Ana SayfaGüzellikCilt BakımıSoğuk Havalarda Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda sizlere soğuk havalarda cilt kuruluğu nasıl önlenir sorusunun cevabını vereceğiz. Soğuk hava, cildin neminin...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bu yazımızda sizlere soğuk havalarda cilt kuruluğu nasıl önlenir sorusunun cevabını vereceğiz. Soğuk hava, cildin neminin azalmasına sebep olan en önemli faktördür. Cilt sorunları içerisinde çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan cilt kuruluğu, özellikle soğuk aylarda daha da artıyor. Kış aylarında kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve cilt kuruluğu problemleri daha fazla görülüyor. Soğuk havalarda temel cilt bakımında bir kaç değişiklik yapılması gerekiyor. Oldukça basit önlemlerle cilt kuruluğu önlenebilir. Şimdi dikkat edilmesi gereken noktaları açıklayacağız.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt kuruluğu birçok nedenden dolayı olabilir. Genel olarak genetik problemlerden ya da cildin çok fazla yağ ve su kaybetmesinden dolayı meydana gelebilir. Nemlendiriciler en önemli faktördür. Cilt kuruluğu için nemlendirici krem ile çözüm bulamayan kişilerin cilt bakımı uzmanlarından profesyonel bir destek almaları gerekmektedir.

Balık ve Ispanak Tüketilmelidir

Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı gıdaların (fındık, balık, havuç, fıstık, kuru üzüm, ıspanak vb.) sık tüketilmesi de kuruluğu önlemek için yardımcı olacaktır. Sıcak sudan uzak durulmalı. Sıcak su, cildi daha çok kurumasına sebep olur. Mümkünse duşta ve yüz yıkanırken ılık su tercih edilmelidir. Ayrıca çok uzun süre su altında kalınmamalıdır, fazla su cildin kurutur. Kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir. Birçok kozmetik ürünlerin içerisinde alkol yer almaktadır.

Eller de Korunmalı

Soğuk ve sıcak havalarda dikkat edilmelidir. Sıcakta yüz bölgesi, soğuk havada ise ellerin korunması sağlanmalıdır. Bol su içilmeli, günde en az iki litre su tüketilmelidir. Cilt kuruluğunu önlemek için, şeker ve un gibi insülin salınımını fazlalaştıracak karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi taktirde ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi ciltteki yangısal reaksiyonlarını da fazlalaştırmaktadır.

Tıbbi Destek Alınmalı

Çok kuru ciltler için en faydalı tedavi yöntemi, kontrol altına almak veya önlemek için en etkili yöntem, cildi devamlı olarak ihtiyaca göre nemlendirmek olacaktır. Eğer cilt rahatsızlığı ya da cildi etkileyen herhangi 1 kronik hastalık yoksa belirli bir takım tedbirlerle ve bireysel çabalarla bu problemden kurtulmak mümkündür. Ancak her şeyden önce bu problemin kaynağını bilmek ve eğer gerekli ise tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!