. Ayrıca gün içinde sağlıklı bir kişinin vücut içerisinde, 200 litre kadar sıvı kanı süzerek, geri dönüştürür. Vücudun; tuz, tuz, potasyum vb. oranlarını düzenler. Bu görevleri ve daha birçok görevi ile vücut için oldukça önemli bir organımızdır. Bu nedenle sağlıklı bir vücut ve yaşam için böbreklerimizi temizlemeli ve olası oluşumlara karşı önlem almalıyız.

Böbrek Temizleyici Uygulamalar

Böbreklerin yapısını ve işlevselliğini korumak adına, beslenmemize ve yaşam tarzımıza dikkat etmeliyiz. Uzmanların özel önerileri ve tavsiyeleri doğrultusunda hazırlanan besinler ve yardımcı destekler ile doğal bir şekilde böbreklerimizi temizlememiz mümkündür.

böbrek rahatsızlıkları 2
böbrek rahatsızlıkları

Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi uygulamaları şöyle:

 • Gün içinde vücudun ihtiyacı olan su oranını karşılamak gerekir. 1,5 litre-2 litre arası. Bol bol su içmek, böbreklerin temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Su alımını, diğer sıvı alımı ile karışmamaya özen göstermelisiniz. Su başlı başına sağlıklı bir vücut için gerekli düzeyde içilmelidir.
 • Beslenmenizde meyveye oldukça fazla yer verin. Meyveler potasyum bakımında zengin içeriğe sahip olduğu için, böbreklerin temizlenmesi aşamasında katkı sağlar. Narenciye ürünleri, üzüm, tatlı misket limonu, portakal, kantalup kavunu, muz, kivi, şeftali, erik yüksek oranda potasyum içerir. Ayrıca süt ve süt ürünleri; yoğurt da potasyum içerir. Meyveleri doğal ev yapımı yoğurt içine, doğrayarak tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir besin ve vitamin deposu sağlamış olursunuz. Meyvelerin tüketimi doğrultusunda, kan oranındaki elektrolit seviyesini sağlamış olursunuz.
 • Dutsu bir meyve olarak bilinen, turna yemişi de böbreklerin yapısını ve temizlenmesini sağlayan önemli bir meyvedir. Gün içinde bir fincan kadar, turna meyvesi yemeniz, böbrekleri temizleyecektir.
 • Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi olarak; arpa alımına da beslenmenizde yer verebilirsiniz. Böbrekleri temizler ve diyabet hastalığının böbreklere zarar vermesini engelleyicidir. Arpa tam tahıllı bir üründür. İşlenmemiş içeriğe sahiptir. Bu nedenle, böbrek temizlemek için, bir avuç miktarındaki arpayı sabahları bir bardak su içine atarak, ıslanmış arpayı sabahları içebilirsiniz. Böbrekleri temizler, böbreklerde birikmiş toksini atar, vücudun kreatin seviyesini korur. Ayrıca diyabet seviyesini de normal döndürür.
 • Vücut için yüksek oranda alındığında zararlı olan; kafein, alkol, çikolata, kabuklu yemişler vb. besinlerden az tüketmeye çalışmak gereklidir.
 • Proteinden olabildiğince uzak durmak gerekir. Böbreklere en çok zarar veren besin olarak kanıtlanmış verileri bulunur.

Böbrek Rahatsızlıkları İçin Doğal Tedavi

Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi yöntemlerini, yaşam alanınıza uygulayabilir ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Evde bulunan, meyve vb. vitamin değeri yüksek besinleri dengeli bir şekilde tüketmekte fayda vardır. Ayrıca, uzmanlar tarafından, böbrek yetmezliği ve böbrek temizleyici özelliği kanıtlanmış, herkesin evinde bulunan karbonatı da tavsiye edilen şekilde kullanabilirsiniz. Sodyum bikarbonatı belirli araştırmalar sonucunda böbrek yetmezliğinde ileri seviyeyi engellediği tespit edilmiştir.

Karbonat ağız yolu ile tüketildiğinde, diyaliz tedavisi görenler için etkisini daha da artırıcı bir görev görüldüğü belirtilmektedir. Kana karışıyor, böbreklerin yanmasını önlüyor. Ayrıca, yemeklerde bulunan; sülfür, fosfor, nitrojen vb. asitleri nötraliz ederek, böbreklere zarar vermelerini önlediği belirtilir. Kemoterapi tedavisi sürecinde ilaçların etkisini azaltmak için, kanser ile savaşan hastalarda kullanmaktadır.

Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi yöntemi olan, böbrek temizleyici karbonat kullanımı:

 • İlk gün, çay kaşığının yarısı kadar karbonatı, çözünmesini sağlamak adına dilin altına alın.
 • Diğer gün ise; bir çay kaşığı karbonatı, yarım çay kaşığı yemek tuzunu, yaklaşık 1,5 litre su içinde çözülmesini sağlayın, ardından suyu tüketebilirsiniz.

Bitkisel ilaçlar ise şöyle:

 • Karahindiba; potasyum içerir. Böbrekleri temizler, fazla su miktarını atar. Bu nedenle, güç içinde üç defa 15 damla şeklinde tüketim sağlayabilirsiniz.
 • Uva ursiyi, yani ayı üzümü de denilebilir.
 • Demir dikeni, günde bir iki defa kapsül şeklinde alınabilir.
 • Adi kadıntuzluğu, taşları temizlemek için tuz ile karıştırarak alınabilir.

Böbrek rahatsızlıkları için doğal tedavi yöntemlerini, önlem almak adına uygulayabilirsiniz. Fakat, içinde bulunduğunuz durum ileri safhasında ise öncelikle doktora kontrol olmalı ve doktor kontrolünde tedavi sürecine gitmeniz gerekir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!