Ana SayfaDekorasyonMutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Kullanışlı ve şık mutfak dekorasyonu nasıl olmalıdır? İç mimarlar tarafından önerilerin büyük ve küçük mutfak dekorasyon fikirleri sizlerle.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Mutfak dekorasyonu, ev ortamında önemli ve dikkat çeken bir dekorasyon alanıdır. Günlük hayatımız içinde ne çok kullandığımız ve kullanılan alanlardır. Yemek yapılan, kahvaltı hazırlanan ya da yapılan vb. kullanım amacı tabii ki mutfağınızın şekli de ve boyutları doğrultusunda değişmektedir. Bu nedenle doğru mutfak dekorasyonu için, mutlaka evinizin genel dekoru ve mutfağınızın ölçüleri önem taşır.

Mutfak dekorasyonu nasıl olmalı; öncelikle, evinizin genel dekor özelliklerini belirleyebilirsiniz. Modern bir ev mi? Ya da klasik eşyalar ile düzenlenmiş bir ev mi? Bu açıdan ilk noktayı belirledikten sonra, mutfağınız içerisinde yer alan eşya seçimi ve küçük dekoratif ürünler için mutfağın büyük ya da küçük boyut özellikleri dikkate alınmalıdır. Mutfağın boyutları, eşya seçimin boyutları ve tabii ki renk seçiminde önem taşır. Küçük mutfaklarda daha açık aydınlık tonlar tercih edilmesi gerekirken, büyük mutfaklarda zevkiniz doğrultusunda dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

küçük mutfak dekorasyonu
küçük mutfak dekorasyonu

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern mutfak dekorasyonu tasarlanması konusunda; duvar rengi ya da duvar kağıtları, mutfak masası rengi-malzemesi, tekstil ürünleri ve mutfağa özel dekoratif ürünler; tablo vb. özel ve kişisel zevklerinize göre belirlediğiniz ürünler yer alır. Günümüzde modern mutfak dekorasyonları daha basit ve pratiktir. Çünkü yeni evler de; hazır mutfak özelliklerine sahip, ankastre ya da modüler mutfak olarak hazır bir şekilde ev içinde yer alır. Yeni ve modern bir eve taşınmak üzere iseniz bu açıdan daha şanslısınız. Fakat mevcut evinizin, mutfak özellikleri doğrultusunda modern bir görünüm elde etmek için, küçük ayrıntıları değiştirmeniz yeterlidir.

Modern mutfaklar; şık ankastre modellerinin dikkat çekici özellikleriyle ön plana çıkar. Renkleri ise daha mat ve pastel tonlarıyla, modern bir görünümün şıklık ile buluştuğu renklere sahiptir. Metal tonları, gri renkleri, siyah tonları vb. şeklinde metalik tonlarının farklı tonlamaları ile günümüzdeki mutfak tasarımları oldukça ilgi çekicidir. Yeni modern mutfak tasarımlarına sahip bir evdeyseniz, küçük detaylar ile kolay bir şekilde dekora edebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu tavsiyeleri, modern mutfakları şık bir metal masa ile mutfak rengi ve görünümünü tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde lamba seçimi de önemlidir. Mutfak dolaplarının rengi doğrultusunda, içeriğinde bulunan bir rengi modern bir avize modeliyle ön plana çıkartabilirsiniz. Duvar rengini ise mutfak dolapları kapsamında ayrıca mutfağın boyutlarına göre belirleyebilirsiniz. Küçük bir mutfağa sahipseniz, ortama boğucu bir hava vermemek için koyu renklerden uzak durmalısınız. Daha aydınlık ve açık tonları tercih edin. Böylelikle mutfağınız olduğundan daha geniş ve büyük görünecektir.

büyük mutfak dekorasyonu
büyük mutfak dekorasyonu

Büyük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Büyük mutfak dekorasyonu, küçük boyutlardaki mutfaklara göre daha şanlıdır. Büyük bir mutfağınız varsa dilediğiniz şekilde ve zevkinize göre dekora edebilirsiniz. Eşyaların ortamda boğucu bir görüntü yaratmaması için, fazla eşyadan kaçınabilir ve daha çok tezgah ve dolaplar ile mutfağı tamamlayabilirsiniz. Modern mutfak dolapları bu açıdan bizlere hazır bir şekilde sunulur. Sizlerde ek olarak, geniş ve büyük mutfağınızın orta bölümüne bir tezgah ve alt bölümüne geniş dolaplar ekleyebilirsiniz. Böylece her türlü gıda ve mutfak ürünlerinizi rahatlıkla yerleştirme imkanı bulabilirsiniz. İtalyan mutfak tasarımlarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Tezgahın üst bölümünde yer alan avize modelini de yine modern bir model ile tamamlayabilirsiniz. Mutfağınız metal malzemelere sahipse, avize modeli seçiminde de bu yönde bir tercih yapabilirsiniz. Tablolar, dekoratif mutfak ürünleri ile mutfak duvarlarını ve köşeleri ayrıca tezgahın belirli bir bölümünü süsleyebilirsiniz. Ayrıca, mutfak tezgahında fazla eşya bulundurmamaya özen gösterin. Böylece daha rahat hareket edebilir ve yemeklerinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mutfak dekorasyonu önerileri  hakkında, küçük mutfaklar daha az seçenekler ile önümüze çıksa da elimizdeki imkanlar doğrultusunda küçük boyutlardaki mutfaklara daha şık bir görünüm verebiliriz. Öncelikle fazla eşyalardan kurtulmalısınız. Böylece, az eşya yöntemiyle ortamı boğucu eşyalardan uzaklaştırarak, ferahlığı sağlamış olursunuz. Duvar renkleri ya da duvar kağıtlarında da aynı şey söz konusudur. Aydınlık renklere yer verin, böylece mutfağınız geniş bir görünüm kazanacaktır. Küçük mutfak tavsiyeleri arasında, mümkün olduğunca az eşya yer almasından bahsettik. Bu nedenle dolap kullanımlarınızı geniş ve pratik bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, ortamda fazla dolap vs. var ise bunları kaldırmanız da ortamı genişletecektir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!