Ana SayfaGüzellikKaş ve Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır, Bitkisel Çözümler

Kaş ve Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır, Bitkisel Çözümler

Cilt bakımı, saç bakımı, vb. bakım uygulamaları kadar kaş ve kirpik bakımı da bakımın olmazsa olmazları arasındadır. Nasıl Yapılır, Bitkisel Çözümler yazımızda.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Güzel görünmek her kadın için oldukça önemlidir. Kadınlar her ne kadar sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olsa da, daha çekici bir görünüm kazanmak için bakım gereklidir. Cilt bakımı, saç bakımı, vb. bakım uygulamaları kadar kaş ve kirpik bakımı da bakımın olmazsa olmazları arasındadır. Kaş yüzün ana hatlarını ve kişinin ifadesini oluşturur. Her yüz şekline göre kaş şekli de değişkenlik gösterir. Bu nedenle yüz şeklinize uygun kaşlara sahip olmanız sizi daha hoş ve çekici gösterir. Bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz. Sağlık sorunları, yaş, düzensiz bakım gibi etkenlerden dolayı kaşlar ve kirpikler dökülebilir. Bunların önüne geçmek için de düzenli bir şekilde kaş ve kirpik bakımı yapmak gerekir.

Kaş ve Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde popüler bir estetik işlemi olan, kaş ekimi işlemi doğrultusunda sizlerde yüz hatlarınıza uygun kaşlara sahip olabilirsiniz. Kaşlarınız düzensiz ya da yok denecek kadar az ise, kaş ekimi işlemi ile dilediğiniz kaşlara kavuşabilirsiniz. Böylelikle yüz ifadeniz netleşir ve daha çekici bir görünüm kazanırsınız. Ya da mevcut kaşlarınız oldukça az ise uzatmak için, bitkisel ürünleri deneyebilirsiniz. Kaş ve kirpikler de saçlar gibi özen ve bakım ister.

Evde kaş ve kirpik bakımı teknikleri şöyledir:

 • Gün içinde kaş ve kirpiklerinizi fırçalayabilir, saçlarınızdaki hassasiyeti onlara da gösterebilirsiniz.
 • Bitkisel ürünler ve yağlarla kaş ve kirpik bakımı işlemini doğal bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Kaş ve kirpik bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalardan biri, makyajlı bir şekilde uyumamaktır.
 • Kirpik kıvırıcı vb. ürünleri ile her ne kadar, kirpiklerinizi daha uzun ve dolgun gösterse de kıvırıcılar, kirpiklerinizin yıpranmasına ve dökülmesine yol açar. Bu nedenle, kıvırıcı kullanmanız daha faydalı olacaktır.
 • Gece yatmadan önce mutlaka yüzünüzdeki makyaj kalıntıları tamamen temizleyin. Kirpiklerinizdeki rimeli özenle silin, kirpiğinizde kalan rimel parçaları kirpiklerinizin dökülmesine neden olacaktır.
 • Kirpiklerinizi de gün içinde kirpik fırçası ya da maskara fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Ayrıca, fırçaya e vitamine sürebilir ve kirpiklerinize vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Böylelikle, kirpikleriniz doğal ve daha yumuşak olur. Aynı tekniği kaşlarınıza da uygulamanız önerilir.

Kaş ve Kirpik Bakımı Bitkisel Çözümler

Kaş, kirpik bakımı için farklı bitkisel çözümler mevcuttur. Saç ve cilt için uygulanan bitkisel yöntemler ile genellikle aynı olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık ve bakım uygulamaları açısından zeytinyağı mucizevi bir meyve ve besindir. Saf zeytin meyvesinin yağının faydaları oldukça fazladır. Yaşam alanımızın hemen hemen her alanını kapsadığınız söyleyebiliriz. Gıda, ilaç, bakım gibi her alanı içine alır. Zeytinyağı yaşamımıza yaşam kattığı gibi daha bakımlı olmamıza da yardımcı olur. Zeytinyağı; saç, cilt gibi kaş ve kirpik bakımında da kullanılabilir.

 • Kaş ve kirpik bakımı için, amuk yardımıyla, zeytinyağını kirpiklerinize sürebilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Aynı şekilde, kaşlarınıza da uygulamanız önerilir. Zeytinyağı içerdiği vitaminler sayesinde kaş ve kirpiklerinizi besler ve uzamasını sağlar.
 • Hint yağını da bakım için tavsiye edilir. Pamuk ile ya da rimel fırçasıyla kirpik ve kaşlarınıza Hint yağını uygulayabilirsiniz. Gece uyguladıktan sonra, sabaha kadar bekletebilir ve sabah ılık su ile yıkayabilirsiniz. Ya da yağı uyguladıktan sonra 3-4 saat bekleyebilir, akabinde yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı da kaş, kirpik bakımı için kullanılması önerilir.
 • Lavanta yağı da kaş ve kirpik bakım aşamasında önemli bir etkendir. Lavanta yağını, kaş ve kirpiklerinize uygulayabilir ya da rimelin içine damlatabilirsiniz. Böylelikle kirpikleriniz olası yıpranma işlemlerinden daha az zarar görecektir.
 • Son zamanlarda ilgi çeken bir diğer bakım uygulaması da vazelindir. Vazelin E vitamini içerdiği için kaş ve kirpiklerin uzamasına yardımcı olmaktadır. Vazelin ile kaş ve kirpiklerinizin E vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Aynı şekilde gece yatmadan önce, rimel fırçası ya da temiz herhangi bir ürün yardımıyla vazelini, kirpik ve kaşlarınıza yedirerek uygulayabilirsiniz.
 • Vazelin ile ilgili bir diğer püf nokta ise, inatçı kaşlara şekil vermek amaçlı kullanabilirsiniz. Yan yatan ya da düzensiz kaşları vazelin yardımıyla şekle sokmak mümkündür.

Kirpiklerinize ve kaşlarınıza uyguladığınız bakım tekniklerinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, gözlerinize temas etmekten kaçınmaktır. Ayrıca kaş ve kirpik bakımı tekniklerinin her birini düzenli aralıklar ile yapmanız gerekir. Böylelikle uyguladığınız bakım tekniklerinden kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!