Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKuruyan Ciltler İçin Yapmanız Gerekenler?

Kuruyan Ciltler İçin Yapmanız Gerekenler?

Cilde bakım yapılması ve dış faktörlerden olabildiğince korunması gerekir. İşte Kuruyan Ciltler İçin Yapmanız Gerekenler?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kuruyan cilt kaşıntı ve deri görüntüsünün bozulmasına nende olabilir. Cildi kurutmamak için bizlerin alabileceği bazı ufak yöntemler vardır. Kuruyan ciltler için yapmanız gerekenler?

Kuruyan Cilt ile Baş Etmenin Yolları

İnsan cildinin en büyük düşmanı kuru ve soğuk havadır. Özellikle kış aylarında kuruyan cilde ekstra bir bakım yapılması gerekir. Kış aylarında dışarıya çıkmanda mutlaka nemlendirici krem kullanmanız önerilir. Cilt gerekli bakım yapılmazsa kurur ve kaşıntıya neden olur. Banyo veya duş alırken çok sıcak sudan uzak durulması gerekir. Sıcak su nemi kaybettireceğinden dolayı cildin kurumasına sebep olur. Daha ılık su kullanımı cildi canlandırıp nemlenmesini sağlar. Sıcak su doğal cilt yağlarını yok edeceğinden aşırı kuruluk sağlar.

Kuru Cilt Bakımının 4 Altın Kuralı

Kuru cilt bakımının 4 altın kuralını öğrenerek cildimizde taze bir sayfa açalım!

Su İçerek Cildinize İyi Bakın

Kişiler genellikle yaz aylarında daha çok su tüketirler Ancak bu mevsimde havanın nemli olması cildi kurutmaz. Asıl önemli olan kuru ve soğuk kış günlerinde su içme alışkanlığının unutulmamasıdır. Su içerken aynı zamanda cildinizi de nemlendirdiğinizden dolayı su içmek çok önemli bir eylemdir. Cildinizin kuruyup pul pul dökülmemesi için günde en az 2,5 litre su tüketmeniz gerekir. Kış aylarında su içme oranınız azalırsa cildiniz kurur. Bu detaya çok önem vermeniz gerekir.

Cildinize Kibar Davranın

Cilt yapınız önemlidir. Kuru, yağlı ve karma ciltlerin kuruma süreci de değişebilir. Özellikle kuru cilde sahip kişiler kese ve sert malzemeleri kullanmaktan kaçınmalılardır. Daha uygun sertlikte lifler kullanılması ve banyo süreleri kısa tutulmalıdır. Hassas ciltlerin bakımı daha farklı ve itinalı olmalıdır. Cildinize nazik davranmanız kurumayı önleyecektir. Cildi ovalamayın, bastırmayın ve kibar davranın. Son olarak uygun tipte nemlendirici krem kullanın. Cildinizi de iyi tanımanız doğru tedavi yöntemi belirleyeceğiniz anlamını taşımaktadır. Cildinizi normla yaşantınızda hep koruma altına alın. Güneş koruyucularınızı sürmeden dışarıya adım dahi atmayın. Erkeklerde traş olurken uygun malzemeler kullanarak ciltlerini kurutmazlar. Özellikle seçilen jilet kaliteli olmalı ve uygun nemlendiricilerin kullanılması gerekir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!