Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerSinamekinin Faydaları Nelerdir?

Sinamekinin Faydaları Nelerdir?

Farklı hastalıklar için doğru ve etkili bir seçim olan, aktarların vazgeçilmez bitkisi sinameki nedir? Sinamekinin faydaları nelerdir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Sinameki bitkisi; Cassia Angustifolia adlı ağaca verilen isimdir. Genellikle Mısır, Somali, Sudan, Hindistan, Ortadoğu gibi coğrafyalarda yetişir. Sinamekinin sarı renkli çiçekleri vardır. Ayrıca 260 adet farklı türü olduğu da bilinir. Sinameki ilaç sektöründe de kullanılan önemli bir bitki türüdür. Sıvı, toz  ve tablet olarak bulabilirsiniz. Sinameki genellikle doğal müshil olarak bilinir. Aktardan temin edebilirsiniz. Her bitkide olduğu gibi Sinameki bitkisinin de yoğun bir şekilde kullanımından kaçınmak gerekir. Yüksek miktarda kullanılması, müshil etkisinden dolayı bağırsak sorunlarına yol açabilir. Sinamekinin faydaları; sindirim sistemlerini etkilediği için zayıflama açısından oldukça fazladır. Sinameki bitkisini çay olarak düzenli fakat az miktarda tüketebilirsiniz.

Sinameki Nedir?

Sinameki bir ağaç bitki türüdür. Mısır, Somali, Hindistan gibi ülkelerde yetişir. Sarı renkli çiçeklere sahip sinamekinin 260 farklı türü bulunur. Latince adı Cassia Angustifolia’dır. Ana vatanı olan ülkeler ise Tropikal iklime sahip Afrika ile Arabistan coğrafyalarıdır. Fabaceae familyasından gelir. Yabani bir şekilde Arap yarımadası ve Hindistan topraklarında yetişir. Sinameki içerdiği bileşenler sayesinde insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Sinamekinin faydaları sağlık açısından da önem taşır.

Bağırsakları temizlemesi önemli bir etken olduğu için, zayıflamak açısından özellikle tercih edilir. Sağlıklı bir diyet programı dahilinde sizlerde diyet listenize ekleyebilirsiniz. Fakat, fazla miktarda kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde bağırsak sisteminizin doğal yapısında bozulmalar gözlemlenebilir. Bu nedenle, dikkatli ve hassasiyetle yaklaşmanız önemlidir.

Sinamekinin Faydaları Neler?

Sinamekinin faydaları arasında öncelikle sindirim sistemi sorunlarını çözdüğü için, zayıflama üzerindeki etkisi yer alır. Ayrıca çeşitli sindirim ve mide rahatsızlıkları iyileştirici gücü bulunur. Sinamekinin aktardan temin edebilir ve düzenli bir şekilde çay olarak tüketebilirsiniz.

sinamekinin faydaları 2
sinamekinin faydaları

Sinamekinin faydaları şöyledir:

 • Doğal müshil etkisiyle sindirim sorunlarına çözüm sağlar. Kilo kaybına neden olduğu için zayıflama etkisi bulunur. Kişinin iştahını kapatır ve zayıflamayı sağlar.
 • Sinameki kontrollü ve düzenli kullanıldığında; vücuttaki şişkinliği atar.
 • Kabızlık tedavisinde özellikle tercih edilir. Müshil özelliği ile bağırsakları temizler.
 • Sinameki bitkisi, merhem ve kremlerin içeriğinde özellikle kullanılır. Özellikle, egzama ve basur tedavisi açısından tercih edilen kremler olduğunu söyleyebiliriz.
 • İdrar söktürücü özelliğine sahiptir.
 • Damaların açılmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarda bulunan kurtların düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sinamekinin faydaları, vücut açısından oldukça geniş alana yayılır. Aynı zamanda ağrıları giderir ve sakinleştirici özelliği ile vücudu yatıştırır.
 • Sinameki, mide ülserinin oluşmasına sebep olan bakterilerinin üremesini engeller.
 • Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Sinameki yaprakları bağırsak kurtlarının düşürülmesi için özellikle tercih edilebilir.
 • Ağız hastalıkları üzerinde de şifa niyetine, sinameki yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Ağız bakterini yok edicidir.
 • Cilt sağlığını koruyan ve toksinleri atarak cilt hastalarını önleyen sinameki, saç bakımında da fayda sağlar.
 • Saçların daha dolgun, hacimli ve gür görünmesine katkı sağlar. Saç bakımınızda yer verebilirsiniz.

Sinameki Nasıl Tüketilir?

Sinamekinin yaprakları şifa özelliğine sahiptir. Özellikle sindirim ve bağırsak sorunlarına çözüm sağlayan sinameki; kabızlık sorunlarına yardımcı olur. Bağırsakların temizlenmesini sağlayarak, bağırsak kurtlarını düşürür. Sinameki yapraklarında, doğal antrakinon bileşenleri bağırsakların temizlenmesini sağlar. Sinameki bitkisinin, müshil etkisi yapmasını sağlamak için, özellikle mevsiminde toplanan yapraklarının kurutulması önemlidir. Böylelikle kurutulan taze yapraklar doğal yapısını korur. Çay olarak tüketebilir. Fakat, bağırsak üzerinde önemli bir etkisi olan sinameki bitkisini yoğun bir şekilde kullanmamak gerekir. Fazla kullanıldığında bağırsakların doğal florasını bozduğunu söyleyebiliriz. Sinamekinin faydaları kapsamında, katkılarından sağlıklı bir şekilde yararlanmak için, dikkatli kullanmak gerekir.

Sinameki kullanımında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, bitki yaklaşık 6 ve 12 saat içinde bağırsak hareketlerini artırır. Bu açıdan özellikle uzun yolcuklarınızdan önce kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Sinameki çayının tarifi şöyledir:

 • Sinameki Çayı: Kaynattığınız bir fincan su içine, yaklaşık 1 tatlı kaşığı sinameki yaprağını ekleyin. Bir süre kaynattıktan sonra, en fazla 10 dakika demlemeye bırakın. Ardından tüketebilirsiniz. Akşam yatmadan önce içmeniz önerilir.

Sinamekinin faydaları, mide ve bağırsak sistemi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bağırsaklarınızı temizlemek için ve zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için, kontrollü bir şekilde kullanabilirsiniz. Diyet programlarınıza dahil edebilir ve bağırsak temizleme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kabızlık sorununuz varsa da sizin için doğal bir tedavi yöntemi sunacaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!