Ana SayfaGüzellikMakyajHangi Ruj Kime Yakışır?

Hangi Ruj Kime Yakışır?

Peki, makyajın en önemli parçasından olan ruj için doğru seçim nasıl yapılır ve hangi ruj kime yakışır?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Günümüzde makyaj trendi oldukça ilgi görmektedir. Kadınların çoğu, yüz hatlarına, gözlerine, dudaklarına yaptıkları ufak renkli dokunuşlar, günlük hayatta kendini daha bakımlı ve güzel hissettirmektedir. Peki, makyajın en önemli parçasından olan ruj için doğru seçim nasıl yapılır ve hangi ruj kime yakışır? Bunu belirlemek kişiye özeldir. Ten renginiz, saç renginiz, giyim tarzınız bunları belirleyen unsurlardan bazılarıdır.

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Öncelikle cilt alt tonunuzu bilmeniz gerekiyor. Alt tonlar üçe ayrılmaktadır. Bunlar sıcak, soğuk ve nötr alt tonlardır. Bunu belirlemek için en bilindik yöntem gün ışığında bileğin iç taraftaki damar rengine bakmaktır. Eğer damarlar yeşil renkte görünüyorsa sıcak alt tonlusunuz. Sıcak alt tonlu demek sarı alt tonlu demek anlamına da gelir. Eğer damar görünümü maviyse, bu da soğuk alt tonlu olduğunuz anlamına gelir. Soğuk alt tonlu insanların cilt pigmentasyonu pembe alt tonludur. Eğer damarlar hem yeşil, hem maviyse şanslı ve nadir kişilerden birisiniz demektir. Çünkü nötr alt tonlusunuz ve çoğu renk size yakışacaktır.

Cilt alt tonunuzu belirlediyseniz artık ruj renginizi de seçebilirsiniz. Sıcak alt tonlu kişiler süreceği her tonda sıcaklık barındırmalıdır. Nude bir rujda şeftali rengi, kırmızı bir rujda turunculuk gibi. Soğuk alt tonlu kişiler ise tam aksine biraz soğuk renklere kaçarak; nude rujlarda mora, kırmızı rujlarda maviye dönük alt tonlarda ruj seçmelidir.hangi ruj kime yakisir

Saç Rengine Göre Ruj Seçimi

Saç renginiz de tıpkı cilt alt tonu gibi bir alt tona sahiptir. Bir kadın “bana kırmızı ruj yakışmaz” gibi söylemlerde bulunuyorsa muhtemelen doğru tonda kırmızı ruj sürmemiştir. Burada da bakıra, karamele, için kızıla dönük olan kahverengi saçlara sahip kadınlar sıcak alt tonlu rujlar seçmelidir. Örneğin; şeker pembesi, şeftali nude, bakırlık içeren kırmızı. Soğuk alt tonlu saç renginiz varsa mesela küllü kumral, gri, platin, soğuk koyu kahverengi. O zaman da seçeceğiniz rujlar yine mor ve mavi gibi soğuk alt tonlu rujlar olmalıdır.

Dudak Yapısına Göre Ruj Seçimi

Rujların yapıları birbirinden farklıdır. Aynı şekilde kişilerin dudak yapısı da. Eğer küçük dudaklara sahipseniz dudağınızın dış çerçevesini koyu bir kalemle geçtikten sonra açık renk bir ruj sürerseniz dudağınız olduğundan büyük görünür. Çok koyu rujlar dudağınızı daha ince gösterebilir.

Kuru dudaklara sahipseniz mat rujlardan uzak durmalısınız. Çünkü gün içinde nemini kaybedip kuruyan dudağınız, rujunda matlaştırıcı etkisiyle daha da kuruyup çatlak bir görüntü oluşturacaktır. Onun yerine kremsi rujları tercih etmeli ve öncesinde mutlaka bir nemlendirici uygulamalısınız.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!