Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviDepresyona Doğal Tedavi Uygulamaları, İyi Gelen Bitkiler

Depresyona Doğal Tedavi Uygulamaları, İyi Gelen Bitkiler

Günümüzün en sık rastlanan ve yaşı olmayan rahatsızlığı depresyonun tedavi uygulamaları ve iyi gelen bitkiler.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Depresyon, kişinin belirli olay ya da içinde bulunduğu yaşam tarzı dahilinde psikolojik ve ruhsal olarak çöküntü yaşamasına denir. Bireyin içinde bulunduğu depresyon süreci ya da yoğunluğuna göre, doktor kontrolünde tedavi sürecine girebilir. Psikolog görüşmeleri ve antidepresan ilaçları ile tedavi sürecine geçilir. İlaçlar kullanmanız gerekiyorsa tabii ki bu sürece girmeniz önem teşkil eder. Fakat, depresyon çöküşü içinde olduğunuz ruhsal durumunuz, daha hafif seyrediyorsa bunu doğal yöntemler ile de atlatabilirsiniz. Belirli noktalara dikkat ederek, yaşam tarzına yön vermek ve beslenmenize özen göstererek depresyon sürecini rahatlıkla atlatabilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi bitkisel çözümler, depresyona doğal tedavi uygulamalarında da önem taşır.

Depresyona Doğal Tedavi Uygulamaları Neler?

Depresyona hastalığı ya da rahatsızlığını da beslenme düzeni ve spor faaliyetleri ile hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Kimyasal içerikli ilaçlara yönelmek yerine, bitkisel çözümlerden yardım almanız oldukça sağlıklıdır. Depresyona doğal tedavi uygulamaları tabii ki beslenme, spor ve bitkisel çözümlerden destek almaktır. Unutmayın ki depresyon hastalığı, modern çağın rahatsızlığıdır. Bu nedenle tarih ve günümüz arasındaki bu bağlantıyı iyi kavramalı ve geliştiğini sandığımız şeylerin aslında, hangi açılardan eksik olduğunu belirlememiz önem taşır. Eskiden organik gıdalar ile beslenilirdi, aynı şekilde herkesin hayat telaşı dahilinde bir amacı vardır. Günümüzde, şehir yaşamında her türlü yaşam şekli insanı depresyon sürecine itmektedir.

Depresyona karşı uygulanması tavsiye edilen öneriler şöyle:

 • Beslenme düzeninizde mutlaka sağlıklı besinler tüketin. Vitamin, mineral içerikli zengin ve organik besinler ile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bazı durumlarda, vücudun ihtiyacı olan vitaminler karşılanmadığında da kişi depresyon sürecine girebilir.
 • Organik meyveler, sebzeler ve tahıllar, baklagiller vb. besinlere öğünlerinizde yer vermelisiniz.
 • Hayatınızı bir amaca adamalı ve bunun üzerine yönlenmelisiniz.
 • Miskin, tembellik halinden uzak durmalı ve sürekli hareket halinde olacağınız şekilde sosyal hayata dahil olmalı ya da hobiler edinebilirsiniz.
 • Haftalık düzenli spor yapmalı ve her gün düzenli şekilde yürüyüş yapmak gerekir.
 • Depresyona doğal tedavi yöntemleri denildiğinde sadece, ilaç değil yaşam tarzı olduğunu algılamalısınız.
 • Beyin fonksiyonlarını sürekli hareket halinde olmasını sağlayın. Vücudun doğru ve sağlıklı çalışması için beynin de sürekli aktif olması ve çalışması gerekir.
depresyon 2
depresyon

Depresyona İyi Gelen Bitkiler Neler?

Depresyona doğal tedavi uygulamaları olarak, depresyona iyi gelen bitkiler araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Depresyona iyi gelen bitkiler şöyle:

 • Sarı kantaron; bitkisinden bitki çayı elde edebilirsiniz. Depresyona iyi gelen çaylar arasında yer aldığını söyleyebiliriz.
 • Omega3 yağ asitleri; normal bir şekilde vücut tarafından üretilmez. Beyin işlevselliğini sağlayan ve daha birçok hastalığa karşı koruyucu görevi gören Omega3 yağ asitlerini günlük besinlerden doğal bir şekilde almamız gerekir. Bu nedenle, omega3 içeren besinleri tüketebilirsiniz. Keten tohumu ve Chia tohumu günümüzde bu açıdan popüler bitkiler arasındadır.
 • Safran baharatını yemeklerde kullanabilirsiniz.
 • Folik asit; fasulye, mercimek, zengin tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ayçiçeği tohumu, avokado vb. besinlerde doğal olarak olduğu için tüketebilirsiniz.
 • Çinko vb. mineraller ve vitaminlerin her biri depresyon etkilerini geçirmektedir.

Depresyona Doğal Tedavi Kürleri

Kakule Kürü:

Malzemeler:  1 bardak süt, yarım çay kaşığı kakule tozu

Hazırlanışı:

Sütü ısıtın, ardından üzerine kakule tozunu ekleyin. Her gün düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Böylece içinde bulunduğunuz depresyon etkilerini geçirmenizde yardımcı olacaktır. Depresyona doğal tedavi uygulamaları arasında yer alan, kakule; stresi azaltan etkiye sahip, serbest radikallerin olumsuz etkilerinden vücudu korur, beyin yapısındaki nörotransmiterleri düzenler, serotoninin ayrışmasını sağlar ve vücudun depresyonla savaşmasını sağlar.

Safran Kürü:

Malzemeler: Çay bardağının dörtte biri kadar safran, 1 bardak portakal suyu.

Hazırlanışı:

Safranı taze portakal suyu ile karıştırın. Ardından tüketebilirsiniz. Düzenli bir şekilde her gün en az iki defa tüketebilirsiniz. Depresyona doğal tedavi sağlayan safran; B vitamini ve doğal keratin kaynağıdır. Beyin yapısında, normal seviyedeki serotonin üretimini destekleyen etkiye sahiptirler. Safranın etkisi, depresyon rahatsızlıklarında kullanılan Prozac ilacı ile karşılaştırılmış ve aynı özelliği doğal şekilde sağladığı tespit edilmiştir.

Elma Kürü:

Malzemeler: Bir elmanın taze suyu, 1 bardak süt, 1 yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı:

Taze elma suyunun içine, bal ve sütü ekleyin. Ardından kürü tüketebilirsiniz. Malzemeleri birbirine yedirerek karıştırın. Düzenli bir şekilde her sabah ve yatmadan önce iki defa tüketmeniz önerilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!