Ana SayfaSağlıkBitkisel KürÇınar Yaprağı Kürü Nasıl Hazırlanır?

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Hazırlanır?

Çınar yaprağı kürü nasıl hazırlanır? Evde kendiniz rahatlıkla bu kürü yapabilirsiniz. Çınar yaprağını aktardan temin edebilir veya...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Çınar ağacı dayanıklılığı ile bilinen bir ağaçtır. Mitolojide aşkı ve sonsuzluğu simgeler. Yıllar boyunca ağrıların dindirilmesinde tıbba yardımcı olarak kullanılmıştır. Çınar yaprağı bir çok hastalığa deva olan bir bitkidir. İçerdiği tannik maddesi ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Çınar yaprağı ilaç sanayinde kullanılan bir bitkidir. Aspirin ilacının ana maddesidir. Çınar yaprağı kürü nasıl hazırlanır? Evde kendiniz rahatlıkla bu kürü yapabilirsiniz. Çınar yaprağını aktardan temin edebilir veya kendiniz de dalından toplayabilirsiniz. Yere düşen yaprakları almamaya özen gösterin. Yere düşen yapraklar üzerinde mantar üreme riski olabilir. Çınar yaprağı çok dayanıklı bir bitki olduğu için kolay kolay bozulmaz. Ağaçtan topladıktan sonra kurutarak serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar yaprağı iyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Özellikle romatizmaya bağlı diz ve bel ağrılarında çok kullanılır. Gargara yapılırsa boğazı rahatlatır. Sakinleştirici etkisinden dolayı iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Cilde ve saçlara parlaklık kazandırır. Saç dökülmesini önler. Ödemin vücuttan atılmasını sağlar ve dolaşımı düzenler. Mide bulantısına çok iyi gelir.cinar yapragi kuru nasil hazirlanir

Çınar Yaprağının Zararı Var mıdır?

Çınar yaprağı kürü devamlı kullanılmamalıdır. Dozundan fazla kullanılırsa tansiyonun yükselmesine ve baş ağrısına neden olabilir. Fazla kullanım vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ilaç ile etkileşime girebilir.

Çınar Yaprağı Nasıl Tüketilir

Çınar yaprağı demleme yapılarak tüketilir. 1 yemek kaşığı kurutulmuş çınar yaprağını bir su bardağı sıcak suyun içine atın. Ateşte 1 dakika kadar kaynatın ve ocaktan alın. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla süzün ve taze olarak tüketin. Her gün bir bardak içmeniz yeterli olacaktır. Bu çayı bir ay boyunca düzenli olarak tüketin. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ki bir yan etki oluşmasın. Çınar yaprağı insan eline benzeyen bir bitkidir. Çınar yaprağının 5 yırtığı bulunur, yırtıkları dar olan yaprakları almayın. Yırtıkları dar olan yapraklar toksik etki gösterebilir. Kaynatılan çınar yaprağı suyu sedef hastalığı olan kişiler yaraların üzerine sürerse yaralarda iyileşme gözlenmiştir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!