Ana SayfaGüzellikSaç BakımıKadın Saç Bakım Yağları, Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Kadın Saç Bakım Yağları, Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Kadınların saç bakımı için tercih etmesi gereken yağlar hangileridir? Hangi yağlar saça iyi gelir? Bitkisel saç bakım yağı önerileri.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bakım her birimizin hayatını kapsayan bir alandır. Saçlarımız gün içinde; toza, kire, hava, çevresel faktörler, yaş durumu ve boya vb. saç işlemleri nedeniyle olumsuz etkenlere maruz kalır ve yıpranır. Saç kökleri kurur, saç dökülmeleri görülür, kepek oluşabilir ayrıca saçlar kuruduğu için yıpranmaya daha açık bir yapıya dönüşür. Bu nedenle bu gibi durumlara karşı, saçlarımıza bakım yapmamız gerekir. Belirli aralıklar ile uygulanan bakım teknikleriyle, saçların daha gür ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabiliriz. Saçların ihtiyacı olan, nem vitamin ve mineralleri sağlamamız gerekir. Aynı şekilde sağlıklı ve güzel bir görünüm, sağlıklı ve düzenli beslenmekten geçmektedir. Doğal saç bakım yağları ve evde hazırlanana saç bakım maskeleri ile yıpranma etkisini en aza indirebilirsiniz.

Kadın Saç Bakım Yağları Neler?

Güzellik denince akla ilk kadınlar gelir ve kadınlar, güzelliğini korumak ve daha kalıcı olmasını sağlamak için günümüzde daha özenli ve dikkatli olmaya çalışmaktadır. Cilt bakımının yanında saçlara da doğal bakım her zaman önem taşır. Doğal bir şekilde, evde saç bakım yağları ile saç bakımı yapabilirsiniz.

kadın saç bakım yağları
kadın saç bakım yağları

Doğal saç bakım yağları

  • Zeytinyağı: zeytinyağı doğal mucizevi yağ bileşen özelliği ile sağlığımıza ve güzelliğimize güzellik katar. Vücudumuzu besler ve onarır. Vücudumuzun her bölgesine etki eden faktörlere sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile besleyici, onarıcı etkisiyle şifa deposudur. Doğal saç bakım yağları arasında önemli bir yer vardır. Saçlarınıza sürdükten sonra, yaklaşık birkaç saat bekletmenizde fayda var. Ya da uzun bir süre de bekletebilirsiniz. Naturel olmasına dikkat edin. Etki sonrası saçlarınızın daha nemli olduğunu ve parlayarak sağlıklı bir şekilde uzadığını görebileceksiniz. Fakat, düzenli aralıklar ile kullanmanız sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Ayrıca, doğal organik bileşenli bir şampuan ile etkisini artırabilirsiniz. Biliyorsunuz ki günümüzdeki piyasada yer alan, popüler şampuanlar kimyasal içerikleri ile saçların bileşenleri bozar, sağlığımızı da olumsuz etkiler.
  • Hint yağı: Hint yağı da saç bakımında, saçların daha gür olması ve sağlıklı uzamasını sağlayan etkilere sahiptir. İçerdiği vitaminler ve mineraller ile Hint yağı da saçları onarıcı görevi üstlenir. Kırıkları önler, dökülmelerin ve kepek oluşmasını önleyicidir.
  • Badem Yağı: Doğal saç bakım yağları arasında yer alan badem yağı, uzun yıllar herkesin bildiği ve uyguladığı yöntemler arasında yer alır.
  • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı da günümüzde popüler yerini alan, vücudumuza her açıdan sağlık ve güzellik katan bitkisel yağlar arasındadır. Cilt bakımında, uygulanabildiği gibi saç bakımında da kullanılabilir. Evde saçlarınıza uyguladığını Hindistan cevizi yağı kürünü yaklaşık birkaç beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Çörekotu yağı: Saç bakımında kullanılır. Saç köklerini besler, saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlar ve daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Argan yağı: Argan yağının da doğal saç bakım yağları arasında önemli bir yeri vardır. Saçlara faydası oldukça fazladır. Saçları besler, onarıcıdır, kuru ve yıpranmış saçlarınızı doğal parlak görünüme kavuşturur. İçerdiği vitaminler saçların ihtiyacı olan her türlü besini ve minerali karşılar. Saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ceviz yağı, fındık yağı, Avokado yağı, papatya yağı, keten tohumu yağı vb. çeşitli bitkisel yağlar ile doğal bir şekilde saçlarınıza bakım uygulayabilirsiniz. Doğanın bizlere sunduğu bitkilerde ihtiyacımız olan her türlü vitamin ve mineral mevcuttur. Sadece, organik bir şekilde bu besinleri ve yağları doğru bir şekilde kullanmamız gerekir.

Saça İyi Gelen Bitkisel Yağlar Neler?

Saça iyi gelen bitkisel yağlar ile haftalık ya da günlük saç bakımını özenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Badem yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı vb. sayısız onarı ve besleyici özelliğine sahip bitkisel saç bakım yağları vardır. Her biri ile düzenli bir şekilde saçlarınıza bakım yaptığınızda, kesin sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Pahalı hazır ürünler ile saçlarınızı yıpratmak yerine, doğal ve organik bileşenli bitkisel yağlara yönelmekte sağlık açısından da fayda vardır. Bu açıdan, şampuan kullanım alanınızı da değiştirmeniz gerekir, çünkü saç bakımı sadece saç maskesi ya da saç bakım yağları ile gerçekleşmez. Her biri bir bütünü oluşturan etkenlerdir. Bunları göz önünde bulundurarak, sağlığınızı ve saçlarınızı hassasiyetle koruyabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!