Ana SayfaGüzellikSaç BakımıKadın Saç Bakımı, Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kadın Saç Bakımı, Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı kadar saç bakımı da güzelliği tamamlayan unsurlardan biridir. Peki Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? detaylar haberimizde.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kadınlar güzelliğine yüzyıllar boyunca düşkün olduğu bilinir. Tabii ki cilt bakımı kadar saç bakımı da bu güzelliği tamamlayan unsurlardan biridir. Her kadın, doğru bakım yöntemleri ve teknikleriyle daha güzel görünebilirler. Ayrıca bakımlı olmak kişinin özgüvenini tazeler. Tabii ki bakım denilince akla ilk makyaj gelebilir. Ancak bakımlı olmak ile makyaj tamamen farklı kulvarlardır. Makyajın hoş bir görünüm kazanmasını sağlayan ana temel nokta bakımlı bir cilt yapısıdır. Cilt, saçlar, dişler vb. sayabileceğimiz daha birçok nokta bakım unsurlarını kapsar. Bakımlı olmak, sağlığı ve temizliği ön plana çıkaran önemli bir detaydır. Saç bakımı da bu noktada önemli bir ayrıntıyı oluşturur. Saçlar da yüz gibi gün içinde, çevresel faktörler ile karşı karşıya kalır. Toz, kir, boya, fön, düzleştirme aletleri, maşa vb. gibi işlemler neticesiyle daha çok yıpranır. Ayrıca, genetik özellikler, yaş gibi faktörlerde saçların yıpranmasına yol açar.

Çeşitli şekilde yıpranan, cılızlaşan saçları canlandırmak için çeşitli yöntemlere başvurmamız gerekir. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için, düzenli bir şekilde bakım yaptırabilirsiniz. Bu noktada, doğal yöntemler ve profesyonel bakımlar devreye girebilir. Saçların belirli aralıklar ile kesilmesi ve hava alması gerekir. Ayrıca, yitirdiği nemi ve besin değerlerini kazanabilmesi için; bitkisel yağar ile saç bakımı yapmak gerekir. Belirli aralıklar ile saç maskeleri de uygulamanız önem taşır.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler

Saç bakımı açısından birden farklı yöntem ve uygulamalar vardır.

Saç bakımı için doğal yöntemler şöyledir:

  • Bitkisel ürünlerle, belirli periyotlarda evde saç maskeleri uygulayabilirsiniz.
  • Sağlıklı saçlara kavuşmak için öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir.
  • Zeytinyağı içerdiği bileşenler ile besleyici ve koruyucudur. İçerdiği vitaminler sayesinde saçları besler. Daha sağlıklı uzamasını sağlar ve saçlarınız daha parlak bir görünüm kazanır.
  • Argan yağı; saf argan yağı ile evde düzenli aralıklar ile saçlarınıza masaj yaparak saç bakımı Düzenli bir şekilde argan yağı bakımı yaptığınızda, saçlarınızın daha bakımlı ve canlı olduğunu görebilirsiniz. Argan yağı yıpranmış saçların dokusuna işler, saçların canlanmasını ayrıca daha güçlü bir şekilde büyümesini sağlar.
  • Saç dökülmelerine karşı ise badem yağını saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Badem yağı güçlendirici özelliği ile kılların köklerine sıkı bir şekilde tutunmasını sağlar. Böylelikle saç kılları, saç köklerine güçlü bir şekilde tutunur ve dökülmeleri azaltır. Saçları besler ve dolgun görünmesini sağlar.
  • Saç bakımı yağları olarak, zeytinyağı, argan yağı, badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı, çörek otu yağı, Hint yağı vb. bitkisel yağları kullanabilirsiniz. Hint yağı, hücre yenileme özelliği sayesinde, saçları kökten uca besler. Yağları saç köklerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz, böylelikle saç diplerinin uyarılmasını sağlarsınız. Akabinde kan dolaşımı artar.
  • Saç bakımı açısından bitkisel kürler ve bitkisel yağlar önemli bir detaydır. Fakat hayatın içinde dikkat etmemiz gereken, püf noktalar da vardır. Saç uzmanları tarafından, kış mevsiminde saçların her gün değil de bir iki günde yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca saçlarınızı sıcak su ile yıkamak yerine, daha ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sıcak su saçların ihtiyacı olan mevcut yağ oranı tamamen yok eder. Soğuk su ise saç derisindeki kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Saç derisi canlanır, kan dolaşımı artar. Saç diplerindeki oksijen oranı artar. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazanır.

Profesyonel Saç Bakımı

Evde uyguladığınız saç bakımı yöntemleri doğrultusunda, hızlı sonuçlar her zaman alamayabilirsiniz. Bu nedenle güzellik merkezlerinden yardım alabilir ve saçlarınıza profesyonel bir bakım yaptırabilirsiniz. Son zamanların ilgi çekici uygulaması olan, keratin saçlar için bakımı bu açıdan dikkat çeker. Keratin onarıcı saç bakımı, saçları onarır, işlem görmüş saçların kuru ve kırılgan yapısını düzeltir. Kırıklıkları onardığı için, saçlar nefes alır. Keratin bakımı doğrultusunda saçlar, daha düz bir görüntüye sahip olur. Bu nedenle maşa ya da düzleştirici makine kullanımına ihtiyaç duymasınız. Bunun sonucunda ise saçlarınızın yıpranma oranı daha da düşer. Bu nedenle, Saç bakımı konusunda profesyonel yardım alabilir, saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve çinko ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. Ayrıca cerrahi yöntemler; Prp tedavisi ve saç mezoterapisi yöntemleri konusunda ihtiyacınız doğrultusunda uzmanından yardım alabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!